Tata i dziecko – jak zbudować więź?

Zostałeś tatą? Gratulujemy! Pragniesz być dobrym ojcem i wiesz, jak wiele zależy od Ciebie? Podpowiemy Ci, jak budować więź z dzieckiem i otoczyć je ojcowską opieką.

Przyjście dziecka na świat to wydarzenie, które na zawsze odmienia życie. Poza radością młodzi ojcowie czują również silny stres. Tysiące pytań przychodzą wtedy do głowy. Czy sobie poradzę? Jestem za nie odpowiedzialny, jak więc mam je chronić? Tylko spokojnie! Kieruj się sercem i rozwagą, a wszystko będzie dobrze.

Tata i dziecko – jak zbudować silną więź?

Wychowanie dziecka jest trudne i nie ma tutaj dróg na skróty. Każdy kolejny etap rozwoju dziecka to nowe wyzwanie dla rodzica. Ważne, abyś brał udział w życiu swojego dziecka od początku. Od zmiany pieluszek i baraszkowania z maluszkiem po pomoc w podejmowaniu dorosłych decyzji. Bądź zawsze obok, gdy dziecko tego potrzebuje. Słuchaj go z uwagą i traktuj poważnie. To, co dla Ciebie jest banalne, dla Twojego dziecka może być poważnym problemem. Nie zbywaj go i nie lekceważ, ale naucz empatii, okazując mu ją. W oczach swojego dziecka jesteś tym, kto wie wszystko i wszystko potrafi. Dlatego zawsze dotrzymuj obietnic i nie okłamuj dziecka.

Ojciec to wzór dla dzieci, a od tego, jak ułożą się  wzajemne relacje, w dużej mierze zależy przyszłe szczęście córki i syna. Nawet jeśli boisz się o bezpieczeństwo swoich pociech, nie możesz zabraniać im wszystkiego. Zaufaj im i pozwól rozwinąć skrzydła.

Naucz dziecko dbać o swoje bezpieczeństwo

Zwykle to tata uczy jazdy na rowerze, gra z dzieckiem w piłkę i pozwala wchodzić na drzewa. Każde wyjście do parku to wielka przygoda, bo tatusiowie z reguły pozwalają dzieciom na więcej. Dzieci instynktownie kopiują zachowania rodziców, pamiętaj o tym. Dlatego bardzo ważne jest, abyś dawał dobry przykład. Naucz dziecko dbać o swoje bezpieczeństwo. Pokaż, jak bezpiecznie uprawiać sport i jak zachowywać się na ulicy. Staraj się wpajać dziecku, że nie może ufać obcym dorosłym. Maluch nie zawsze będzie pod Twoją opieką – wtedy musi wiedzieć, jak zadbać o siebie.

Silna więź oznacza przede wszystkim wzajemne zaufanie. Nie zabraniaj dziecku wszystkiego i nie ograniczaj jego rozwoju tylko dlatego, że boisz się o jego bezpieczeństwo. Nie przewidzisz wszystkiego, co może się wydarzyć. Możesz za to zapewnić sobie wsparcie na różne wypadki. Ubezpieczenie dziecka nie ochroni go przed urazami czy chorobą, ale może okazać się pomocne w trudnych sytuacjach. W zależności od tego, jak skomponujesz ubezpieczenie dziecka, będziesz mógł liczyć na wsparcie finansowe i praktyczną pomoc. Szybki dostęp do badań, lekarzy i rehabilitacji sprawią, że Twoje dziecko wróci do sprawności w krótszym czasie. Świadczenia wypłacone z ubezpieczenia wspomogą Twój domowy budżet, więc będziesz mógł spokojnie zająć się opieką nad dzieckiem.

Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na zbudowanie więzi z dzieckiem. Musisz je przede wszystkim kochać i wspierać jego rozwój. Nieważne, czy chodzi o pierwsze kroki, czy naukę jazdy samochodem. Pamiętaj również o tym, aby dbać o siebie – w końcu masz dla kogo żyć. Pomyśl o ubezpieczeniu na życie.
 


 

 

Zespół Nationale-Nederlanden 14.04.2020