Ubezpieczenie na życie bez badań lekarskich

Badania lekarskie nie są konieczne do zawarcia umowy ubezpieczenia na życie – wystarczy ankieta. Jak działa ubezpieczenie bez badań lekarskich?

Do ustalenia szczegółowych warunków ubezpieczenia potrzebna jest informacja o twoim stanie zdrowia. Ubezpieczenie bez badań lekarskich jest możliwe, ale z ankietą zdrowotną, która dostarcza nam danych o ogólnym stanie zdrowia ubezpieczonego.

Ankieta medyczna to formularz zawierający szczegółowe pytania na temat stanu zdrowia. Na podstawie jej wyników ustalana jest wysokość składki na ubezpieczenie. Sprawdź, o co możemy cię zapytać oraz co może się stać, jeśli podasz nieprawdziwe informacje o swoim stanie zdrowia.

W jakim celu prosimy o wypełnienie ankiety medycznej?

Ubezpieczenie na życie z rozszerzeniami na wypadek poważnych zachorowań to polisa, którą zawierasz, aby zapewnić sobie wsparcie finansowe podczas leczenia i rehabilitacji. Ubezpieczając się, pamiętaj, że rozszerzenia dotyczyć mogą konkretnej jednostki chorobowej (np. ubezpieczenie na wypadek cukrzycy) lub grupy chorób (ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania).

Wybór rozszerzeń jest kwestią indywidualną – dopasuj je do swoich potrzeb. Abyśmy mogli ustalić ryzyko wystąpienia zachorowania na konkretne schorzenie, poprosimy cię o wypełnienie ankiety medycznej. Ewentualna konsultacja medyczna będzie konieczna, jeśli z ankiety wywnioskujemy, że istnieje u ciebie duże ryzyko zachorowania na poważną chorobę. Takie badanie da ci również pewność, że jesteś zdrowy lub pozwoli zapobiec rozwojowi zdiagnozowanej dolegliwości.

O co możemy zapytać w ankiecie o stanie zdrowia?

Pytania zawarte w ankiecie są proste, a jej wypełnienie nie zajmie wiele czasu. Jej wynik da nam wiedzę o ogólnym stanie twojego zdrowia.

Pytania z ankiety medyczne do ubezpieczenia mogą dotyczyć:

  • przebytych zabiegów i operacji chirurgicznych;
  • szkodliwych dla zdrowia używek – palenie papierosów, spożywanie alkoholu;
  • chorób genetycznych w rodzinie;
  • przebytych chorób nowotworowych;
  • urazów i złamań;
  • uprawianych sportów i hobby (chodzi o sporty ekstremalne, które niosą ze sobą duże ryzyko wypadków).

Pytania mogą się różnić w zależności od wybranego wariantu ubezpieczenia. Jednak cel jest zawsze ten sam – rzetelna ocena twojego stanu zdrowia.

Dlaczego należy podawać tylko prawdziwe informacje?

Odpowiedzi, których udzielisz w ankiecie medycznej, muszą być zgodne z prawdą. To forma oświadczenia, które jest niezbędne do zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Jeśli zataisz ważne informacje lub udzielisz odpowiedzi niezgodnej z prawdą, nie będziemy mogli wypłacić ci odszkodowania, a przecież nie o to chodzi.

Ankieta medyczna stanowi dla nas ochronę przed nieuczciwymi praktykami i próbami wyłudzenia świadczeń. Przede wszystkim jednak jest cenną informacją, która pozwoli skomponować takie ubezpieczenie, jakiego potrzebujesz.

Ubezpieczenie bez badań lekarskich i ankiety medycznej – czy warto?

Na rynku dostępne są ubezpieczenia na życie bez ankiety medycznej, jednak ich zakres zawsze będzie mniejszy, a kwoty odszkodowań niższe. Przykładem ubezpieczenia na życie bez ankiety medycznej jest polisa grupowa, którą możesz wykupić w zakładzie pracy.

Ubezpieczenie z ankietą medyczną może mieć wyższą sumę ubezpieczenia lub szerszy zakres w porównaniu do polis bez ankiety medycznej. Jest to efekt tego, że ubezpieczyciel dzięki ankiecie może lepiej poznać ubezpieczonego i tym samym zaproponować jak najlepsze rozwiązania dla tej konkretnej osoby. Indywidualna polisa tego typu to produkt, który jest faktycznie dopasowany do twoich potrzeb – sam ustalasz sumę ubezpieczenia i jego zakres. W trakcie trwania umowy możesz modyfikować ubezpieczenie.

Musisz wiedzieć, że nasze ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania dają ci szybki dostęp do konsultacji medycznych i badań. Pamiętaj, że wcześnie zdiagnozowana choroba to znacznie większa szansa na powrót do zdrowia. W pakiecie z polisą na wypadek cukrzycy otrzymasz od nas zestaw do badania poziomu glukozy. Nowoczesne ubezpieczenia to nie tylko wypłata świadczenia po zdarzeniu, lecz także realna pomoc w trudnych sytuacjach życiowych.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.08.2021