Akwarium – jak urządzić? Ubezpieczenie

Akwarium w domu to nieustanny kontakt z naturą, działa uspokajająco i wzbogaca aranżację wnętrza. Może stać nawet w domu alergika. Dowiedz się, jak urządzić akwarium i prawidłowo dbać o ryby.

Akwarystyka to bardzo ciekawe hobby, a ryby w domu cieszą oko i pozwalają na kontakt z naturą. Dziś podpowiemy Ci, jak krok po kroku stworzyć własne akwarium.

Akwarium pozwala na podglądanie podwodnego świata we własnym domu. Zarówno dzieci, jak i dorośli z ciekawością obserwują, jak żyją ryby i inne wodne zwierzęta. Jeśli akwarium ma dobrze wyglądać, a ryby w nim pływające mają być zdrowe, musisz urządzić to miejsce zgodnie z zasadami akwarystyki. Możesz kupić gotowe akwarium morskie z pełnym wyposażeniem lub urządzić je samodzielnie.

Akwarium – jaki zbiornik wybrać?

Po pierwsze, musisz zadać sobie pytanie: ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup i utrzymanie akwarium? Im większy zbiornik, tym te koszty będą większe. Naturalnie musisz dobrać wielkość zbiornika do tego, ile masz wolnego miejsca. Na początek polecamy akwarium o pojemności 60 l – taka pojemność będzie się już ładnie prezentować we wnętrzu. Duże zbiorniki, jak akwarium 200 l, wymagają ustawienia ich na wzmocnionej podstawie. Tradycyjne meble mogą nie wytrzymać takiego obciążenia, trzeba wówczas kupić specjalną podstawę.

Wybierz miejsce bezpieczne, szczególnie jeśli chcesz ustawić akwarium w pokoju dziecięcym. Sam zbiornik również powinien być solidnie wykonany, przede wszystkim odpowiednio szczelny. Kup zbiornik w dobrym sklepie zoologicznym lub zleć jego wykonanie u sprawdzonego specjalisty. Akwarium to dziesiątki lub setki litrów wody – jeśli się rozszczelni, zaleje Ci mieszkanie. Może je przewrócić ciekawski kot, dziecko lub Ty sam przez nieuwagę. Regularna wymiana wody w akwarium jest konieczna i wtedy też zdarzają się wypadki. W takiej sytuacji przyda Ci się ubezpieczenie domu i mieszkania z OC na wypadek, gdyby doszło do zalania mieszkania sąsiada z dołu. W takiej sytuacji wypłacimy Ci odszkodowanie, które pozwoli na sfinansowanie likwidacji szkód.

 
 

Ubezpiecz dom/mieszkania online

Zapewnij sobie wspracie i pomoc po takich zdarzeniach jak: pożar, powódź, przepięcie, kradzież czy stłuczenie. Ubezpieczenie kupisz prosto i wygodnie online. 
 

Sprawdź cenę

Podstawowe wyposażenie akwarium

Zbiornik wypełniony wodą to nie wszystko. Konieczne jest dodatkowe wyposażenie, które zapewni rybom odpowiednie warunki do życia. Filtr oczyści wodę z zanieczyszczeń – do małego akwarium wystarczy filtr gąbkowy. Jeśli zdecydujesz się na akwarium powyżej 100 l, wówczas musisz kupić wydajny filtr zewnętrzny. Pompka dołączona do filtra może pełnić funkcję deszczowni lub napowietrzać wodę.

Akwarium musi być też oświetlone – najlepszym wyjściem jest osłona ze świetlówką. Ponadto ryby muszą mieć odpowiednią temperaturę wody, zatem konieczny jest zakup termometru. Optymalna temperatura wody w akwarium to 24–30, więc potrzebujesz również grzałki z termostatem.

Jak urządzić akwarium?

Środowisko w akwarium powinno być zbliżone do tego, w którym żyją ryby w naturalnym środowisku. Na dnie akwarium umieszcza się odpowiednie podłoże – najczęściej żwir, ale też piasek czy torf. W tym podłożu mają rosnąć rośliny wodne, np. anubiasy, które są łatwe w uprawie i pięknie się prezentują. Ich sadzenie wymaga jednak uważności i delikatności. Najpierw wypełnij częściowo akwarium wodą, na dnie umieść również korzenie i kamienie. Możesz kupić statek czy inne sztuczne ozdoby, ale to wszystko kwestia gustu.

Ryby w akwarium

Z zasiedleniem akwarium rybami trzeba odczekać kilka dni. Woda musi odstać. Jeśli chodzi o wybór gatunków, to powinieneś kierować się opinią doświadczonego sprzedawcy w sklepie zoologicznym lub znajomego akwarysty. Są bowiem gatunki, które nie powinny mieszkać w jednym zbiorniku. Na początek najlepsze będą np. gupiki, neony czy złote rybki. Są mało wymagające, a wyglądają pięknie.

Pamiętaj, że akwarium to nie tylko dekoracja, ale przede wszystkim miejsce, w którym żyją żywe stworzenia. Regularne karmienie specjalnym pokarmem dla każdego gatunku oraz utrzymywanie czystości w zbiorniku to obowiązek każdego akwarysty. Czyszczenie ścianek akwarium z glonów trzeba wykonywać co kilka tygodni. Rośliny muszą mieć odpowiednią ilość światła i powinny być nawożone. Musisz dbać o równowagę w tym małym ekosystemie, inaczej akwarium zamiast zdobić Twoje mieszkanie, będzie je szpecić, a rybki w najlepszym wypadku się rozchorują.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020