Jak wybrać buty do biegania? Ekspert radzi

Zagadnienie dopasowania butów to niezwykle istotny temat dla każdego biegacza – zarówno początkującego, jak i takiego, który ma już za sobą niezbadaną liczbę kilometrów. Jest na tyle fundamentalny, że poświęciliśmy mu cały odcinek naszego Filmowego Leksykonu Biegowego. Dzisiaj Ania, ekspertka ze Sklepu Biegacza odpowie na najbardziej nurtujące sportowców pytanie – jak wybrać buty do biegania? Konkretnie i krótko – oto garść przydatnych informacji.

Od czego zacząć?

Wielu z nas zna ból obtartej pięty podczas spaceru – lepiej więc uniknąć takiej sytuacji podczas intensywnego wysiłku. Jak wybrać odpowiednie dla siebie buty do biegania? Czy istnieją w ogóle idealne buty biegowe? Każdy z nas jest inny – ma inną budowę ciała, inne nawyki, inną historię. Ale przede wszystkim – każdy biega w swoim własnym stylu. Oto na jakie podstawowe pytania musisz sobie odpowiedzieć przed udaniem się po zakup wymarzonych butów:

  • gdzie chcesz biegać lub gdzie biegasz najczęściej?
  • jak często zamierzasz biegać lub już biegasz?
  • ile ważysz?
  • jaki masz typ stopy?

Porozmawiaj o tym ze specjalistą w sklepie biegowym. Od odpowiedzi na te pytania zależy nie tylko twój komfort podczas treningów, ale i cele, jakie osiągniesz.

Budowa buta – co jest ważne?

Idealne buty do biegania niosą nas kilometrami, a to daje niezwykłe poczucie wolności. Pomagają zwiększyć prędkość, usprawniają technikę biegu. Jak wybrać buty do biegania? Na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę? Nasz ekspert wymienia kilka: amortyzację, cholewki, rozmiar buta, bieżnik.

Za amortyzację odpowiada pianka. Jeśli planujesz biegać po twardym podłożu, ważysz nieco więcej, dopiero zaczynasz – postaw na buty do biegania z dużą amortyzacją. Pamiętaj, że taki but musi dźwignąć naprawdę spore obciążenie i maksymalnie odciążyć kolana oraz stopy.

Jakie cholewki będą odpowiednie, jeśli cierpisz na haluksy? Zagadnienie to szczegółowo rozważa nasz specjalista – podaje rodzaje cholewek i podsumowuje, na co mocno zwrócić uwagę przy wyborze obuwia, by zapewnić sobie wystarczające poczucie komfortu. Z nad wyraz ważnych wskazówek – podpowiadamy – luz wokół palców jest ok, ale pięta musi być stabilnie osadzona, a cała stopa nie ruszać się na boki, kiedy but jest już zasznurowany.

Ile cm luzu powinno zostawiać się w przedniej części buta? Rozmiar rozmiarowi nierówny, ale w tym przypadku chodzi o trochę inne kwestie. Wiesz, że nasza stopa podczas biegania zwiększa swoją objętość? Posłuchaj Ani ze Sklepu Biegacza, jak opowiada o wyborze rozmiaru butów biegowych.

 

Kiedy płaski, a kiedy agresywny? Mowa o bieżniku – kolejnym ważnym składowym procesu wyboru butów biegowych. To jest moment na zadanie sobie pytania: gdzie wybieram się biegać? Inny bieżnik zapewni ci komfort treningu na asfalcie czy twardym, leśnym podłożu, a inny, kiedy nogi poniosą cię na górskie szlaki. Przy tej drugiej opcji bieżnik wyposażony jest w specjalne klocki, dzięki obecności których zyskacie większą przyczepność, poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w terenie.

Dopasuj but do swojej stopy

Słyszałeś już coś na temat typu stopy? Rozróżniamy trzy podstawowe typy: pronujący i supinujący oraz neutralny. To nic innego, jak sposób poruszania się stopy oraz jej lądowania na podłożu. Możesz układać stopę do środka lub krawędzią na zewnątrz. Czemu jest to takie istotne? Zrozumienie sposobu poruszania się stopy pomoże ci dobrać sobie odpowiednie wsparcie właśnie w postaci butów. Źle dobrane buty do biegania mogą spowodować nawet zwyrodnienia, zwłaszcza, jeśli dużo biegasz. I odwrotnie – prawidłowo dobrane zdecydowanie uprzyjemnią bieganie i sprawią, że pokonywane odległości będą coraz większe!

By dowiedzieć się, jaki masz typ stopy, udaj się do profesjonalnego sklepu biegowego lub do fizjoterapeuty.

Kolejne ważne pojęcie, ułatwiające odpowiedź na pytanie: jak wybrać buty do biegania. Co to jest drop? To różnica spadku wysokości pomiędzy wysokością pięty a wysokością przodu buta. Poziom dropu determinuje twoją technikę biegania. Jaka jest standardowa wysokość w większości butów biegowych i jaki ma to związek z naturalnym stylem biegania? Opowiada nasz ekspert w tym odcinku Leksykonu Biegowego.

A wiesz, dzięki czemu twoje stopy mogą dłużej pozostać suche? My już wiemy – zajrzyj i posłuchaj Ani.

Wierny, codzienny towarzysz

Ile par butów powinien mieć biegacz? Przydałyby się dwie – i to nie z praktycznych względów logistycznych, jak: padało i zmoczyłem buty do biegania, nie wyschną na jutro i nie mogę zrobić treningu. Posiadanie dwóch par jest zalecane ze względu na… piankę. Ale o tym dowiesz się już z naszego filmiku. Obejrzyj do końca!

Buty do biegania są także świetnym i oddanym towarzyszem innych aktywności, nie tylko biegania” – przekonuje profesjonalista. I to jest tak naprawdę kwintesencja tego odcinka. Wymarzone buty to takie, które są idealnie dobrane do konkretnej stopy – twojej. Wspierają ją podczas wysiłku i dzięki nim możesz pędzić przed siebie, nie zważając na żaden dyskomfort, a kilometry same uciekają. Ale ich wygoda i uniwersalność sprawia, że możesz używać ich na co dzień – nakładać na spacer, wybrać się w nich na przejażdżkę rowerową, a także na imprezę, komponując je z bardziej elegancką stylizacją.

Czy już wiesz, jak wybrać buty biegowe? Źle dobrane popsują przyjemność z biegania – dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru mierz różne modele i typy, nawet marudź i kwestionuj. Ale pamiętaj, że to nie ty wybierasz buty do biegania, a twoje stopy.

Udanych treningów w twoich wymarzonych butach do biegania!

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021