Jak ubrać się na bieganie? Praktyczne rady

Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest bielizna termiczna, jak to jest ubrać się na cebulkę i czemu biustonosz sportowy to istotny element garderoby aktywnych kobiet oraz jakie zasady ubraniowe panują w świecie biegaczy, zapraszamy.

Odpowiedni ubiór do biegania

Postanowione! Zaczynasz biegać. Ale… w co masz się ubrać? I nie jest to pytanie  zestresowanego przed pierwszą randką młodego człowieka, tylko dylemat biegacza poważnie podchodzącego do wybranej przez siebie aktywności. Nawet, jeśli już jakiś czas temu zacząłeś przygodę z bieganiem, możesz często zastanawiać się, co nałożyć, kiedy za oknem kapryśna pogoda.

Jaki jest więc odpowiedni strój do biegania? To przede wszystkim taki, który daje ci pełną swobodę ruchu. „Generalnie nie ma jednej, ogólnej zasady, w jaki sposób się ubrać. Najważniejsze jest to, by to, co będziecie mieli na sobie, nie sprawiało dyskomfortu, a także to, by w trakcie treningu czuć się po prostu przyjemnie” – mówi ekspert Biegowego Leksykonu.

Ubrania dla biegaczy powinny być tak dobrane, by stanowić dobre zabezpieczenie termiczne – zimą lepiej utrzymując ciepło, latem dając większą przewiewność. Istotnym elementem jest możliwość odprowadzania wilgoci. Unikaj materiałów niewchłaniających wody, np. bawełny, a wybieraj materiały techniczne, najlepiej te przeznaczone do uprawiania sportu.

A jaki jest najczęstszy błąd początkującego biegacza przy wyborze stroju do biegania? Zdziwisz się – to właśnie wybieranie ubrania z bawełny. Nie powinieneś jej używać, ponieważ przez swoją konstrukcję działa jak gąbka i nie odprowadza wilgoci. Co jest tego efektem? Kiedy bawełna nasiąka potem, wzrasta jej ciężar i noszenie jej jest mało komfortowe. Mokra – zwiększa odczuwanie zimna i powoduje większą produkcję ciepła, a to z kolei oznacza większe straty energii. Masz przez to wrażenie, że bardziej się męczysz.

Jak ubrać się na bieganie zimą?

Ubieraj się stosownie do temperatury. Najłatwiej ubrać się latem – przewiewna koszulka, krótkie spodenki, niskie skarpetki, buty i biegniesz. Taki strój pozwoli ci na odpowiednią regulację temperatury i nie będziesz czuć dyskomfortu spowodowanego przegrzaniem. Wiosną do ubrania biegacza dorzuć bluzę, która ochroni przed wiatrem i zimnem. Nie ubieraj się jednak za ciepło. Zasada obowiązująca w świecie biegaczy to zasada „+10 stopni”: ubierając się, przyjmij, że za oknem jest o 10 stopni cieplej. Początkowo możesz odczuwać lekki chłód, ale pamiętaj, że twój organizm, intensywnie pracując, za 2 kilometry wyprodukuje więcej ciepła, więc odczuwalna temperatura ciała będzie inna.

Najwięcej trudności zarówno biegaczowi początkującemu, jak i zaawansowanemu, sprawia strój zimowy. Nieprawidłowo dobrany ubiór w okresie zimowym potrafi mocno zniechęcić do ruchu, bo czujesz dyskomfort. Odczuwanie temperatury otoczenia, reakcja na warunki atmosferyczne oraz termika organizmu to zawsze indywidualna sprawa, ale jest kilka wskazówek, którymi chętnie dzieli się nasz specjalista od ubrania dla biegaczy – Łukasz Biela.

Jakich typowo zimowych ubrań unikać i dlaczego? O tym dowiesz się, oglądając nasz film.

 

Zdecydowanie polecany jest ubiór „na cebulkę”, czyli warstwowy. Ubierasz 2-3 warstwy odzieży, które zdejmujesz i zakładasz w zależności od warunków atmosferycznych, jakie panują na zewnątrz i od swoich warunków cieplnych. W ten sposób regulujesz swoje odczuwanie ciepła i zimna. Oto, w jakiej kolejności powinno zakładać się poszczególne elementy garderoby, kiedy biegasz:

  1. bielizna termiczna – pierwsza warstwa, która odprowadza nadmiar potu produkowany przez nasz organizm podczas wysiłku
  2. część docieplająca – druga, niezbyt gruba warstwa, ogrzewająca cię w trakcie aktywności, ale też odprowadzająca wilgoć
  3. ochrona przed warunkami atmosferycznymi – trzecia warstwa na deszcz, śnieg i wiatr, najczęściej ubierana w mroźne dni i kiedy wymagają tego warunki.

A nogi? To one wykonują główną robotę podczas biegania i rozgrzewają się najszybciej, więc jak o nie zadbać? Generalnie wystarczą wygodne spodnie z materiału odprowadzającego wilgoć, a jeśli będzie potrzeba, to dodatkowo bielizna termiczna pod spód.

Czy założysz przylegające do nóg legginsy czy luźniejsze spodnie dresowe – to twój indywidualny wybór. Ważne, by spodnie do biegania były wykonane z materiału technicznego, przeznaczonego do aktywności. To na ogół oznacza dobrą „oddychalność” tej części garderoby i sprawia, że podczas uprawiania sportu zostaje zachowana termika ciała. Za legginsami przemawiają lepsza izolacja, przepuszczalność powietrza i brak krępowania ruchów. Luźniejsze spodnie mogą plątać się nieco między nogami, co jest mało wygodne przy czynnościach wymagających większych zakresów ruchowych. Jest pewien patent dla nielubiących legginsów – jeśli chcesz wiedzieć, jaki – obejrzyj ten odcinek.

Ubraniowe dylematy biegacza

Jak ubrać się na bieganie, by było mi wygodnie, nie za ciepło i nie za zimno? Oto jest pytanie… biegacza! W rozwiązaniu tego i paru innych problemów pomaga nasz ekspert.

Kluczowym elementem odzieży jest bielizna termoaktywna. Jest to pierwsza warstwa, która przylega bezpośrednio do twojej skóry i odpowiada za szybkie odprowadzenie wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu nie czujesz, że jesteś mokry i odpowiednio regulujesz ciepłotę ciała. Termoaktywna bielizna jest wykonana z materiałów syntetycznych: poliamid lub poliester, bo takie tkaniny spełniają funkcję termoaktywności.

Kolejną ważną kwestią są… skarpetki! Detal często bagatelizowany, a to drugi najważniejszy element ubrania dla biegacza. Latem nakładaj niskie stopki, ale już jesienią i zimą nieco grubsze (dłużej utrzymują ciepło) i wyższe (poza kostkę) – ochronisz wtedy ścięgno Achillesa przed przeziębieniem, jedną z najczęstszych przypadłości biegaczy.

Najpierw stopy, a potem głowa. Czy nakładanie czapki ma sens? Tak – zdecydowanie, choć z innych powodów o różnych porach roku. Latem czapką z daszkiem osłonisz głowę i oczy przed promieniami UV. Zimą z kolei cieplejszą czapką ogrzejesz wrażliwe części ciała i nie stracisz za dużo energii. Pamiętaj, że ciepłu najłatwiej uciekać przez najbardziej wysunięty punkt ciała, czyli właśnie głowę. Odpowiednia czapka pozwoli szybciej odparować wilgoć, dzięki czemu dłużej utrzymasz ciepło. Wchłonie też pot.

Kolejne niezwykle istotne zagadnienie z cyklu: jak się ubrać na bieganie, dotyczy kobiet. Wiesz, że biust też biega? Wg badań w trakcie 10-kilometrowej przebieżki biust pokonuje nawet 700 metrów! Dlatego biustonosz sportowy jest niezbędny. Za podtrzymanie biustu odpowiada więzadło Coopera, które w trakcie ruchu ma tendencję do naciągania się, a to może powodować nawet deformacje. Dobrze dobrany biustonosz odciąży więzadła Cooper’a, zredukuje wstrząsy, utrzyma piersi w odpowiedniej pozycji, a jednocześnie poprawi komfort podczas każdej aktywności.

Łukasz Biela ze Sklepu Biegacza odpowiada również na pytania: czym różni się bielizna termoaktywna od termicznej, a kurtka wiatroszczelna od wodoszczelnej i hydrofobowej oraz kiedy używać odzieży z membraną. A co zaleca podczas wieczornego biegania, byś czuł się bezpieczniej?  Podsumowując – ubiór biegacza to nie jest bagatela, którą możesz zlekceważyć. Dobranie odpowiedniego dla siebie ubrania to dość indywidualna kwestia i, niestety (chyba, że lubisz zakupy), musisz przetestować sam na sobie, co jest najbardziej optymalnym dla ciebie rozwiązaniem. Ale dawka wiedzy z naszego filmu zdecydowanie pomoże uniknąć  kilku błędów.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021