Narodziny dziecka – jak się przygotować?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to magiczny czas. Podczas przygotowań nie należy pomijać ubezpieczenia noworodka. Przeczytaj i sprawdź, jak możemy Cię wesprzeć.

Przygotowania do narodzin dziecka warto rozpocząć odpowiednio wcześnie. Dzięki temu przebiegną one bez stresu, a w dniu porodu wszystko będzie gotowe. Dlatego całą uwagę będziesz mógł poświęcić swojemu maluszkowi, a energię poświęcić na stawianie czoła nowym wyzwaniom.

Szkoła rodzenia

Dobrym sposobem na to, aby profesjonalnie przygotować się na narodziny dziecka, jest zapisanie się do szkoły rodzenia. Zajęcia prowadzone są przez doświadczone położne, które przekazują wiedzę teoretyczną i praktyczną. Jako przyszli rodzice nauczycie się nie tylko tego, jak zachowywać się podczas porodu (oddychanie, pozycje, łagodzenie bólu, wspieranie kobiety), ale dowiecie się także, jak opiekować się noworodkiem – pielęgnować go, karmić, przewijać, wspomagać rozwój i rozumieć jego potrzeby. W Polsce funkcjonują bezpłatne szkoły rodzenia (w ramach NFZ) i prywatne.

Formalności, które musisz załatwić po urodzeniu dziecka

Urodzenie dziecka wiąże się z kilkoma ważnymi formalnościami. Są one konieczne, aby maluszek otrzymał m.in. numer PESEL, akt urodzenia oraz ubezpieczenie zdrowotne. Wszystkie niezbędne formularze warto pobrać wcześniej (z odpowiednich placówek lub stron internetowych) i wypełnić jeszcze w ciąży. W ten sposób zaoszczędzicie czas i na pewno o niczym nie zapomnicie.

Urodzenie dziecka trzeba zgłosić do urzędu stanu cywilnego. Może to zrobić jeden z rodziców. Wystarczy zabrać ze sobą dowód tożsamości. Jeśli jako rodzice nie macie ślubu, potrzebne będzie jeszcze oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Urzędnik zarejestruje i zamelduje maluszka i nada mu numer PESEL. Ważne jest, aby urodzenie dziecka zgłosić w ciągu 21 dni od wydania karty porodu (zajmuje się tym szpital).

Ubezpieczenie zdrowotne po urodzeniu dziecka trzeba zgłosić w ciągu 7 dni od nadania numeru PESEL. Jedno z was powinno zgłosić maluszka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym celu wystarczy wybrać się do działu kadr w swoim zakładzie pracy i wypełnić odpowiedni druk (ZUS ZCNA).

Jeżeli decydujecie się pobierać dodatkowe świadczenia (pieniądze za urodzenie dziecka to m.in. 500+, becikowe i inne zapomogi) musicie pamiętać, aby zgłosić narodziny dziecka w odpowiedniej instytucji – urzędzie miasta, urzędzie gminy lub ośrodku pomocy społecznej. Wcześniej zapoznaj się z warunkami, aby wiedzieć, czy należą się Wam pieniądze i ile dostaje się za urodzenie dziecka.

Ubezpieczenie a urodzenie dziecka

Ważną kwestią jest dodatkowe ubezpieczenie NNW dla dziecka. Prywatna polisa, którą można wykupić już w dniu narodzin, zapewnia maluszkowi wsparcie finansowe oraz opiekę medyczną po wypadku. W zakres świadczenia wchodzą nie tylko konsultacje specjalistyczne i badania, ale także transport medyczny, dostarczenie leków, domowe wizyty lekarza i rehabilitacja wraz z zakupem niezbędnego sprzętu. Wszystko po to, aby Wasze dziecko miało najlepsze warunki do powrotu do zdrowia po doznanym uszczerbku na zdrowiu, a Wy spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dodatkowo, gdy maluszek skończy roczek, możecie włączyć go w swoje ubezpieczenie na życie.

 
 

Ubezpiecz dziecko od pierwszego dnia życia

Zapewnij sobie poczucie finansowego bezpieczeństwa w razie nieprzewidzianych zdarzeń takich jak np. choroba Twojego dziecka, pobyt w szpitalu czy uszkodzenie ciała. 
 

Dowiedz się więcej

Jako rodzice na pewno zastanawiacie się również, czy otrzymacie pieniądze z ubezpieczenia za urodzenie dziecka. Jest to możliwe, gdy macie polisę na życie wraz z odpowiednią opcją. Możliwe, że wówczas należy Wam się wypłata z ubezpieczenia również za cesarskie cięcie i pobyt w szpitalu. Świadczenie otrzymacie także, gdy przynajmniej jedno z Was jest objęte przez pracodawcę ubezpieczeniem grupowym. To, ile pieniędzy dostaje się za urodzenie dziecka, zależy od wysokości składki i pakietu.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020