Dlaczego twoje serce lubi biegać?

Czy bieganie jest zdrowe? Jak działa serce biegacza? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie w 4-tym odcinku naszego Leksykonu Biegowego. Tym razem zapraszamy na niezwykle interesującą rozmowę z kardiologiem sportowym – dr Łukaszem Małkiem. W genialnie przystępny sposób wyjaśnia, czemu nasze serce potrzebuje ruchu i co dzieje się w ludzkim organizmie podczas biegania. Nawet jeśli wcześniej nie interesował cię ten temat – naprawdę powinieneś posłuchać eksperta. Słowa doktora fantastycznie motywują.

Co „robi” bieganie?

Nie uwierzycie, kiedy zobaczycie na własne oczy, co czyni bieganie naszemu organizmowi! Jak cudowna jest to metoda na zachowanie ciała w zdrowiu i kondycji. I – wg naszego eksperta – najlepsza możliwa profilaktyka przy szeregu chorób układu krążeniowo-naczyniowego. I najtańsze lekarstwo u osób już mających choroby sercowo-naczyniowe. Oto, co potrafi zdziałać regularne bieganie:

  • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała,
  • zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych,
  • poprawia perystaltykę jelit,
  • wzmacnia stawy i kości,
  • niweluje czynniki ryzyka, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe,
  • zapobiega chorobom otępiennym i poprawia nastrój.

Aż chce się wskoczyć w buty do biegania i pobiec przed siebie z uśmiechem na twarzy, prawda? Właśnie tak bardzo dbasz o siebie, regularnie uprawiając sport. Nadal zastanawiasz się nad jednoznaczną odpowiedzią na pytanie, czy bieganie jest zdrowe?

Badania: czy, kiedy i jak często?

Miej serce i patrzaj w serce – słowa wieszcza narodowego w kompletnie innym kontekście poruszają ważny temat: badania. Czy i jeśli tak, to kiedy należy zbadać serce biegacza? Krótko i konkretnie o potrzebnych badaniach opowiada nasz ekspert. Otóż jeśli chcesz zacząć biegać i jesteś zdrowy: w twojej rodzinie nie ma chorób serca, nie jesteś w grupie ryzyka kardiologicznego i nie planujesz szczególnie intensywnych treningów – nie musisz udawać się do lekarza po diagnozę.

Warto jednak przeprowadzić badania, kiedy znajdujesz się w którejś z tych grup lub… zbadać się profilaktycznie raz na kilka lat, jeśli regularnie biegasz. Ta druga opcja raczej w celu uspokojenia i poprawy nastroju, bo przecież wiadomo, że serce biegacza bije mocno i silnie, jak dzwon!

Dr Małek jasno i klarownie przybliża definicje podstawowych, wyjściowych badań serca. Jeśli chcesz się zatem dowiedzieć, na czym polega EKG i echo serca, posłuchać o tym, jak zbudowane jest serce człowieka biegającego – zajrzyj do naszego filmiku.

 

Jednym z najbardziej miarodajnych metod w określaniu chorób serca jest próba wysiłkowa. Na czym polega? To jedno z nielicznych badań, które możemy wykonać w obciążeniu. U osób aktywnych fizycznie do ryzyka zdarzeń niebezpiecznych dochodzi właśnie podczas wysiłku, a próba wysiłkowa pomaga w wykryciu jakichś nieprawidłowości.

Do częstszych badań predestynuje biegacza nadwaga lub otyłość. Czy z nadwagą lub otyłością w ogóle można biegać? Przecież to jeden z najbardziej skutecznych sposobów, by stracić zbędne kilogramy. Posłuchaj, jak na to pytanie odpowiada ekspert.

Cholesterol a serce biegacza

Jak się o nie zatroszczyć? „Przede wszystkim powinniśmy słuchać naszego serca. Zwracać uwagę na objawy, które mogą być potencjalnie niebezpieczne i zwiastować jakieś choroby układu krążenia.” – tłumaczy ekspert. Nie obciążaj tego najważniejszego mięśnia ponad miarę – powoli i stopniowo zwiększaj jego wydolność, dawkując poziom intensywności treningów.

poziom cholesterolu. Cholesterol ma różne frakcje – w skrócie: jest zły i dobry cholesterol i lepiej nie przekraczać przyjętych norm. Ale zdarzają się trudniejsze historie, kiedy mimo prowadzenia zdrowego stylu życia i regularnego uprawiania sportu, cholesterol jest wysoki. Czemu tak się dzieje? Wpływają na to inne czynniki, takie jak: geny, stres, rodzaj pokarmów, jakie spożywamy, zanieczyszczenie środowiska, również wiek. Naturalnym sposobem obniżenia cholesterolu jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. Jeśli to nie wystarczy, sięgnij po radę lekarza i odpowiednio dobrane leki.

Pamiętaj, by o serce dbać wielotorowo i nieustannie – tak, jak ono dla nas bije – bez przerw.

Co ma wpływ na twoje serce?

Zastanawiasz się, co może sprawić, że serce zaszwankuje? Czy ekstremalne sytuacje, jak wysoka lub niska temperatura, długie przerwy w aktywności czy mocno zwiększona intensywność wysiłku wpłynie na twoje zdrowie? Nasz ekspert rewelacyjnie i szybko rozwieje twoje wątpliwości.

Pytania rodzi niska temperatura. Czy bieganie w niskich temperaturach jest bezpieczne, jak się do niego przygotować? Bieganie zimą powinno być naturalną czynnością, zmieniają się tylko warunki i otoczenie. Zadbaj o odpowiednie ubranie oraz dostosuj trening do warunków pogodowych: możesz zmniejszyć tempo, skrócić dystans, ale kontynuuj dotychczasową aktywność. Zachowaj zdrowy rozsądek podczas biegania i po wysiłku, kiedy na zewnątrz silny mróz, a ryzyko niebezpieczeństwa nie wystąpi.

Co nasz ekspert sądzi o tak popularnym obecnie morsowaniu? Co mówią badania? Zaciekawi cię również kwestia biegania ultra maratonów, którą poruszamy w naszym filmie. Czy podejmowanie tak kolosalnego wysiłku jest dobre dla serca? Dowiesz się, gdy obejrzysz naszą rozmowę z kardiologiem.

Z pewnością ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma ciągła aktywność – z naciskiem na: ciągła. To nie jest tak, że  możesz biegać sobie kilka tygodni czy miesięcy i uznać, że twój organizm i twoje serce są zdrowe i tak pozostanie. Korzyści wynikające ze stałego uprawiania sportu, które sobie ciężko wypracowaliśmy, znikają bardzo szybko. Nawet w ciągu kilku tygodni przerwy. Widać to chociażby w momencie powrotu do wysiłku – jak trudno jest wrócić do wcześniejszej wydolności.

Przerwa w regularnym ruchu to najgorszy możliwy wybór. Oczywiście – zdarzają się kontuzje, które uniemożliwiają bieganie. Złota rada naszego kardiologa? Modyfikuj swój trening – zamień jedną aktywność na drugą. Jeśli nabawiłeś się kontuzji nogi, do czasu wyleczenia – uprawiaj inny sport, nieobciążający chorej kończyny. Taka przerwa ma wpływ na serce – widać to po tętnie, które jest niskie u osób trenujących regularnie. Zmiany adaptacyjne, jak obniżenie tętna podczas wysiłku, bardzo szybko się odwracają, nawet w ciągu kilku dni.

Czy bieganie jest zdrowe dla twojego serca? Z pewnością. Co więcej – biegając, troszczysz się o cały swój układ krążenia. Regularna aktywność zapobiega wielu chorobom cywilizacyjnym. A do tego to taka przyjemność, kiedy pod wpływem wysiłku czujesz, jak mocno i silnie twoje serce uderza, czujesz każdą kroplę krwi, jaką przepompowuje. Czujesz, że żyjesz! Dbaj o swoje serce – odwdzięczy ci się długowiecznością.

To co? Widzimy się dziś na ścieżce biegowej?

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021