Jak zaplanować usytuowanie domu względem stron świata?

Prawidłowa ekspozycja okien w domu wpływa na energooszczędność budynku oraz komfort mieszkania. Sprawdź, jak prawidłowo usytuować dom na działce.

Ilość światła dziennego, jaka dostaje się do wnętrza domu przez okna, ma niebagatelne znaczenie dla komfortu jego mieszkańców. Dzięki prawidłowej ekspozycji dom będzie przyjazny i energooszczędny.

Budowa domu to przedsięwzięcie, które należy przemyśleć w każdym szczególe. Pierwszą ważną decyzją przed rozpoczęciem prac jest zaplanowanie usytuowania budynku na działce i orientacji względem stron świata. Przy prawidłowej ekspozycji dom będzie dobrze doświetlony światłem słonecznym.

Jak sprawdzić położenie domu względem stron świata?

Dostęp do naturalnego oświetlenia ma duży wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka, dlatego projektując rozkład pomieszczeń, należy brać pod uwagę tę kwestię. Zasada jest tutaj dość prosta ‒ należy podążać za słońcem. Każde pomieszczenie w domu ma swoją specyfikę ‒ rano potrzebujemy dużo światła w kuchni i łazience, popołudnie spędzamy głównie w pokoju dziennym, natomiast wieczory w sypialni.

Rozmieszczenie pomieszczeń powinno odzwierciedlać naturalne potrzeby mieszkańców. Niestety nie każdy dom można usytuować na działce zgodnie z podręcznikowymi wytycznymi. Warto jednak dążyć do tego, aby ta część domu, z której korzystamy rano, miała okna skierowane na wschód, natomiast pomieszczenia użytkowane głównie po południu miały ekspozycję zachodnią. Wówczas przez cały dzień będziemy przebywać w pomieszczeniach wypełnionych dziennym światłem.

Usytuowanie domu na działce ‒ jak je zaplanować?

Zacznijmy od wjazdu na działkę ‒ jeśli to możliwe, powinien znajdować się od strony północnej. Jest ona najgorzej oświetlona, dlatego na tej ścianie powinien znaleźć się garaż, wejście do domu z przedpokojem lub pomieszczenia gospodarcze. Północno-wschodnia ekspozycja będzie odpowiednia dla kuchni ‒ rano będzie tam zaglądać słońce, ale w ciągu dnia pomieszczenie nie będzie się przesadnie nagrzewać. To ważne, ponieważ w kuchni i tak często panuje wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach w domu. Pomieszczenie z oknami na północny zachód dobrze jest przeznaczyć na jadalnię.

Sypialnie najlepiej zaplanować po wschodniej stronie ‒ wówczas będą budzić Cię promienie słoneczne. Obserwowanie wschodu słońca z okna w sypialni pozytywnie wpływa na nastrój.

Ekspozycja południowa i południowo-zachodnia zapewnia najwięcej dziennego światła. Od południa najlepiej zaplanować salon, gabinet lub jadalnię, czyli pomieszczenia, w których spędzamy większość dnia. Na południe lub południowy zachód powinny być skierowane największe przeszklenia ‒ np. drzwi tarasowe. Dzięki temu nie tylko światło, ale również ciepło będzie przenikać przez okna. Takie usytuowanie przeszkleń wspiera także energooszczędność budynku.

Sztuka kompromisu

Oczywiście nie bez znaczenia jest ukształtowanie powierzchni i zagospodarowanie przestrzenne wokół działki. Na dostęp naturalnego światła wpływają wzniesienia w pobliżu domu, zabudowania na sąsiednich działkach, a nawet roślinność. O ile na dwa pierwsze elementy krajobrazu nie mamy wpływu, to roślinność wokół domu możemy zaprojektować wedle własnego uznania.

Pamiętaj, że przedstawione powyżej zasady to wzorzec idealnego usytuowania domu na działce, ale nie zawsze możesz się do niego dopasować ‒ chociażby ze względu na położenie drogi dojazdowej do działki lub kształt posesji. Niemniej jednak warto dążyć do tego, aby rozmieszczenie pomieszczeń odpowiadało zasadzie podążania za słońcem. Jak rozmieścić pomieszczania, aby wspierać energooszczędność budynku? Od strony południowej powinny znaleźć się przestronne, pozbawione podziałów pomieszczenia. Natomiast po stronie północnej umieszczamy pomieszczenia, w których temperatura może być niższa, lub takie, w których wytwarzana jest duża ilość ciepła, np. kuchnia, pralnia czy łazienka.

Na te aspekty zwróć uwagę, także jeśli kupujesz gotowy dom od dewelopera. Niezależnie od tego, czy budujesz dom, czy kupujesz gotowy budynek, powinieneś zadbać o to, żeby był on przyjazny dla mieszkańców. Tak ważną inwestycję ubezpiecz jak najszybciej, by zapewnić sobie nasze wsparcie w trudnych sytuacjach, jak zalanie, pożar czy inne niespodziewane awarie, które mogą zdarzyć się nawet w nowym budownictwie. Sprawdź nasze ubezpieczenie domu.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021