Od czego mogą być zawroty głowy? Czy trzeba je leczyć?

Zawroty głowy mogą pojawić się u każdej osoby – także u dzieci. Objaw ten ma wiele przyczyn. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem i wykonać podstawowe badania, aby móc je ustalić. Zobacz, skąd biorą się zawroty głowy.

Zawroty głowy są określane przez pacjentów jako kręcenie w głowie. Osoba, która ich doświadcza, ma wrażenie, że jej otoczenie wiruje lub się kołysze. Pojawia się także uczucie niestabilności i braku równowagi. Pacjent ma wówczas problemy z poruszaniem się, ponieważ obawia się upadku. Zawroty głowy mogą pojawiać się w różnych sytuacjach. Często występują po zmianie pozycji (np. po wstaniu).

Jakie są przyczyny zawrotów głowy?

Zawroty głowy mogą mieć różne przyczyny. Nie zawsze są one związane z poważnymi chorobami. Często objaw ten towarzyszy chorobom uszu. Mowa m.in. o zapaleniu ucha środkowego lub zapaleniu błędnika. Do pojawienia się zawrotów głowy przyczynia się także uraz ucha lub choroba lokomocyjna.

 

Zdarza się, że zawroty głowy są spowodowane chorobami neurologicznymi. Jedną z najczęstszych jest migrena. Jest ona wynikiem reakcji naczynioruchowych. Jej objawy mogą utrzymywać się nawet przez 72 godziny. Zawroty głowy obserwuje się także w przebiegu: padaczki, udaru niedokrwiennego mózgu, guzach nerwów i stwardnieniu rozsianym.

 

Zawroty głowy mogą wystąpić u osób, które chorują na nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. W drugim przypadku przyczyną pojawienia się nieprzyjemnych objawów jest spadek stężenia glukozy we krwi. Jest to niebezpieczna sytuacja, która wymaga od chorego natychmiastowej reakcji.

 

Zawroty głowy mogą wystąpić także z powodu:

 • depresji,

 • zaburzeń snu,

 • urazów głowy,

 • napadu lękowego,

 • zaburzeń rytmu serca.

 

Częstą przyczyną zawrotów głowy po zmianie pozycji z leżącej na stojącą jest hipotonia ortostatyczna. Jest ona spowodowana nagłym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

Objawy, które mogą towarzyszyć zawrotom głowy

Niekiedy zawroty głowy przebiegają wraz z innymi dolegliwościami. Ich rodzaj i stopień nasilenia zależą głównie od tego, co jest przyczyną. Możliwe objawy to:

 • nudności,

 • wymioty,

 • ból głowy,

 • zaburzenia chodu,

 • szum w uszach,

 • lęk,

 • niedosłuch,

 • oczopląs (mimowolne ruchy gałek ocznych).

 

Różny może być także czas trwania i stopień nasilenia zawrotów głowy.

Co robić przy zawrotach głowy?

Osoba, która doświadcza zawrotów głowy, powinna usiąść lub położyć się (jeżeli taka pozycja nie nasila objawów). Można też przytrzymać się drzwi lub ściany. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko upadku. Należy także uspokoić się i głęboko oddychać. Niektórym osobom pomaga skupienie wzroku przez chwilę w jednym punkcie (np. na jakimś przedmiocie w najbliższym otoczeniu).

 

Pojawienie się zawrotów głowy należy skonsultować z lekarzem. Specjalista zabiera wywiad chorobowy i przeprowadza badania (podstawowe i specjalistyczne). W razie potrzeby wydaje skierowanie na konsultację specjalistyczną (np. neurologiczną lub laryngologiczną). Ustalenie przyczyny jest ważne, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Konsultacji lekarskiej nie wymagają tzw. fizjologiczne zawroty głowy, które pojawiają się np. na skutek obracania ciała wokół własnej osi.

Leczenie zawrotów głowy

Leczenie zawrotów głowy ma na celu złagodzenie nieprzyjemnych objawów, dzięki czemu pacjent może kontynuować swoją codzienną aktywność. Poprawia się także jego ogólny komfort i jakość życia. Jeżeli jest to możliwe, włączane jest także leczenie przyczynowe.

 

Zdarza się, że zdiagnozowanie przyczyny, a następnie leczenie zawrotów głowy jest długotrwałe i wymaga wykonania wielu badań. Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania to nie tylko wsparcie finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel. To również pomoc medyczna (m.in. konsultacje i badania, których rodzaj zależy od dodatkowego pakietu).

Zespół Nationale-Nederlanden 19.10.2021