PPK dla małych i średnich firm - terminy, formalności, benefity

Zobacz jak wdrożyć PPK w małej lub średniej firmie. Poznaj zalety programu i ważne terminy wdrożenia i zapisów do PPK dla sektora MŚP.

Nationale-Nederlanden PTE to doświadczony dostawca PPK. Podpowiadamy małym i średnim firmom jak sprawnie wdrożyć program oraz oferujemy kompleksowe wsparcie w PPK dla Pracodawców i Pracowników z sektora MŚP.

Firmy zatrudniające między 20 a 249 osób mają czas na wybór instytucji finansowej do wdrożenia PPK do 27 października 2020 r. Termin na zapisanie pracowników do programu mija 10 listopada 2020 r. Podpowiadamy jak sprawnie uruchomić PPK w małych i średnich przedsiębiorstwach. 

PPK w sektorze MŚP z Nationale-Nederlanden PTE – doświadczony partner PPK dla małych i średnich firm
 

II i III fala PPK są już na ostatniej prostej – małe i średnie przedsiębiorstwa, które zatrudniają między 20 a 249 osób mają nieco ponad tydzień na wybór instytucji finansowej zarządzającej PPK. Warto postawić na sprawdzonego partnera. Nationale-Nederlanden PTE w ramach 1 fali PPK, sprawnie wdrożyło programy w 549 największych firmach w Polce – jesteśmy liderem rynku PPK, jednym z trzech najchętniej wybieranych dostawców PPK. W ramach PPK oferujemy szerokie wsparcie dla Pracodawców, które pomoże szybko wdrożyć PPK w małej i średniej firmie (więcej o tym w kolejnych akapitach). Atutem Nationale-Nederlanden PTE jest także ponad 20 lat doświadczenia w oferowaniu produktów emerytalnych – nasza paleta produktów obejmuje też OFE, IKE i IKZE

Sprawdź ofertę PPK dla firm w Nationale-Nederlanden PTE

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw  – jak zawrzeć umowę o zarządzanie PPK?
 

Do 27 października 2020 r. należy zawrzeć umowę o zarządzanie PPK z wybraną instytucją finansową. To umowa, która uruchamia program w firmie (dowiedz się więcej o umowie o zarządzanie). W Nationale-Nederlanden PTE umowę zawiera się całkowicie elektronicznie. Proces jest prosty i przyjazny Pracodawcom – wystarczy przygotować kilka podstawowych informacji o przedsiębiorstwie, podać liczbę zatrudnionych, dane osób upoważnionych do zawierania umów w imieniu przedsiębiorstwa oraz dane osób obsługujących Portal Pracodawcy. Wprowadzone dane służą do wypełnienia wzoru umowy, który jest kolejno akceptowany przez przedstawicieli firmy (sprawdź, jak krok po kroku zawrzeć umowy o PPK). Po zawarciu umowy o zarządzanie PPK, firma otrzymuje dostęp do Portalu Pracodawcy, który służy do zarządzania PPK w średniej lub małej firmie. 

Wybierz PPK w Nationale-Nederlanden PTE – zarejestruj firmę

Jak zapisać pracowników małej i średniej firmy do PPK? Ważne terminy i formalności
 

Do 10 listopada 2020 r. małe i średnie firmy muszą zapisać pracowników do PPK, czyli zawrzeć w ich imieniu umowę o prowadzenie (dowiedz się więcej). 

  • Pracodawcy akceptują treść umowy o prowadzenie PPK podczas zawierania umowy o zarządzanie. 
  • Pracownicy małych i średnich firm są zapisywani do PPK poprzez przesłanie pliku rejestracyjnego poprzez Portal Pracodawcy. Plik rejestracyjny jest generowany z systemu kadrowego (xml)/tworzony przez pracowników działu kadrowego (csv). Plik zawiera dane osób, które są zapisywane do PPK – zatrudnieni, którzy są objęci autozapisem (między 18 a 55 rokiem życia) oraz pracownicy, którzy złożyli deklarację przystąpienia do PPK (powyżej 55. roku życia).

Sprawdź: Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) – od kiedy i kogo zapisywać? Warunki


Pracodawca ma także obowiązek przekazywania wpłat do PPK – wpłaty są odprowadzane od pierwszego wynagrodzenia naliczonego i wypłaconego po zawarciu umowy o prowadzenie PPK w imieniu danego pracownika. Szczegóły w artykule: Naliczanie i odprowadzanie wpłat do Pracowniczych Planów Kapitałowych – szczegóły i terminy

Wpłaty do PPK są przekazywane w formie zbiorczego przelewu do Nationale-Nederlanden PTE oraz rozliczane na podstawie pliku składkowego przekazywanego przez Portal Pracodawcy.

Dowiedz się: Jak przygotować system kadrowo-płacowy do Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Wsparcie PPK dla małych i średnich firm - co zyskuje pracodawca i pracownik MŚP?
 

Nationale-Nederlanden PTE pomaga małym i średnim firmom wdrożyć i zarządzać PPK. 

  • Oferujemy dedykowany zespół wsparcia pracodawców – nasi eksperci, doświadczeni w ramach wdrożenia 1 fali PPK, zapewniają opiekę operacyjną (kontakt telefoniczny oraz mailowy). 
  • Przygotowaliśmy portale dla Pracodawców i Pracowników. Portal Pracodawcy, służy do zawarcia umów o zarządzanie i prowadzenie oraz bieżącej administracji PPK. Portal Pracownika (Moje NN), pozwala uczestnikom łatwo zarządzać zgromadzonymi środkami. Sprawdź: portale PPK
  • Zapewniamy zestaw materiałów do obsługi PPK dla małych i średnich firm. Pakiet wsparcia obejmuje m.in.: Manual Operacyjny, który zawiera szczegółowy opis procesów realizowanych w ramach PPK; kalendarz PPK; wzory formularzy oraz materiały informacyjne dla pracowników.
  • Bramka testowa plików przekazywanych do Portalu Pracodawcy – narzędzie, które pozwala zweryfikować przekazywanych plików PP. Sprawdź bramkę testową
  • Uczestnikom PPK w małych i średnich firmach oferujemy pakiet zniżek na produkty z oferty Nationale-Nederlanden oraz podmiotów z naszej grupy kapitałowej. Dowiedz się więcej o zniżkach w PPK

 

Zespół Nationale-Nederlanden 20.10.2020