Dziecko w szpitalu – jak się przygotować i co ze sobą zabrać?

Pobyt dziecka w szpitalu to nic przyjemnego. To ogromny stres zarówno dla malucha, jak i rodzica. To, o co sam możesz zadbać, to dobre przygotowanie i pozytywne nastawienie. Jako spokojny i dobrze zorganizowany rodzic, pomożesz dziecku szybciej wrócić do zdrowia.

Przed pobytem dziecka w szpitalu skompletuj dokumenty

Musisz mieć ze sobą dowód osobisty, który będzie potrzebny podczas przyjęcia dziecka na oddział i wypisu. Weź też dokumentację medyczną dziecka – skierowanie do szpitala, książeczkę zdrowia z numerem PESEL, aktualne wyniki badań, potwierdzenie grupy krwi, informacje o alergiach (szczególnie jeśli jest uczulone na leki). Do tego przyda się gotówka, w tym drobne, np. aby móc uruchomić telewizor w sali szpitalnej.

Pobyt w szpitalu a lista rzeczy dla dziecka

Jeśli to tylko możliwe, nie zostawiaj pakowania rzeczy na ostatnią chwilę. Zabierz ze sobą dwie torby – jedną dla dziecka, drugą dla Ciebie.

Do szpitala koniecznie spakuj dziecku:

  • ubrania – wygodne piżamy lub dresy, szlafrok,
  • zapas bielizny na zmianę,
  • kapcie,
  • kosmetyki – mydło antybakteryjne, żel pod prysznic, szampon, szczoteczkę i pastę do zębów, chusteczki nawilżane, papier toaletowy, chusteczki higieniczne,
  • ręcznik,
  • kubek do picia i sztućce oraz ulubione przekąski dziecka (takie, na które pozwoli lekarz),
  • dla maluszków – zapas pieluch, butelkę i smoczki.

Bardzo ważne jest, abyś zapewnił dziecku przyjazną atmosferę i wypełnił czymś czas oczekiwania na zabieg, a po nim na wypis do domu. Zabierzcie ulubioną przytulankę pociechy – pluszowy przyjaciel z pewnością doda otuchy. Jeśli maluch lubi rysować, weź także kredki i kolorowanki. Do tego książeczkę, która pomoże mu zasnąć. Tablet do oglądania bajek (ze słuchawkami) też się przyda. Ponadto dobrze jest zabrać ulubioną poduszkę i kocyk dziecka. Dzięki nim łatwiej się uspokoi i zaśnie w nowym miejscu.

 
 

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Zapewnij sobie finansową pomoc w przypadku pobytu w szpitalu dłuższym niż 3 dni oraz organizację i pokrycie kosztów wizyt u specjalistów, badań laboratoryjnych i rehabilitacji po wyjściu ze szpitala. 
 

Dowiedz się więcej

W przypadku zabawek, zachowaj zdrowy rozsądek i nie zabieraj wszystkiego. Chcąc zapewnić dziecku komfort, nie zapominaj, że udajecie się do szpitala, a nie na wakacje. Wszystkie zabawki, które wydają głośne dźwięki, zostaw w domu. Maluchy po zabiegach oraz w trakcie leczenia są już dość rozdrażnione i kiepsko śpią. Podczas pobytu w szpitalu potrzebny jest im spokój, a nie dodatkowe silne bodźce. Bardzo istotna w takich sytuacjach jest również empatia – sale na oddziałach dziecięcych zwykle nie są pojedyncze. Uszanujcie więc spokój i prywatność pozostałych rodzin.

Co jako rodzic musisz zabrać ze sobą do szpitala?

Opiekun ma prawo przebywać z dzieckiem w szpitalu, dlatego spakuj również bagaż dla siebie: ubrania, kosmetyki, przybory toaletowe, ręcznik oraz sztućce i kubek. Dowiedz się, jakie są warunki do spania dla rodziców. Niestety, często jest to jedynie karimata i śpiwór na podłodze, które też musisz zabrać ze sobą z domu. Nie zapomnij o ładowarce do telefonu, czymś do czytania i słuchawkach. W stresie ciężko jest zasnąć, ale gdy dziecko śpi, dobrze jest oderwać się choć na chwilę od szpitalnej rzeczywistości.

Nie zapomnij o tym, co jest najważniejsze

Spokój i pozytywne nastawienie – to przede wszystkim musicie zabrać ze sobą do szpitala. Bez względu na to, w jakim celu się tam udajecie, przede wszystkim Ty musisz być silny. Dziecko niczym gąbka chłonie emocje i nastroje opiekuna. Jeśli będziesz spokojny, ono również. Wiemy, że pobyt dziecka w szpitalu to trudne chwile dla rodzica i często niemałe koszty. Dlatego powinieneś zadbać o to, by Twoje ubezpieczenie na życie obejmowało ochroną również twoją pociechę na wypadek pobytu w szpitalu.

W sytuacji gdy dziecko wymaga hospitalizacji, świadczenie wypłacone z tytułu ubezpieczenia dziecka będzie dobrym wsparciem dla rodziny. Pokryje spore wydatki związane nie tylko z pobytem w placówce medycznej, ale również część utraconych przez Ciebie zarobków. Przecież gdy dziecko choruje, jego rodzic zwykle przebywa na zwolnieniu lekarskim (otrzymuje zasiłek opiekuńczy). Potem musi zapewnić dziecku opiekę na czas rekonwalescencji w domu. To wszystko powoduje stres. Zamiast skupiać się na kosztach, skoncentruj się na zdrowiu swojego dziecka. Właśnie po to jest ubezpieczenie, abyś mógł zająć się tym, co naprawdę ważne.

Zespół Nationale-Nederlanden 08.05.2020