Uczulenie na słońce – jak wygląda? Objawy

Dowiedz się, jak wygląda uczulenie na słońce. Dzięki temu będziesz mógł rozpoznać, co dolega Tobie lub Twoim dzieciom i szybko złagodzić ewentualne objawy alergii słonecznej.

Uczulenie na słońce to potoczna nazwa choroby zwanej specjalistycznie fotodermatozą idiopatyczną. Według lekarzy dotyczy ona aż 2,5 miliona Polaków. Specjaliści wciąż nie znają dokładnych jej przyczyn. Jak wygląda uczulenie na słońce? Jak możesz je rozpoznać?

Korzystanie z promieni słonecznych przynosi wiele dobroczynnych skutków dla organizmu – wzmacnia odporność, chroni przed depresją i działa przeciwzapalnie. Oczywiście, musisz pamiętać o odpowiedniej ochronie przed promieniami UV oraz o nakryciu głowy. Przebywanie na słońcu nie jest jednak zalecane wszystkich, a szczególnie osobom, które cierpią na alergię na słońce. Jak rozpoznać uczulenie od słońca i jak się przed nim chronić?

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Czym jest uczulenie na słońce?

Uczulenie słoneczne to jeden z rodzajów alergii, w której głównym czynnikiem alergizującym są promienie słoneczne. Na skórze osoby nadwrażliwej na ten czynnik występują objawy charakterystyczne dla typowych alergii skórnych. Może pojawić się specyficzna wysypka od słońca, drobne pęcherzyki, swędzące zaczerwienienia czy pokrzywka. Zmiany te pojawiają się wyłącznie w miejscach, które były narażone na działanie promieni słonecznych. Nie są to jednak jedyne objawy uczulenia na słońce.

 

Charakterystyczne objawy uczulenia na słońce

Najwięcej osób uczulonych na słońce skarży się na tzw. pokrzywkę świetlną. Są to czerwone, swędzące bąble, które pojawiają się na skórze zaraz po wystawieniu ciała na działanie promieni słonecznych. Alergii na słońce często towarzyszy także opuchlizna, przebarwienia na skórze czy nadmierne złuszczanie naskórka. Do innych charakterystycznych objawów zaliczamy:

  • dreszcze,

  • podrażnienie oczu,

  • biegunkę,

  • gorączkę,

  • „ogólne rozbicie organizmu”.

 

Jak leczyć uczulenie na słońce?

Podobnie jak w przypadku większości alergii, jeśli chcesz uniknąć uczulenia na słońce, przede wszystkim unikaj głównego alergenu wywołującego wysypkę i inne objawy. Nie oznacza to jednak, że, jeśli cierpisz na uczulenie słoneczne, nie możesz wychodzić z domu. Spędzanie czasu na słońcu jest możliwe. Aby zabezpieczyć się przed oparzeniami, powinieneś odpowiednio się ubrać – najlepiej w ubrania przewiewne, ale zakrywające całe ciało. Obowiązkowe jest także nakrycie głowy oraz krem z filtrem. Możesz także suplementować selen oraz beta-karoten, które mają działanie przeciwutleniające i chroniące przed promieniami UV. Pamiętaj o złotej zasadzie – abyś mógł cieszyć się słońcem, musisz odpowiednio zabezpieczać swoją skórę!

 

Jakie leki zastosować na uczulenie na słońce?

Co możesz zrobić w sytuacji, gdy, mimo ochrony, dostałeś wysypki od słońca? Wówczas możesz zastosować odpowiednie maści na uczulenie słoneczne lub leki przeciwhistaminowe. Alergia na słońce nie jest wtedy tak dotkliwa, ponieważ preparaty te łagodzą objawy, uśmierzają stan zapalny oraz eliminują swędzenie. Zazwyczaj tego typu leki są dostępne bez recepty. Z objawami uczulenia słonecznego możesz także walczyć domowymi sposobami. Pomocne będą np. okłady z jogurtu, świeżego lub zsiadłego mleka czy pokrojonego ogórka, które działają łagodząco i kojąco na zaczerwienienia i inne zmiany skórne. Przy bardziej nasilonych objawach powinieneś udać się do lekarza.

 

Jak rozpoznać uczulenie na słońce u dzieci i jak je chronić?

Na delikatnej skórze dziecka pierwsze objawy uczulenia na słońce mogą pojawić się jeszcze szybciej niż u osoby dorosłej. Maluchy są szczególnie narażone na wysypkę po słońcu, gdy przebywają na zewnątrz w godzinach największego nasłonecznienia. U dzieci szczególnie wrażliwych na promienie słoneczne może się to zdarzyć nawet w trakcie krótkiego spaceru czy podczas zabawy w ogrodzie. Jeśli chcesz uchronić swoje dziecko przed alergią słoneczną, pamiętaj o stosowaniu filtrów UVA i UVB oraz o odpowiednim nakryciu głowy. Wbrew pozorom, uczulenie na słońce u dzieci nie zdarza się rzadko.

Oprócz skutecznej prewencji, powinieneś także zadbać o bezpieczeństwo swojego szkraba, wykupując mu ubezpieczenie dla dziecka. W razie nieszczęśliwego wypadku otrzymasz świadczenie pieniężne, które możesz wykorzystać na rzetelną opiekę medyczną, a co za tym idzie – szybszy powrót do zdrowia.

Zobacz też: Czerniak a pieprzyk - jak odróżnić?

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020