O czym należy pamiętać, wybierając fotelik samochodowy dla dziecka?

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy to podstawa bezpiecznej podróży. Nie tylko zminimalizuje skutki wypadku, ale także zwiększy komfort dziecka.

Każdego roku w Polsce dochodzi do tysięcy wypadków drogowych, których ofiarami są dzieci. Nie zawsze da się ich uniknąć, jednak skutecznie można zminimalizować ich negatywne skutki, montując bezpieczny i odpowiednio dopasowany fotelik samochodowy.

Fotelik samochodowy to nie modny i wygodny gadżet, ale sprzęt, który ma zapewnić Twojemu dziecku bezpieczną i wygodną podróż. Aby fotelik spełniał swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Przed zakupem warto sprawdzić parametry produktu oraz wynik, jaki uzyskał w testach zderzeniowych.

Dla kogo fotelik do samochodu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w foteliku samochodowym muszą jeździć wszystkie dzieci, które mierzą poniżej 150 cm wzrostu. Nie ma tu znaczenia wiek ani waga pociechy. Podstawową rolą fotelika samochodowego jest zapewnienie bezpieczeństwa Twojemu dziecku podczas jazdy. Dobrze dobrany fotelik potrafi bowiem skutecznie zminimalizować skutki wypadku. Musisz pamiętać, że inny fotelik sprawdzi się w przypadku noworodka, kilkulatka czy nastolatka. Nie chodzi tu tylko o wzrost i wagę dziecka, ale głównie o różne etapy rozwoju. Im młodsze dziecko, tym mniej ma rozwinięte organy wewnętrzne i układ kostny, a co za tym idzie jest bardziej podatne na urazy spowodowane wypadkiem.

Rodzaje fotelików do samochodu

Foteliki samochodowe różnią się ze względu na wzrost, wiek i wagę dziecka, dla jakiego są dedykowane. Obecnie foteliki dzieli się na grupy:

  • 0 – dla dzieci do 10 kg,
  • 0 plus – dla dzieci do 13 kg,
  • 1 – do 18 kg,
  • 2 – do 36 kg,
  • 3 – podstawki podwyższające dla dzieci do 36 kg.

Foteliki z grupy 0 montowane są tyłem do kierunku jazdy. To bardzo ważne w przypadku noworodków i młodszych dzieci. Taki układ fotelika zapewnia bezpieczeństwo i odpowiednią stabilizację dla pleców, szyi i głowy dziecka w razie zderzenia. Należy jednak pamiętać, aby nie montować fotelików tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, gdy posiadamy przednią poduszkę powietrzną.
Foteliki dla starszych dzieci mogą być montowane przodem do kierunku jazdy. Powinny być dopasowane do wzrostu i wagi użytkownika. Bezwzględnie należy zmienić fotelik, jeśli głowa dziecka wystaje poza oparcie lub gdy pasy są za ciasne i występuje problem z ich zapięciem. Pamiętajmy, że podróż ma być nie tylko bezpieczna, ale też wygodna dla naszej pociechy.

Czym kierować się, wybierając fotelik do samochodu?

Podstawowymi kryteriami przy wyborze fotelika samochodowego dla dziecka powinny być bezpieczeństwo i komfort jazdy. Przeglądając oferty producentów, zwróć uwagę na:

  • homologację,
  • odpowiednie certyfikaty,
  • montaż,
  • rodzaj materiału, z którego wykonany jest fotelik.

Bezpieczny fotelik powinien posiadać Europejski Certyfikat Bezpieczeństwa ECE R44-03 lub 04 oraz I-Size. Ten pierwszy gwarantuje zgodność fotelika ze standardami bezpieczeństwa Unii Europejskiej, I-Size natomiast ma związek z dopasowaniem fotelika do wzrostu dziecka. 

Dobrze jeśli fotelik posiada certyfikat ADAC. To jeden z najpopularniejszych testów wytrzymałości fotelików dziecięcych. Foteliki ocenia się w skali od 1 do 5. Im wyższa ocena, tym produkt jest bezpieczniejszy. 

Wybierając fotelik, należy zwrócić uwagę także na jego montaż. Nie każdy fotelik da się bowiem zamontować do każdego samochodu. Pamiętajmy, że nieprawidłowo zamontowany fotelik nie spełni swojej funkcji, a może wręcz stanowić zagrożenie dla dziecka. 

Niezależnie od zakupu fotelika do samochodu, warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie dla dziecka. Nie zawsze da się uniknąć wypadku, jednak gdy już do niego dojdzie, dzięki ubezpieczeniu będziesz miał wsparcie finansowe.

Dlaczego warto zainwestować w dobry fotelik do samochodu?

Życie naszego dziecka jest dla nas bezcenne. Dlatego też nie możemy oszczędzać na foteliku samochodowym. Od jego jakości zależy bezpieczeństwo naszej pociechy. Niestety wielu rodziców kupuje najtańsze foteliki, aby uniknąć mandatu. To błąd. Źle dopasowany fotelik nie dość, że nie spełnia swojej funkcji, to dodatkowo może stanowić śmiertelne zagrożenie w razie zderzenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 23.01.2022