Jakie jest najlepsze położenie mieszkania względem stron świata?

Jaka ekspozycja okien w mieszkaniu jest najkorzystniejsza? Sprawdź, jak wybrać lokal, w którym będziesz czuć się komfortowo przez cały rok.

Na komfort mieszkania w dużej mierze wpływa ilość naturalnego światła, która przedostaje się do wnętrza przez okna. Wybierając lokal lub budując dom, musisz mieć to na uwadze.

Ekspozycja okien w domu ma duży wpływ na samopoczucie lokatorów. To jednak nie wszystko – dobre położenie mieszkania względem stron świata wspiera też energooszczędność. Zatem jest to jedno z ważniejszych kryteriów, jakie warto brać pod uwagę podczas wyboru nieruchomości czy planowania położenia domu na działce.

Zanim przejdziemy do korzyści wynikających z dobrze dobranej ekspozycji, wyjaśnimy, jak określić strony świata w mieszkaniu. Na pewno pamiętasz ze szkoły, że mamy cztery główne kierunki i tyle samo pośrednich. Od tego, na którą ze stron wychodzić będą okna, zależy to, ile dziennego światła będzie przez nie docierać do wnętrza.

Dlaczego słoneczne mieszkania sprzedają się w pierwszej kolejności?

W pomieszczeniu od południa będzie najjaśniej, natomiast ekspozycja północna oznacza, że pokój przez większość dnia będzie zacieniony. Światło słoneczne docierające do pomieszczenia przez okna powoduje też, że we wnętrzu jest cieplej. Zimą i jesienią to zaleta, jednak latem duże nasłonecznienie oznacza większe wydatki na chłodzenie. Niemniej jednak przebywanie w słonecznym mieszkaniu jest zdrowsze i bardziej komfortowe. Co więcej, minimalna ilość światła dziennego, która ma trafiać do środka, określona jest przepisami prawa budowlanego. Mówią one, że co najmniej jeden z pokoi musi posiadać dostęp do naturalnego nasłonecznienia w ilości minimum 3 godzin w ciągu dnia.

Optymalnie byłoby, gdyby okna mieszkania wychodziły we wszystkich kierunkach. Niestety jest to możliwe wyłącznie w domkach wolnostojących lub dużych apartamentach. Standardowy lokal w bloku będzie miał ekspozycję na dwie strony świata. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać miejsce położone możliwie najkorzystniej. Musisz wziąć pod uwagę również to, na której kondygnacji znajduje się mieszkanie. Wybierając to na niższych piętrach, zwróć uwagę na okoliczne budynki i drzewa. Pamiętaj, że nowe osiedla rozbudowują się – Twoje słoneczne lokum na parterze za jakiś czas może zostać zasłonięte.

Okna na południe

Mieszkania z południową ekspozycją są najlepiej nasłonecznione wczesnym popołudniem. Pomieszczenia z takimi oknami są dobrze oświetlone w ciągu dnia i dzięki temu odczuwalnie cieplejsze. Nie bez przyczyny duże przeszklenia w domach pasywnych umieszczone są właśnie od południa. Ekspozycja południowa jest energooszczędna jesienią i zimą. Jednak upalne lato to pora, kiedy takie pomieszczenia trzeba klimatyzować. Po stronie południowej dobrze jest usytuować pokój dzienny.

Okna na północ

Pomieszczenia z północną ekspozycją są najmniej nasłonecznione. Jeśli mieszkanie ma okna wyłącznie w tym kierunku, będzie ciemne. Latem będzie tam chłodniej, ale zimą trzeba je mocniej dogrzewać. Od północy powinny być położone pomieszczenia, które nie wymagają dużego nasłonecznienia, np. łazienka, garderoba czy przedpokój.

Okna na zachód

Zachodnie okna dostarczają do wnętrza dużo mocnego światła słonecznego. Pomieszczenia z ekspozycją okien na zachód nagrzewają się mocniej niż te od południa. Latem może się to okazać problematyczne. Bez klimatyzacji trudno będzie ochłodzić mieszkanie przed snem. Od zachodu najlepiej usytuować duży salon.

Okna na wschód

Mieszkanie z oknami na wschód będzie jasne w godzinach porannych i do południa. Wieczorem wcześniej zrobi się w nich ciemno. Słońce o poranku nie nagrzeje pomieszczenia tak jak w południe, więc z tej strony dobrze jest urządzić kuchnię lub sypialnię. Latem miejsca po stronie wschodniej szybciej się chłodzą. Twój sen będzie zdecydowanie bardziej komfortowy niż w mocno nagrzanym wnętrzu. Jeśli nie lubisz rano wstawać, zainstaluj rolety w oknach sypialni ze wschodnią ekspozycją.

Niezależnie od tego, na jakie strony wychodzą okna Twojego mieszkania, pomyśl o ubezpieczeniu nieruchomościsprawdź ubezpieczenia mieszkania lub domu i zobacz, jakie wsparcie możesz sobie zapewnić w razie wystąpienia szkody.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.10.2021