Zamknięcie szkół z powodu koronawirusa a problem otyłości u dzieci

Na skutek pandemii koronawirusa 11 marca br. zapadła decyzja o zamknięciu szkół i uniwersytetów. O ile z punktu widzenia zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 decyzja była jak najbardziej słuszna, trwająca sytuacja może przyczynić się do rozwoju jeszcze jednej dość poważnej choroby wśród dzieci, jaką jest otyłość. Czy rzeczywiście przymusowe zamknięcie szkół z powodu koronawirusa może aż tak poważnie odbić się na wadze najmłodszych? Jak możesz pomóc swojemu dziecku, aby utrzymało dobrą formę pomimo nakazu ograniczenia wychodzenia z domu?

Siedzący tryb życia, ograniczenie aktywności fizycznej, niewłaściwe nawyki żywieniowe – to wszystko sprawia, że nadwaga i otyłość stają się jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która w coraz większym stopniu dotyka również dzieci. Wydawać by się mogło, że skala problemu nie jest zbyt duża, jednak specjaliści biją na alarm – według badań przeprowadzonych przez Fundację Instytutu Zdrowia Matki i Dziecka co piąty chłopiec i co siódma dziewczynka w wieku od 4 do 18 lat borykają się z problemem nadmiernej masy ciała. 

Zamknięcie szkół i wynikający z tego faktu obowiązek zdalnego nauczania oraz wprowadzenie nakazu ograniczenia wychodzenia z domu wpływają na dość duże ograniczenie aktywności ruchowej wśród dzieci i nastolatków. 

Opieka nad dzieckiem: jak pomóc kilkulatkowi utrzymać zdrowe nawyki?

Przede wszystkim pamiętaj, że przykład idzie z góry. Nie możesz oczekiwać od dziecka, że będzie zdrowo się odżywiało i zacznie ćwiczyć w domu, jeśli nie widzi tego, że jego rodzice również dbają o utrzymanie dobrej formy. 

Często zdarza się, że sięgamy po “małe co nieco” do pochrupania w trakcie oglądania ulubionego serialu czy grania w gry, dlatego zwróć uwagę po jakie przekąski sięga Twoja pociecha. Słodkie napoje, słone przekąski czy słodycze nie są dobrym rozwiązaniem nawet w momencie, kiedy dziecko może bez ograniczeń uprawiać ulubione aktywności fizyczne, więc pomyśl, jaki skutek będzie miało ich spożywanie w momencie, gdy dzieci większość dnia spędzają przed telewizorem lub komputerem. Dlatego przy następnych zakupach zadbaj o to, aby do Twojego koszyka trafiło więcej warzyw, owoców czy zdrowych przekąsek, którymi będziesz mógł poczęstować swojego małego “łakomczucha”. 

 
 

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Zapewnij sobie finansową pomoc w przypadku pobytu w szpitalu dłuższym niż 3 dni oraz organizację i pokrycie kosztów wizyt u specjalistów, badań laboratoryjnych i rehabilitacji po wyjściu ze szpitala. 
 

Dowiedz się więcej

Nuda często sprzyja ochocie na podjadanie, dlatego postaraj się zorganizować czas swojemu dziecku, aby nie myślało o przekąskach. Wspólne zabawy kreatywne, gry planszowe mogą okazać się nie tylko idealnym pomysłem na spędzenie popołudnia, ale przede wszystkim doskonałą okazją na zacieśnienie relacji z dzieckiem.

Zadbaj o ruch: zabawy dla dzieci w domu

Oczywiście zdrowa dieta to nie wszystko – zatroszcz się o to, aby Twoja pociecha miała zapewnioną codziennie odpowiednią dawkę ruchu. Co prawda od 20 kwietnia br. nastąpiło częściowe poluzowanie wprowadzonych wcześniej obostrzeń mających na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2, na mocy których znów możemy wychodzić na spacer do parku czy lasu. Jednak w obliczu panującej obecnie suszy musimy liczyć się z tym, że lasy ponownie mogą zostać zamknięte.

Zatem co mogą zrobić rodzice, którzy nie mają możliwości, aby wybrać się na spacer z dzieckiem do lasu albo na plac zabaw? Dobrym pomysłem może być wspólna, kilkunastominutowa gimnastyka oraz uczestnictwo w prowadzonych przez nauczycieli ćwiczeniach fizycznych w ramach prowadzonej zdalnej edukacji. Jednak, co zrobić jeśli tego typu zajęcia nie są prowadzone przez placówkę, w której uczy się Twoje dziecko? Najlepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie kreatywnych zabaw dla dzieci w domu, które zachęcą malucha do aktywności fizycznej!

Wiemy, że opieka nad dzieckiem w czasie trwającej kwarantanny jest prawdziwym wyzwaniem dla rodzica, który często oprócz własnych obowiązków służbowych musi pomóc małemu uczniowi w zdalnej nauce czy zająć się domem. Mając to na względzie, przygotowaliśmy kilka prostych, ale fajnych zabaw dla dzieci w domu, które możesz przeprowadzić bez większych przygotowań.

  1. Pozgadujmy razem!
    Jedną z najbardziej wciągających zabaw ruchowych, w które możecie grać w domu, są  kalambury. Wystarczy wybrać kategorię haseł i można rozpocząć rozgrywkę! Oczywiście wygrywa osoba, która odgadnie najwięcej haseł.
  2. Raz, dwa, trzy – szukasz Ty!
    Kto z nas nie uwielbiał zabawy w chowanego? Teraz masz świetną okazję, żeby przypomnieć sobie tę grę i pobawić się w nią razem ze swoim kilkulatkiem.
  3. Poduszki, zabawki, stare kartony, krzesła  – wszystko to może posłużyć do przygotowania jedynego w swoim rodzaju toru przeszkód!
    Zadanie jest proste – pokonać tor w jak najkrótszym czasie w taki sposób, aby żaden jego element nie został poruszony. Prawda, że wydaje się proste? Zatem przekonajcie się sami i wspólnie z maluchem spróbujcie sił w tym nietypowym torze przeszkód.

Oczywiście to tylko niektóre z propozycji aktywnego spędzania czasu. Pomysłów na zabawy z dziećmi w domu jest może być wiele – tak naprawdę wszystko zależy od Waszej kreatywności.

Pamiętajmy, że obecna sytuacja jest także trudna dla naszych dzieci, dlatego w tej nowej rzeczywistości zadbajmy o ich bezpieczeństwo. Zarówno to bezpośrednie, podejmując kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka zakażenia COVID-19, jak i pośrednie, zapobiegając długofalowym skutkom, jakie może nieść za sobą wielotygodniowa kwarantanna.

> Zobacz również: Ubezpieczenie dziecka

Konsultacja: lek. med. Katarzyna Dewor, specjalistka pediatra i alergolog

 

Zespół Nationale-Nederlanden 14.05.2020