Jak zająć się dzieckiem po nieszczęśliwym wypadku?

Nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się każdemu, nawet małemu dziecku. Warto więc odpowiednio wcześnie dowiedzieć się, jak postępować w takiej sytuacji.

Nieszczęśliwe wypadki chodzą po ludziach i nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy dotknie nas lub osoby z naszego otoczenia. Na wszelkie urazy, stłuczenia, złamania i zwichnięcia o wiele bardziej narażone są dzieci, które z reguły znane są z dużej aktywności fizycznej i braku umiejętności „wysiedzenia na miejscu”. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z niezbędnymi regułami postępowania, aby stres i fala paniki nie mogły odebrać rodzicom zdrowego rozsądku.

Co zrobić po wypadku dziecka?

Do wypadku dziecka może dojść w wielu rozmaitych miejscach – w drodze do szkoły, w szkole, na podwórku czy na rodzinnych wakacjach. Zdecydowana większość dziecięcych wypadków zdarza się jednak w domu.

Warto również mieć na uwadze podział wypadków na kilka grup, w przypadku których schemat postępowania będzie wyglądać zupełnie inaczej. Zgodnie z regulacjami prawnymi wyróżnić można: wypadek śmiertelny, czyli taki, który prowadzi do śmierci poszkodowanego już w chwili zdarzenia lub w czasie 6 miesięcy od zdarzenia; wypadek ciężki, w wyniku którego doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała (m.in. utrata wzroku, złamanie) oraz wypadek lekki. W tej ostatniej grupie zawierają się wszystkie nieuwzględnione w dwóch pozostałych zbiorach zdarzenia. W ich wyniku powstają najczęściej powierzchowne zranienia i mniej poważne urazy.

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać po wypadku dziecka, jest oczywiście zabranie go do szpitala i poddanie specjalistycznym badaniom. Jest to niezbędne i należy to zrobić, nawet jeśli na pierwszy rzut oka zranienie nie wydaje się groźne. Nigdy bowiem nie można mieć pewności, iż w wyniku zdarzenia nie doszło do poważniejszych uszkodzeń wewnętrznych, które nie są widoczne gołym okiem.

Jeśli dziecko nie wymaga dalszej hospitalizacji, należy bezpośrednio przejść do odpowiedniej opieki w domu. Ważne jest jednak wcześniejsze zapewnienie poszkodowanemu niezbędnej rehabilitacji (jeśli wymaga tego np. uszkodzona kończyna), tak aby rekonwalescencja i powrót do zdrowia przebiegły jak najkrócej i bardzo sprawnie.

Jeśli wypadek miał miejsce w szkole lub na jej terenie, warto pamiętać o zajęciu się wyegzekwowaniem należnego świadczenia z obowiązkowego ubezpieczenia szkolnego dziecka. Jeśli natomiast do wypadku doszło w innym miejscu, nie będziesz mieć możliwości ubiegania się o odpowiednie wsparcie finansowe. Dlatego warto wcześniej wykupić prywatne ubezpieczenie dziecka, dzięki któremu będziesz mógł cieszyć się większym komfortem i spokojem wewnętrznym, mając świadomość, że po nieszczęśliwym zdarzeniu, będziesz mógł liczyć na wypłatę niezbędnego świadczenia i odpowiednią pomoc. Możliwość wyboru jednego z trzech pakietów sprawia, że bez problemu możesz indywidualnie dostosować zakres obowiązywania polisy do potrzeb swoich i swojego dziecka. Oprócz tego, niezależnie od wybranego pakietu, będziesz mieć pewność, że należne świadczenie uzyskasz bez względu na miejsce wystąpienia wypadku (zarówno na terytorium Polski, jak i za granicą).

Jak opiekować się dzieckiem po nieszczęśliwym wypadku?

Po nieszczęśliwym wypadku warto przede wszystkim zadbać o dobre samopoczucie dziecka i jego stan psychiczny. Najlepiej w miarę możliwości zająć mu czas miłymi rzeczami, tak aby nie myślał o swoim stanie zdrowia. W przypadku konieczności dłuższego unieruchomienia dziecka (np. w wyniku złamania nogi) warto zapewnić mu rozrywki, które odwrócą jego uwagę od braku możliwości biegania z rówieśnikami czy innych zabaw ruchowych. Idealnie sprawdzą się tu m.in. gry planszowe, które dodatkowo rozwiną dziecko intelektualnie i zapewnią świetną rozrywkę w rodzinnym gronie. Warto również zapewnić małemu pacjentowi stały kontakt z kolegami ze szkoły i klasy, dzięki czemu będzie mógł na bieżąco nadrabiać zaległości, aby być w pełni gotowy na powrót do szkoły.

Nieszczęśliwy wypadek dziecka to niewątpliwie przykra okoliczność, na którą warto przygotować się odpowiednio wcześniej. Dzięki temu zapewnisz sobie komfort psychiczny, a swojemu dziecku szybsze i sprawniejsze przejście okresu rekonwalescencji.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021