Jakie zwierzę dla dziecka wybrać? Porady

Zwierzęta domowe to dla dzieci wspaniała lekcja odpowiedzialności i empatii. Warto pomyśleć o przyjęciu pod swój dach żywego stworzenia, pamiętając, że nie jest ono zabawką, która może znudzić się po kilku tygodniach.

Jakie zwierzę dla dziecka będzie odpowiednie? Czy moja pociecha podoła opiece nad żywą istotą? Takie pytania prędzej czy później musi zadać sobie każdy rodzic, ponieważ nie ma chyba na świecie dziecka, które nie chciałoby mieć własnego zwierzątka. Opieka nad pupilem może być dla malca cenną lekcją.

Dokonując wyboru zwierzątka dla małych dzieci, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Z pewnością nie może to być decyzja impulsywna, podjęta bez porozumienia z resztą domowników. Przyjęcie pod swój dach żywego stworzenia to odpowiedzialność na lata, a często też duża zmiana w dotychczasowym rytmie życia.

 

Jakie zwierzęta domowe są odpowiednie dla dzieci?

To, jakie zwierzę dla dziecka okaże się najbardziej odpowiednie, zależy w dużej mierze od jego wieku i temperamentu. Najpopularniejsze domowe czworonogi – psy i koty – to stworzenia, z którymi najłatwiej nawiązać bliski kontakt. Pies jest wspaniałym towarzyszem zabaw dla ruchliwego kilkulatka, koty są zwykle mniej interaktywne, ale ich obecność może doskonale wpływać na samopoczucie dzieci introwertycznych czy nieśmiałych. Jednak decydując się na jedno z takich zwierząt, trzeba pamiętać, że opieka nad nimi jest najbardziej wymagająca i lepiej powierzyć ją nastolatkowi. Bardziej trafnym wyborem w przypadku najmłodszych dzieci bywa mały gryzoń (chomik, świnka morska), kanarek, żółw czy rybki. Maluchom wiele radości i cennych doświadczeń może dostarczyć już sama obserwacja takich zwierząt, a zadania związane z ich codzienną pielęgnacją zwykle nie przekraczają możliwości ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej.

 

Jakie czynniki wziąć pod uwagę, wybierając zwierzątko dla dziecka?

Nim przyjmie się pod swój dach zwierzę, należy uświadomić dziecku, że puchaty pupil nie jest żywą przytulanką, a jego utrzymanie wiąże się z pewnym wysiłkiem. Warto stworzyć malcowi okazję do zajęcia się przez jeden dzień psem czy żółwiem przyjaciół, by mieć pewność, że własnym zaopiekuje się z właściwym zaangażowaniem. Jednak nawet wówczas rodzice muszą liczyć się z tym, że większość obowiązków związanych ze zwierzęciem spadnie na nich i to oni będą za nie odpowiedzialni. Dlatego dorośli także powinni oszacować swoje możliwości, by zwierzątko dla dziecka nie stało się balastem. Trzeba obliczyć koszty utrzymania pupila, dowiedzieć się, jakie są zasady jego pielęgnacji, rozważyć, czy ma się odpowiednie warunki mieszkaniowe i możliwość zapewnienia stworzeniu opieki pod swoją nieobecność. Dobrze jest też sprawdzić, czy zwierzę nie spowoduje alergii u żadnego z domowników.

 

Dlaczego warto podarować dziecku zwierzę?

Podarowanie dziecku zwierzęcia może przynieść wiele korzyści. Dzięki swojemu pupilowi malec ma okazję uczyć się odpowiedzialności, systematyczności, cierpliwości, może rozwijać swoją wrażliwość i empatię. Obecność domowego zwierzęcia to także doskonała okazja, by wytłumaczyć dziecku rozmaite zjawiska, np. czym jest rozmnażanie się, choroba czy śmierć. Kontakt z pupilem może odgrywać rolę terapeutyczną. Dowiedziono, że niektóre zwierzęta ułatwiają dzieciom zdobywanie pewności siebie, pokonywanie nieśmiałości. Mogą również mieć doskonały wpływ na maluchy cierpiące na różnego rodzaju zaburzenia, np. ze spektrum autyzmu.

Wielu rodziców waha się przed zaadoptowaniem zwierzęcia dla dziecka w obawie, czy będzie to bezpieczne. Czworonogi – zwłaszcza przygarnięte ze schroniska – niekiedy przenoszą zakaźne dla ludzi choroby. Zwierzęta bywają też nieprzewidywalne i mogą zachować się agresywnie. Niewątpliwie warto zachować wszelkie środki ostrożności – regularnie badać i szczepić swojego pupila, nie pozostawiać go z kilkulatkiem bez opieki itd. Lęk dorosłych nie powinien jednak odebrać malcowi wyjątkowego przeżycia, jakim jest posiadanie zwierzęcia. Aby rodzice czuli się spokojniejsi, mogą wykupić ubezpieczenie dziecka, z pomocą którego z łatwością poradzą sobie z ewentualnymi negatywnymi konsekwencjami zabaw swojej pociechy z ukochanym pupilem.

Zobacz też: Jak zrozumieć zachowanie kota? Praktyczne porady o kotach

 

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020