Praca przy komputerze – prawidłowa postawa

Za biurkiem w pracy spędzasz zazwyczaj 8 godzin. Często siadasz do komputera również w domu – wieczorami i w weekendy. Podpowiadamy, jak prawidłowo ustawić monitor, blat i krzesło, aby nie obciążać kręgosłupa.

Ból pleców to nie jedyna dolegliwość, której możesz nabawić się, siedząc w nieprawidłowej pozycji przy biurku. Problemy z oddychaniem, zmęczenie wzroku, bóle głowy i złe samopoczucie mogą świadczyć o tym, że Twoje miejsce pracy jest źle zorganizowane.

Prawidłowa postawa podczas pracy przy komputerze

Sposób, w jaki ciało układa się na krześle, jest ściśle związany z proporcjami pomiędzy naszym wzrostem, kątem nachylenia monitora oraz wysokością blatu i siedzenia. Jest to kwestia bardzo indywidualna i każdy powinien sam ustawić swoje krzesło i monitor tak, aby utrzymywać prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze.

Zasady prawidłowego ustawienia miejsca pracy przy komputerze:

  • Kąt zgięcia nóg w kolanach powinien wynosić 90° – zatem wysokość siedziska dopasuj do długości swoich podudzi.

  • Pomiędzy siedzeniem krzesła a dolną krawędzią blatu biurka zachowaj odległość około 25 cm.

  • Najlepsze są krzesła, które mają regulowaną wysokość oraz szerokie podłokietniki.

  • Podczas pracy ręce aż do łokci powinny spoczywać na blacie (staw łokciowy zgięty pod kątem prostym).

  • Monitor komputera ustaw w odległości około 50 cm od twarzy tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu.

  • Monitor musi być odchylony w celu wyeliminowania ewentualnych odblasków od oświetlenia. Oto optymalne ustawienie – odchyl monitor tak, aby wzrok spuszczony pod kątem 30° stopni tworzył kąt prosty z powierzchnią ekranu.

Podane wartości są oczywiście podstawą. Każdy ma indywidualne potrzeby, a najważniejszy jest komfort pracy. Siedzenie w pozycji wyprostowanej – na krześle ustawionym odpowiednio blisko biurka – ustrzeże Cię przed skrzywieniem kręgosłupa i bolesnymi dolegliwościami.

Ważne jest, abyś – w miarę możliwości – co godzinę wstawał zza biurka i robił sobie mały spacer. Kilka prostych ćwiczeń pomoże Ci rozruszać i rozciągnąć zastałe mięśnie, mózg będzie lepiej dotleniony, a Ty będziesz z pewnością bardziej produktywny.

Siedzisz przy komputerze w ten sposób? Umów się do lekarza!

Absolutnie nieprawidłowe jest „leżenie” na krześle, czyli obniżenie ciała tak, aby plecy stykały się z oparciem dopiero w okolicy łopatek. Ta pozycja tylko z pozoru jest wygodna – siedząc w ten sposób przez kilka godzin, uciskasz wnętrzności, utrudniasz sobie oddychanie, a wyginany w ten sposób kręgosłup może z czasem boleć.

Kolejnym złym nawykiem jest podwijanie jednej nogi pod pośladki – w tym przypadku kręgosłup i miednica są nienaturalnie skrzywione. Siedzenie przed monitorem ustawionym zbyt nisko wymusza pochylenie głowy i powoduje bolesne obciążenie kręgosłupa szyjnego.

Ciało po wielu godzinach pracy w nieprawidłowej pozycji przyzwyczaja się do niej. Zatem z czasem przez całą dobę Twoja postawa będzie nie tylko niezdrowa, ale również nieestetyczna. Cierpi nie tylko kręgosłup – nienaturalnie ułożona klatka piersiowa uciska płuca i inne narządy wewnętrzne, przez co pojawiają się kłopoty z oddychaniem, bóle głowy i problemy trawienne. Z kolei złe ustawienie rąk podczas pracy przy komputerze powoduje bolesne dolegliwości nadgarstków. Monitor ustawiony na nieprawidłowej wysokości to nie tylko obciążenie dla odcinka szyjnego kręgosłupa, ale również powód przemęczenia wzroku.

Objawów może być wiele, a przyczyna jest jedna – złe ustawienie ciała podczas pracy przy komputerze. Dolegliwości kręgosłupa czy zaburzeń wzroku nie wolno bagatelizować. Kolejki do specjalistów nie ułatwiają profilaktyki zdrowotnej. Dlatego powinieneś uzupełnić swoją polisę na życie o ubezpieczenie na wszelki wypadek z Pakietem Ortopeda. Dzięki niemu skorzystasz z usług Centrum Świadczeń Medycznych – badań diagnostycznych i wizyt u specjalistów, na które nie będziesz musiał czekać miesiącami. Po przystąpieniu do naszego Programu Zdrowotnego będziesz miał zapewnioną fachową profilaktykę i diagnostykę, dzięki którym będziesz w pełni świadomy stanu swojego zdrowia.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020