Trening uzupełniający dla biegaczy – czemu jest tak ważny?

Biegać trzeba świadomie. Warto wiedzieć, jak pracować ze swoim ciałem, by go nie przeciążyć i nie dorobić się kontuzji czy bólu stawów. Uzupełniające ćwiczenia dla biegacza to ważny element aktywności. Wspólnie z poznańskim Centrum Ruchu i Terapii Body Work stworzyliśmy serię pełnowartościowych treningów uzupełniających dla biegaczy. W odcinku 5-tym naszego Leksykonu Biegowego dowiesz się, czemu tak ważną rolę w bieganiu odgrywa twoja sprawność i jak powinieneś o nią zadbać. Niech radości z biegania nic nie zakłóca!

Ćwiczenia dla biegaczy

Regularne bieganie daje niesamowity power, satysfakcję i poczucie swobody. Zdecydowanie pomaga dbać o organizm w wielu aspektach, co już z pewnością wiesz po obejrzeniu naszych wcześniejszych filmów. Czemu tak ważna jest twoja ogólna sprawność?

Odczytywanie potrzeb organizmu jest tym ważniejsze, im dłużej biegasz. Często skupiony na osiąganiu kolejnych celów w postaci większej liczby kilometrów lub zdobywaniu odznaczeń na zorganizowanych biegach, zapominasz o własnym ciele. A ono najprawdopodobniej przypomina ci, że potrzebuje ogólnorozwojowych aktywności. Do tego służy trening uzupełniający dla biegaczy. Pomaga uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji: kontuzji, przeciążeń oraz zbyt szybkiego wyznaczania sobie zawyżonych celów do osiągnięcia. Utrzymuje całe ciało w formie. Dodatkowo prawidłowo wykonywany trening dla biegaczy zwiększa zakres ruchu, wzmacnia stawy i mięśnie, buduje wydolność oddechową, poprawia technikę biegu i usuwa napięcia. Brzmi całkiem nieźle, prawda?

Czym jest trening uzupełniający dla biegaczy

Jest to ściśle określony system pracy z własnym ciałem, który umożliwia wejście na zupełnie inny poziom biegania. Pozwala poczuć się lepiej we własnym ciele nie tylko jako biegacz, ale jako osoba aktywna i w pełni świadoma możliwości własnego ciała. Dzięki obserwacji i ogólnemu rozwojowi własnego ciała – nie przesadzisz z treningami, a to również ma niebagatelne znaczenie. Z czym wiąże się taki trening pokażemy w naszym cyklu. Przygotowaliśmy go tak, aby był możliwy do wykonania samodzielnie. O tym jak jest prowadzony dowiesz się oglądając nasz Leksykon.

Trening motoryczny, siłowy i koordynacyjny dla biegacza

Jako biegacz borykasz się na co dzień z różnego rodzaju przeciążeniami, kontuzjami, często takimi, które mają tendencję do nawracania. „Każdy z nas jest atletą na swój własny sposób. (…) Zmaga się ze swoimi indywidualnymi wyzwaniami. Każdy z nas ma swój specyficzny osobniczo obraz przeciążeń i kompensacji.” – mówi ekspert, trener z Body Work.

Kompletny trening biegacza wspomaga homeostazę, czyli zdolność organizmu do utrzymania wewnętrznej równowagi fizjologicznej. Pełni on również rolę czynnika motywującego, popychając sportowca do osiągania coraz lepszych wyników. To integracja treningu motorycznego, siły, koordynacji, wydajności, mobilności i elastyczności oraz dbania o podstawowe aspekty zdrowia. Bieganie to nieustanne poddawanie organizmu obciążeniom kumulacyjnym i ciągła, monotonna powtarzalność uderzeń o podłogę, która sprzyja powstawaniu przeciążeń. To dlatego edukacja w zakresie możliwości własnego ciała i wiedza dotycząca ćwiczeń dla biegacza jest fundamentem tego sportu. A rolą specjalistów jest pokazanie trenującemu – narzędzi, jakich możesz użyć, by wzmocnić ciało i wykorzystać swoje zdolności oraz potencjał. Zobaczysz to w naszej serii filmów z ogólnorozwojowymi i siłowymi treningami indoorowymi w Leksykonie Biegowym. Z Leksykonu dowiesz się także, co to jest normalizowanie i wyrównywanie narządów ruchu i dlaczego trzeba dbać o regenerację mięśni wyjątkowo mocno właśnie w przypadku takiej aktywności, jak bieganie.

Wydajność i efektywność w treningu

Jazda na rowerze, pływanie, rozciąganie, trening siłowy, czyli wszelkie ogólnorozwojowe ćwiczenia dla biegaczy, o których z pewnością słyszałeś czy też nawet uprawiasz, to dobry sposób na ogólne utrzymanie ciała w formie. Nie zastąpią one jednak zrównoważonej opieki specjalisty. Świadomie opracowany trening dla biegacza, nastawiony na pracę nad tymi partiami ciała, które właśnie u biegacza potrzebują zaopiekowania, to nie tylko kluczowy element biegania. To także budowanie wydajności i łączenie różnych narzędzi treningowych, aby kształtować kondycję całego ciała a bieganie wynosić na coraz wyższy poziom. Treningi biegacza na siłowni to również spotkania z ciekawymi ludźmi, z którymi można wymienić się doświadczeniami i porozmawiać o wspólnej pasji.

Takie uzupełniające treningi dla biegaczy mają też inny cel. To radość z biegania, satysfakcja z pokonywania własnych słabości, wewnętrzny spokój, kiedy wiesz, że traktujesz swoje ciało dobrze i miłość do ruchu w każdej postaci. Z niezwykłą przyjemnością zapraszamy do naszej serii treningów dla każdego początkującego i zaawansowanego biegacza, przygotowanej z profesjonalistami. Przeprowadziliśmy ją właśnie dla ciebie.

Satysfakcji z osiągania swoich największych możliwości, dzięki uzupełniającym treningom. Zapraszamy do wspólnych ćwiczeń!

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021