Pokój dziecka – jak go urządzić? Porady

Urządzenie pokoju dziecięcego to wyzwanie dla architektów wnętrz. Idealne rozwiązania powinny być funkcjonalne, miłe dla oka i przede wszystkim bezpieczne. Sprawdź, jak to zrobić.

Pokój dziecka to pomieszczenie, które musisz zaprojektować ze szczególną troską. Elementy dekoracyjne są bardzo ważne, jednak wciąż jest to sprawa drugorzędna. Twoje dziecko czasem miewa szalone pomysły i dlatego powinieneś zadbać przede wszystkim o funkcjonalność i bezpieczeństwo jego pokoju.

Urządzanie pokoju dziecięcego to frajda dla rodziców i dzieci. Wybór tapet z ulubionymi zwierzątkami czy postaciami z bajek jest naprawdę ogromny, a liczba oferowanych elementów dekoracyjnych przyprawia o zawrót głowy. W pierwszej kolejności zadbaj jednak o meble i podstawowe akcesoria – powinny być praktyczne, bezpieczne i najlepiej, aby służyły dziecku przez wiele lat. Sprawdź, jak uniknąć podstawowych błędów.

 

Pokój dziecięcy – jakich błędów możesz unikać?

Pomysłów na urządzenie pokoju dziecięcego może być bardzo dużo. Bez względu na to, czy przygotowujesz lokum dla noworodka, czy też starszego dziecka, wybieraj najbardziej praktyczne rozwiązania. Podpowiadamy, jakich błędów możesz uniknąć:

  • Pokój niemowlęcia nie musi być urządzony od A do Z – jeszcze nie wiesz, czym Twoje dziecko się interesuje i jakie kolory lubi. Jeśli urządzasz pokój dla niemowlęcia, wybieraj uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się też na kolejnym etapie rozwoju malca.

  • Pokój tematyczny to niekoniecznie dobry pomysł – dziecięce zainteresowania zmieniają się bardzo szybko, więc jeśli nie chcesz co kilka miesięcy zrywać tapety, postaw na uniwersalne wzory. Superbohaterowie mogą pozostać elementami dekoracyjnymi, które łatwo wymienisz.

  • Półki na zabawki – dzieci uwielbiają się bawić, jednak sprzątanie nie sprawia im już takiej przyjemności. Jeśli nie wyobrażasz sobie swojej pociechy układającej codziennie zabawki na półkach, zainwestuj w worki lub kosze na zabawki. Dzięki nim sprzątanie po zakończonej zabawie jest łatwiejsze i znacznie szybsze.

  • Małe meble – małe krzesełka i stoliki są urocze. Jednak dzieci bardzo szybko rosną i przestają z nich korzystać. Wybieraj więc takie, które będą służyć przez co najmniej kilka lat.

  • Kolorowe ściany – architekci wnętrz doradzają, aby pokój dziecka był pomalowany na biało. Wytłumaczenie jest bardzo proste – kolorowe meble i inne akcesoria najlepiej prezentują się na białym tle.

 

Pokój dla dziewczynki i chłopca – pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa

Zachowanie zasad bezpieczeństwa w pokoju dziecięcym to podstawa. Oto najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków:

  • Duże meble (regały, szafki) powinny być odpowiednio przymocowane, np. przykręcone do ściany.

  • Sprawdź, z jakiego materiału wykonane są meble Twojego dziecka, a także zabawki i naczynia, których używa. Upewnij się, że przy ich produkcji nie użyto toksycznych klei czy farb.

  • Jeśli Twoje dziecko ma skłonności do alergii, ogranicz liczbę akcesoriów, które przyciągają kurz. Puszyste dywany, pluszaki i koce zbierają nie tylko kurz, ale także roztocza.

  • Zadbaj o prawidłowe oświetlenie – biurko dziecka w wieku szkolnym powinno być ustawione tak, aby padało na nie jak najwięcej naturalnego światła. W jesienne i zimowe wieczory trzeba odpowiednio je oświetlać, aby nie narażać dziecka na wadę wzroku w przyszłości.

 

Ubezpieczenie dziecka – w jakich sytuacjach może Wam się przydać?

Jesteśmy przekonani, że zrobiłeś wszystko, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Wiemy również, że dzieci wpadają na szalone pomysły, a nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się każdemu. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ubezpieczenie dziecka, dzięki któremu otrzymasz od nas pomoc finansową. Pomożemy Ci, gdy Twoje dziecko złamie lub zwichnie rękę podczas zabawy, dozna urazu głowy lub zrani się w taki sposób, że konieczne będzie szycie.

Polisę możesz rozszerzyć o dodatkowy pakiet, w ramach którego zrobisz dalsze badania, otrzymasz pomoc lekarzy specjalistów i zabiegi rehabilitacyjne.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020