Jakie fundusze inwestycyjne są najlepsze?

Zastanawiasz się nad inwestycją w fundusze inwestycyjne? Podpowiemy Ci, jak sprawdzić, które są najlepsze, a także czym powinieneś kierować się przy ich wyborze.

Niskie oprocentowanie depozytów bankowych zmusza do poszukiwania innych możliwości pomnażania oszczędności. Sprawdź, czy warto inwestować w fundusze inwestycyjne i które są najlepsze.

Obecnie rynek funduszy inwestycyjnych oferuje ogromny wybór rozwiązań: fundusze akcyjne, obligacyjne, pozwalające inwestować nie tylko w Polsce, ale również na rynkach światowych, np. w takie spółki jak Facebook czy Apple. Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z inwestowaniem na rynku funduszy, sprawdź, który będzie dla Ciebie odpowiedni.

Fundusz inwestycyjny – jak wybrać i co wziąć pod uwagę?

Wybór właściwego funduszu zacznij od odpowiedzi na dwa kluczowe pytania:

1. Na jaki okres chcesz zainwestować swoje pieniądze w fundusz?

Mówiąc językiem finansów: określ swój horyzont inwestycyjny. Jeśli spodziewasz się, że w ciągu kilku miesięcy będziesz potrzebować pieniędzy, które teraz chcesz zainwestować, rozejrzyj się za funduszami o niższym poziomie ryzyka (najlepiej obligacji skarbowych krótkoterminowych). Tam wahania wartości Twoich pieniędzy będą niższe. Mówiąc wprost, wycofując pieniądze, ich wartość radykalnie się nie zmieni (ani na plus, ani na minus). Jeśli chcesz oszczędzać na swoją emeryturę, przyjrzyj się funduszom emerytalnym – są dostępne w ramach produktów IKE i IKZE oraz PPK.

Dowiedz się więcej: PPK czy IKZE lub IKE – co wybrać, oszczędzając na emeryturę?

2. Jakie jest Twoje nastawienie do ryzyka inwestycyjnego?

Ryzyko to z jednej strony szansa na pomnożenie kapitału, ale z drugiej również możliwość poniesienia ewentualnej straty. Jeśli decydujesz się na inwestycję, pamiętaj, że wartość Twoich środków będzie stale się zmieniać – na plus, ale i na minus. Te wahania to naturalne zjawisko na rynku. Określ, jak dużą ewentualną stratę możesz ponieść. Czy wolisz niższy zysk, przy mniejszych wahaniach kapitału (tu lepiej wybrać fundusze obligacyjne), czy możliwość większych przejściowych wahań na rzecz wyższej stopy zwrotu (możesz postawić np. na fundusze akcyjne lub surowców).

Na rynku dostępne są setki funduszy inwestycyjnych. Odpowiadając na dwa powyższe pytania, określisz swoją tolerancję na ryzyko i dzięki temu „wyeliminujesz” fundusze, które na pewno nie są dla Ciebie. Jak wybrać ten „jedyny”, a lepiej kilka z nich (zgodnie z zasadą „nie wsadzaj wszystkich jaj do jednego koszyka”)?

Weź pod uwagę dotychczasowe stopy zwrotu, czyli wyniki funduszy inwestycyjnych. Sprawdź rezultaty poszczególnych funduszy w ostatnich 12 miesiącach, jak również we wcześniejszych kilku latach. Zobacz, czy są dla Ciebie satysfakcjonujące, ale pamiętaj, że przeszłe wyniki nigdy nie stanowią gwarancji osiągnięcia takich samych stóp zwrotu w przyszłości. To jedynie wskazówka, czy fundusz dotychczas dobrze sobie radził.

Dowiedz się, jakie są koszty. Inwestycja w fundusz inwestycyjny wiąże się z kosztami. Każdy fundusz pobiera tzw. opłatę za zarządzanie. To wynagrodzenie zespołu ekspertów, którzy na co dzień zajmują się inwestowaniem Twoich pieniędzy. Opłata ta podawana jest jako stawka roczna (np. 2%). Jest ona odliczana codziennie (1/365 stawki rocznej) i automatycznie od zainwestowanych środków.

Dowiedz się więcej o opłatach funduszy

Dodatkowo część funduszy lub platform/pośredników, które oferuje fundusze, może pobierać tzw. opłaty dystrybucyjne. Najczęściej są one pobierane „na wejściu”, czyli od wpłat na dany fundusz. Tych opłat najlepiej unikać. Opłaty dystrybucyjne zwykle ominiesz, inwestując online.

Najlepsze fundusze inwestycyjne, czyli jakie?

Gdzie szukać informacji o funduszach? Dobrze przejrzeć specjalistyczne serwisy do porównywania funduszy. Zbierają one informacje o całym rynku – m.in. publikują rankingi i raporty. Dodatkowo jeśli chcesz zainwestować fundusz np. przez swój bank, udostępnia on informacje o oferowanych funduszach.

Jeśli przyglądasz się konkretnemu funduszowi, sprawdź jego dokumenty. Najlepszy z nich – pigułka informacyjna – to karta funduszu. To obowiązkowa i bardzo prosta lektura dla inwestora. Dzięki niej poznasz najważniejsze informacje o funduszu, w tym m.in.: jego poziom ryzyka, w co inwestuje, jakie dotychczas osiągał wyniki, jakie pobiera opłaty.

Jeśli wybrałeś już „swój fundusz”, pamiętaj, że Twoja inwestycja powinna być zdywersyfikowana. Mówiąc wprost, podziel swój kapitał między kilka funduszy, nawet podobnych. Każdy z nich nieco inaczej inwestuje środki. Budując swój portfel inwestycyjny z wielu elementów (funduszy), ograniczysz ryzyko – jeśli jeden z nich zacznie ponosić straty, pozostała część środków będzie ulokowana w innych funduszach, których wyniki mogą być lepsze.

Zespół Nationale-Nederlanden 22.11.2021