Zatrucie pokarmowe – ile trwa? Objawy

Zatrucie pokarmowe występuje często i jest związane ze spożyciem zakażonego pokarmu. Dowiedz się, jakie są objawy zatrucia pokarmowego i co robić, gdy będziesz je mieć.

Zatrucie pokarmowe może wystąpić u osób w każdym wieku, także u niemowląt i dzieci. Schorzenie diagnozuje się na podstawie objawów, wywiadu lekarskiego i badania palpacyjnego (dotykowego) brzucha. Niekiedy lekarz może zdecydować o tym, że trzeba zrobić badania krwi, kału lub wymiocin.

Jakie są przyczyny zatrucia pokarmowego?

Przyczyny zatrucia pokarmowego są łatwe do ustalenia. Schorzenie rozwija się w wyniku spożycia pokarmu lub napoju, w którym obecne są drobnoustroje oraz produkowane przez nie toksyny. Najczęściej są to bakterie Escherichia coli (E. coli), Salmonella lub Clostridium. Mogą znajdować się w niedogotowanym mięsie, niepasteryzowanym mleku, surowych jajach, rybach, nieprzegotowanej wodzie oraz wszystkich produktach, które zostały z nich wytworzone.

Objawy zatrucia pokarmowego

Objawy zatrucia pokarmowego są dość charakterystyczne – najczęściej są to nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia i odbijanie. W większości przypadków towarzyszy im ból brzucha o różnym natężeniu, umiejscowiony najczęściej na wysokości żołądka. Nie są to jedyne możliwe objawy zatrucia pokarmowego. Możesz zaobserwować również pogorszenie samopoczucia, osłabienie, zawroty głowy, brak apetytu, suchość w jamie ustnej, wzmożone pragnienie, ból głowy oraz podwyższoną temperaturę ciała, dreszcze i bóle mięśniowe.

W przypadku ciężkich zatruć pokarmowych objawy to: zaburzenia widzenia, ślinotok, trudności w połykaniu, przyspieszenie akcji serca i zaburzenia świadomości. Gdy wystąpią u Ciebie, pilnie zgłoś się do lekarza.

Jak leczyć zatrucie pokarmowe?

Leczenie zatrucia pokarmowego w większości przypadków możliwe jest w warunkach domowych. Schorzenie ustępuje samoistnie, jednak ważne jest niedopuszczenie do jego powikłań, czyli odwodnienia i zaburzeń elektrolitowych. W tym celu zaleca się częste picie niewielkich ilości wody z dodatkiem elektrolitów. Możesz je kupić w aptece bez recepty. Warto, abyś przyjmował także probiotyk, który pomoże Ci przywrócić naturalną florę bakteryjną jelit. Tego typu leki na zatrucie pokarmowe również dostępne są bez zlecenia lekarza.

Dieta przy zatruciu pokarmowym powinna być lekkostrawna. Na początek spożywaj kleiki ryżowe na bazie ryżu lub kaszy manny, gotowane warzywa i pieczywo pszenne. Gdy poczujesz się lepiej, możesz stopniowo wprowadzać inne produkty. Ważne jest, abyś nie jadł dań przetworzonych, smażonych, tłustych, słodkich ani fast-foodów. Zatrucie pokarmowe u dzieci nie jest wskazaniem do tego, żeby przestać karmić je piersią.

Zdarza się, że z powodu zatrucia pokarmowego lub jego powikłań konieczne jest leczenie w szpitalu. Zwykle dotyczy to osób zakażonych bakteriami. Musisz pamiętać, że choroba może przytrafić się w każdej chwili i nie zawsze możesz jej zapobiec. Leczenie wiąże się z kosztami i utratą części wynagrodzenia za czas, jaki spędzisz na zwolnieniu. Przygotuj się na taką ewentualność i kup nasze ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego z dodatkowym planem Powrót do zdrowia. Zapewnimy Ci wsparcie finansowe i będziesz mógł skupić się na powrocie do zdrowia.

Ile trwa zatrucie pokarmowe?

Objawy zatrucia pokarmowego mogą pojawić się już w ciągu 30–60 minut od zjedzenia skażonego pokarmu, ale w większości przypadków występują po 12–48 godzinach (duże znaczenie ma to, co spowodowało zatrucie pokarmowe). Rzadziej zdarza się, aby wystąpiły później. Dolegliwości utrzymują się krótko, zwykle 1–3 dni, jednak w niektórych przypadkach zatrucie pokarmowe może się przedłużyć, a powrót do zdrowia może trwać nawet tydzień.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.05.2020