Bypass żołądka w leczeniu cukrzycy – na czym polega ta metoda?

Operacje bariatryczne są wykonywane z celu leczenia otyłości oraz zminimalizowania jej powikłań. Dotychczasowe obserwacje pozwoliły na stwierdzenie, że zabieg tego typu może być także wykorzystywany w terapii cukrzycy – zwłaszcza gdy chory ma znaczny nadmiar tkanki tłuszczowej. Rekomendowaną metodą jest bypass żołądka. Zobacz, na czym polega ta metoda.

Cukrzyca typu 2 jest chorobą metaboliczną. W jej przebiegu obserwuje się niewrażliwość tkanek na insulinę, co powoduje jej względny niedobór i przyczynia się do podwyższenia poziomu glukozy we krwi. W rozwoju schorzenia bardzo ważną rolę odgrywają czynniki genetyczne oraz styl życia. Szczególnie narażone są osoby z otyłością, u których BMI przekracza 30 jednostek. Zagrożenie stwarzają także: brak aktywności fizycznej, spożywanie nadmiaru węglowodanów, przewlekły stres. Cukrzyca jest chorobą, która prowadzi do szeregu powikłań, dlatego konieczne jest jej leczenie. Jedną z najnowszych metod jest bypass żołądka.

Co to jest bypass żołądka?

Jest to jeden ze sposobów przeprowadzania operacji bariatrycznej, czyli zabiegu, którego celem jest zmniejszenie żołądka. Wielu ekspertów uważa tę metodę za najbardziej efektywny sposób leczenia otyłości oraz zapobiegania jej powikłaniom i chorobom związanym z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Zmniejszenie masy ciała jest stałe, jeżeli pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich.

 

Bypass żołądka to inaczej operacja laparoskopowego wyłączenia żołądkowego. Polega ona na podzieleniu tego narządu na dwie części: mniejszą (górną) i większą (dolną). Następnie pierwszą z nich łączy się z jelitem cienkim. Dzięki temu przesuwa się przez nią jedzenie, które może być przyjmowane w znacznie mniejszych ilościach niż dotychczas. Druga część żołądka służy do tego, aby przechodziły przez nią soki trawienne. Spotykają się one wraz z pokarmem we wspólnej części jelita, w której odbywa się trawienie.

 

Operacja, podczas której wykonywany jest bypass żołądka, jest przeprowadzana metodą laparoskopową. Jest ona mniej obciążająca dla pacjenta oraz wiąże się z mniejszym ryzykiem powikłań. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym.

Operacja zmniejszenia żołądka a cukrzyca

Zaobserwowano, że bypass żołądka może być wykorzystywany nie tylko do leczenia otyłości. U pacjentów po operacji bariatrycznej stwierdzono wycofanie się cukrzycy typu 2. Tym samym nie ma konieczności stosowania u nich doustnych środków przeciwcukrzycowych i insuliny. Ze względu na wysoką skuteczność operacja zmniejszenia żołądka została uznana przez Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne za metodę leczenia cukrzycy.

 

Skuteczność tej metody w leczeniu cukrzycy może wiązać się ze zmniejszeniem wydzielania hormonów, które powodują wzrost produkcji insuliny. Za ich produkcję odpowiadają dwunastnica i pozostałe części jelita cienkiego. Ponadto bypass żołądka powoduje skrócenie procesu wchłaniania pokarmu. Warto podkreślić także, że operacja eliminuje otyłość, czyli główny czynnik przyczyniający się do rozwoju cukrzycy typu 2.

Czy wszyscy chorzy na cukrzycę mogą skorzystać z operacji bariatrycznej?

Do operacji bariatrycznej kwalifikuje lekarz po zapoznaniu się z historią choroby pacjenta oraz wynikami podstawowych badań. Obecnie wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego są:

  • BMI powyżej 40 jednostek,

  • BMI powyżej 35 jednostek przy jednoczesnym występowaniu chorób współistniejących (m.in. cukrzycy typu 2).

 

Do zabiegu mogą zostać też zakwalifikowane osoby z mniejszym BMI, jeżeli chorują na cukrzycę z utrzymującą się hiperglikemią, mimo stosowanego leczenia.

 

Warto pamiętać, że cukrzyca jest chorobą, która prowadzi do wielu innych powikłań. Dlatego konieczne jest jej leczenie. Warto zaopatrzyć się także w odpowiednie ubezpieczenie cukrzycowe. Jest ono przeznaczone dla osób, które chcą zabezpieczyć się na wypadek zachorowania. Polisa zapewnia wsparcie finansowe i pomoc w działaniach profilaktycznych i leczniczych.

Zespół Nationale-Nederlanden 19.10.2021