Jak obliczyć emeryturę? Co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się, jak obliczyć emeryturę? Bez względu na Twój wiek, z naszym poradnikiem krok po kroku dowiesz się, jak oszacować przyszłą wysokość swojej emerytury.

Zastanawiasz się, co wpłynie na wysokość Twojej przyszłej emerytury? Jak powinieneś wyliczyć kwotę, którą będziesz otrzymywać, gdy osiągniesz już wiek emerytalny? Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć dziś, aby zabezpieczyć się na czas przejścia na emeryturę.

 

Jak obliczyć emeryturę? Zacznij od podstaw

Od września 2017 roku wiek emerytalny dla kobiet wynosi 60, a dla mężczyzn 65 lat. Po przekroczeniu tego wieku przejdziesz więc na emeryturę, chyba że pracujesz w zawodzie, który uprawnia Cię do wcześniejszej emerytury. Do tej grupy należą m.in.: górnicy, rolnicy, kolejarze, nauczyciele, służby celne, służby mundurowe (policjanci, żołnierze zawodowi), ratownicy górscy, sędziowie i prokuratorzy.

Jak obliczyć emeryturę? Znasz już swój wiek emerytalny. Do jego osiągnięcia będziesz gromadził kapitał zwany podstawą obliczenia emerytury – od jej wysokości będzie zależeć wyliczenie Twojego przyszłego świadczenia. Polega ono na podzieleniu wysokości podstawy obliczenia emerytury (czyli uzbieranego kapitału) przez średni czas dalszego trwania życia (po przejściu na emeryturę).

Na kapitał odkładane są obecnie składki do ZUS z tytułu Twojej pracy zarobkowej. Składki emerytalne odprowadzane są od umowy o pracę oraz umów zleceń, a także z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej, podjętej po 1999 roku.

Twoja aktywność zawodowa do 1998 roku wyliczana była według innych zasad i, jeśli jesteś jedną z osób uprawnionych do przejścia na emeryturę, a nie masz obliczonego kapitału początkowego w ZUS za okres do 1998 roku włącznie, koniecznie zgłoś się do urzędu. ZUS, aby wyliczyć Twój kapitał początkowy, a raczej jego część związaną z pracą zarobkową sprzed 1999 roku, będzie potrzebował wszystkich dokumentów dotyczących Twojego zatrudnienia i wysokości zarobków uzyskiwanych do końca 1998 roku.

 
 

Zacznij odkładać na emeryturę na IKE lub IKZE

To łatwy i wygodny sposób oszczędzania na emeryturę. Odkładasz kiedy i ile chcesz (w ramach ustalonych limitów) i możesz liczyć na ulgi podatkowe. 

Dowiedz się więcej

Jak wyliczyć emeryturę – sumujemy podstawę obliczenia emerytury

Aby poznać dokładną wysokość podstawy do obliczenia emerytury, musisz zsumować:

  • zwaloryzowany kapitał początkowy, czyli ten uzbierany do końca 1998 roku,

  • zwaloryzowane składki na ubezpieczenie emerytalne, które są odkładane za okres od 1999 roku do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym przejdziesz na emeryturę,

  • jeśli jesteś członkiem OFE – zwaloryzowane środki, które są zapisane na Twoim subkoncie w ZUS (w tym również przeniesione z OFE).

Wszystkie powyższe informacje, czyli wysokość obecnie uzbieranych kwot na Twoją przyszłą emeryturę, znajdziesz, logując się za pomocą swojego profilu zaufanego na stronie ZUS. Profil zaufany posiada praktycznie każdy, kto próbował załatwić sprawę urzędową online lub składał rozliczenie roczne przez internet. Problematyczne dla Ciebie może okazać się ustalenie dwóch rzeczy:

  • przeciętnego okresu trwania życia na emeryturze,

  • wysokości składek, które będą odprowadzane w okresie Twojej aktywności zawodowej, czyli od dziś do dnia przejścia na emeryturę.

O ile z pierwszą kwestią nie powinno być problemu – przeciętny okres życia na emeryturze możesz oszacować, korzystając z tabel średniego dalszego trwania życia, które są ogłaszane przez prezesa GUS w „Monitorze Polskim”, o tyle z drugą kwestią możesz mieć spore problemy. Jak przewidzieć kwestię przyszłych zarobków? Tu musisz poczynić pewne założenia i obliczyć przybliżoną wartość Twoich składek odprowadzonych do ZUS – do czasu Twojego przejścia na emeryturę.

 

Czy istnieje prostszy sposób na obliczenie emerytury?

Tak, istnieje. Zarówno portal ZUS, jak i inne serwisy udostępniają kalkulatory do obliczenia szacunkowej wysokości emerytury. Możesz też bezpośrednio w ZUS poprosić o jej wyliczenie. Wysokość Twojej przyszłej emerytury może Cię niestety niemile zaskoczyć. Na przykład osoba, która pracowała od 20. roku życia za najniższą krajową pensję, a zamierza przejść na emeryturę w wieku 60 lat, otrzyma emeryturę tylko z ZUS w wysokości około 600 zł miesięcznie. Dlatego już dziś pomyśl o przyszłości i zabezpiecz się na wypadek, gdyby emerytura z ZUS-u nie wystarczyła na zaspokojenie Twoich potrzeb. Sprawdź, jak działają indywidualne konta emerytalne i zobacz, co dzięki nim możesz zyskać.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020