Zamknięcie szkół z powodu koronawirusa a problem otyłości u dzieci

Na skutek pandemii koronawirusa 11 marca br. zapadła decyzja o zamknięciu szkół i uniwersytetów. O ile z punktu widzenia zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 decyzja była jak najbardziej słuszna, trwająca sytuacja może przyczynić się do rozwoju jeszcze jednej dość poważnej choroby wśród dzieci, jaką jest otyłość. Czy rzeczywiście przymusowe zamknięcie szkół z powodu koronawirusa może aż tak poważnie odbić się na wadze najmłodszych? Jak możesz pomóc swojemu dziecku, aby utrzymało dobrą formę pomimo nakazu ograniczenia wychodzenia z domu?

Siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej, niewłaściwe nawyki żywieniowe – to wszystko sprawia, że nadwaga i otyłość stają się jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która w coraz większym stopniu dotyka również dzieci. Wydawać by się mogło, że skala problemu nie jest zbyt duża, jednak specjaliści biją na alarm – według badań przeprowadzonych przez Fundację Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka w wieku od 4 do 18 lat borykają się z problemem nadmiernej masy ciała. 

Zamknięcie szkół i wynikający z tego faktu obowiązek zdalnego nauczania oraz wprowadzenie nakazu ograniczenia wychodzenia z domu wpływają na dość duże ograniczenie aktywności ruchowej wśród dzieci i nastolatków. 

Opieka nad dzieckiem: jak pomóc kilkulatkowi utrzymać zdrowe nawyki?

Przede wszystkim pamiętaj, że przykład idzie z góry. Nie możesz oczekiwać od dziecka, że będzie zdrowo się odżywiało i zacznie ćwiczyć w domu, jeśli nie widzi tego, że jego rodzice również dbają o utrzymanie dobrej formy. 

Często zdarza się, że sięgamy po “małe co nieco” do pochrupania w trakcie oglądania ulubionego serialu czy grania w gry, dlatego zwróć uwagę po jakie przekąski sięga Twoja pociecha. Słodkie napoje, słone przekąski czy słodycze nie są dobrym rozwiązaniem nawet w momencie, kiedy dziecko może bez ograniczeń uprawiać ulubione aktywności fizyczne, więc pomyśl, jaki skutek będzie miało ich spożywanie w momencie, gdy dzieci większość dnia spędzają przed telewizorem lub komputerem. Dlatego przy następnych zakupach zadbaj o to, aby do Twojego koszyka trafiło więcej warzyw, owoców czy zdrowych przekąsek, którymi będziesz mógł poczęstować swojego małego “łakomczucha”. 

Nuda często sprzyja ochocie na podjadanie, dlatego postaraj się zorganizować czas swojemu dziecku, aby nie myślało o przekąskach. Wspólne zabawy kreatywne, gry planszowe mogą okazać się nie tylko idealnym pomysłem na spędzenie popołudnia, ale przede wszystkim doskonałą okazją na zacieśnienie relacji z dzieckiem.

Zadbaj o ruch: zabawy dla dzieci w domu

Oczywiście zdrowa dieta to nie wszystko – zatroszcz się o to, aby Twoja pociecha miała zapewnioną codziennie odpowiednią dawkę ruchu. Co prawda od 20 kwietnia br. nastąpiło częściowe poluzowanie wprowadzonych wcześniej obostrzeń mających na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, na mocy których znów możemy wychodzić na spacer do parku czy lasu. Jednak w obliczu panującej obecnie suszy musimy liczyć się z tym, że lasy ponownie mogą zostać zamknięte.

Zatem co mogą zrobić rodzice, którzy nie mają możliwości, aby wybrać się na spacer z dzieckiem do lasu albo na plac zabaw? Dobrym pomysłem może być wspólna, kilkunastominutowa gimnastyka oraz uczestnictwo w prowadzonych przez nauczycieli ćwiczeniach fizycznych w ramach prowadzonej zdalnej edukacji. Jednak, co zrobić jeśli tego typu zajęcia nie są prowadzone przez placówkę, w której uczy się Twoje dziecko? Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie kreatywnych zabaw dla dzieci w domu, które zachęcą malucha do aktywności fizycznej!

Wiemy, że opieka nad dzieckiem w czasie trwającej kwarantanny jest prawdziwym wyzwaniem dla rodzica, który często oprócz własnych obowiązków służbowych musi pomóc małemu uczniowi w zdalnej nauce czy zająć się domem. Mając to na względzie, przygotowaliśmy kilka prostych, ale fajnych zabaw dla dzieci w domu, które możesz przeprowadzić bez większych przygotowań.

  1. Pozgadujmy razem!
    Jedną z najbardziej wciągających zabaw ruchowych, w które możecie grać w domu, są  kalambury. Wystarczy wybrać kategorię haseł i można rozpocząć rozgrywkę! Oczywiście wygrywa osoba, która odgadnie najwięcej haseł.
  2. Raz, dwa, trzy – szukasz Ty!
    Kto z nas nie uwielbiał zabawy w chowanego? Teraz masz świetną okazję, żeby przypomnieć sobie tę grę i pobawić się w nią razem ze swoim kilkulatkiem.
  3. Poduszki, zabawki, stare kartony, krzesła  – wszystko to może posłużyć do przygotowania jedynego w swoim rodzaju toru przeszkód!
    Zadanie jest proste – pokonać tor w jak najkrótszym czasie w taki sposób, aby żaden jego element nie został poruszony. Prawda, że wydaje się proste? Zatem przekonajcie się sami i wspólnie z maluchem spróbujcie sił w tym nietypowym torze przeszkód.

Oczywiście to tylko niektóre z propozycji aktywnego spędzania czasu. Pomysłów na zabawy z dziećmi w domu jest może być wiele – tak naprawdę wszystko zależy od Waszej kreatywności.

Pamiętajmy, że obecna sytuacja jest także trudna dla naszych dzieci, dlatego w tej nowej rzeczywistości zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Zarówno to bezpośrednie, podejmując kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia COVID-19, jak i pośrednie, zapobiegając długofalowym skutkom, jakie może nieść za sobą wielotygodniowa kwarantanna.

> Zobacz również: Ubezpieczenie dziecka

Konsultacja: lek. med. Katarzyna Dewor, specjalistka pediatra i alergolog

 

Zespół Nationale-Nederlanden 14.05.2020