Najczęstsze przyczyny kontuzji i przeciążeń w bieganiu

Twój organizm, jeśli prawidłowo o niego dbasz, działa jak dobrze naoliwiona maszyna. Jak każdej maszynie, potrzebne są mu jednak… przeglądy. Najlepszym możliwym mechanikiem dla ciała biegacza jest fizjoterapeuta. Ito właśnie ekspert fizjoterapii wyjaśni jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy, czemu fizjoterapia u biegacza ma tak duże znaczenie i do kogo skierować pierwsze kroki, kiedy boli kolano?

Bieganie jest zdrowe

Bieganie jest dobre dla twojego organizmu – to już wiesz z wcześniejszych części Biegowego Leksykonu. Tym razem spojrzymy na zagadnienie przez okulary fizjoterapeuty, czyli z biologicznego, psychologicznego i społecznego punktu widzenia. Bieganie poprawia naszą wydolność i odporność, czyli ogólną sprawność fizyczną. Zdecydowanie polepsza nastrój dzięki wydzielanym podczas biegu endorfinom oraz stan psychiczny. Jest też okazją do socjalizacji – biegacze tworzą obszerną grupę społeczną, wewnątrz której chętnie dzielą się doświadczeniami i emocjami.

Dlaczego warto chodzić do fizjoterapeuty?

W prostych i dosadnych słowach: lepiej i taniej jest zapobiegać kontuzjom u biegaczy niż potem je leczyć. Wyobraź sobie, że twoje stawy, mięśnie i układ kostny poddawane są ciągłemu naciskowi, powtarzalnym wstrząsom i uderzeniom. Tak się dzieje, kiedy biegasz – w twoim ciele kumulują się drobniutkie urazy. Podczas prewencyjnej wizyty doświadczony specjalista wyczuje to, co zaczyna funkcjonować nieprawidłowo w twoim organizmie: zgrubienia czy miejsca, które dają nawet nieznaczne objawy bólowe. Odpowiednie potraktowanie tych mikrourazów spowoduje, że nie przekształcą się w poważniejsze kontuzje.

Regularne wizyty u fizjoterapeuty dadzą nam poczucie pewności i bezpieczeństwa a co najważniejsze prewencję kontuzji. Fizjoterapia biegacza to najskuteczniejszy i najtańszy lek na szybką i co ważne prawidłową diagnozę przeciążeń, wykrycie mikro-kontuzji czy poważniejszych ryzyk biegacza. Wizyta u fizjoterapeuty może nam dać informację, nad czym powinniśmy popracować albo jak uzupełnić swój trening biegowy, by tych kontuzji było mniej. Wykwalifikowany fizjoterapeuta może też, obserwując twoje ciało, zalecić odpowiednie ćwiczenia, które w dużej mierze wyeliminują ryzyko urazów.

Wybierając specjalistę, warto wziąć pod uwagę to, czy posiada on doświadczenie z biegaczami. Oprócz pokierowania procesem twojego leczenia, może przekazać ci naprawdę nieocenione rady, które wdrożone w rutynowe treningi, zdziałają cuda! A bieganie będzie dostarczało ci jeszcze więcej pozytywnych bodźców!

Od czego zależy częstotliwość prewencyjnych wizyt u fizjoterapeuty? Jak często przychodzić w przypadku ostrej kontuzji u biegacza? O tym dowiesz się dokładnie z Leksykonu Biegowego.

Kontuzje kolana przyczyny

Czemu kolana bolą na początku biegowej przygody? Dolegliwości bólowe kolan to bardzo obszerna dziedzina – jeśli już biegasz, z pewnością będziesz w stanie dorzucić swoje doświadczenia. Zacznijmy od fundamentalnego pytania: jakie błędy popełnia początkujący biegacz? Oto trzy razy „zbyt”:

  • zbyt duża intensywność treningów,
  • zbyt długie dystanse,
  • zbyt częste treningi.

Twój układ mięśniowy potrafi dosyć szybko zaadaptować się do nowej sytuacji – przez chwilę będziesz miał zakwasy i to wszystko. Natomiast chrząstka stawowa i cały układ kostno-szkieletowy nie jest w stanie w tak szybkim czasie dostosować się do dużej intensywności treningu czy sporych odległości. Potrzebuje czasu na aklimatyzację. Zacznij wolniej, a twoje ciało odwdzięczy ci się po wielokroć, w genialny sposób samodzielnie niwelując zagrożenie urazami.

Dlaczego nasz ekspert uważa, że nie trzeba się rozciągać? Co proponuje w zamian? Czemu warto poświęcić jedno bieganie w tygodniu na trening uzupełniający? Fizjoterapeuta opowiada o tym w bardzo przystępny i fachowy sposób, sprawdź.

Kontuzje biegacza – jak zapobiegać kontuzjom?

Uszkodzenia narządu ruchu u biegaczy zdarzają się dosyć często, zwłaszcza u biegaczy długodystansowych i biegaczy początkujących, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużemu obciążeniu poddawane są stawy podczas biegania i nie różnicują treningów. Najczęstsze kontuzje biegacza to:

  • kolano biegacza, czyli dolegliwości bólowe bocznej strony stawu kolanowego – pojawiają się najczęściej wtedy, gdy nie włączasz do planu treningowego treningu uzupełniającego, wzmacniającego inne partie mięśni i stawów

Lifehack fizjoterapeuty: zacznij pracować nad mięśniem pośladkowym wielkim i średnim w pozycjach wysokich i w dynamicznej postawie.

  • uszkodzenia strukturalne łąkotki, czyli przeciążenia stawu kolanowego – pojawiają się przy długich dystansach, źle dobranych butach czy przy niepoprawnej biomechanice całego organizmu

Niestety – uszkodzenie strukturalne łękotki leczy się już zabiegowo. Jak zapobiegać? Stosując treningi uzupełniające.

Co zrobić, kiedy przytrafi ci się kontuzja? Jeśli są to ostre dolegliwości, natychmiast należy udać się do ortopedy i poddać badaniom. W przypadku przewlekłego, niezbyt natężonego bólu, udaj się od razu do fizjoterapeuty. Często w takiej sytuacji wystarczy trening uzupełniający, funkcjonalny lub medyczny, o którym zdecydujesz wspólnie z doświadczonym fizjoterapeutą.

Jak regenerować mięśnie?

Zdarza ci się przesadzić z intensywnością treningu? Jakie są najlepsze sposoby na regenerację mięśni po takim wysiłku? Zmniejsz intensywność następnego dnia lub potrenuj inne partie ciała albo po prostu odpocznij. Pamiętaj, jak istotne przy regularnym, sportowym trybie życia są sen i dieta.

Uwaga: jak rozpoznać, czy to już moment, kiedy powinieneś przestać biegać i odwiedzić lekarza? W przypadku nagłego i narastającego bólu, reaguj natychmiast i zaprzestań treningów. Przy lekkich niedogodnościach – poobserwuj ciało przez chwilę i jeśli dolegliwości nie ustąpią, umów wizytę. Kiedy bolą okolice ścięgna Achillesa, przeanalizuj dokładnie, co i kiedy cię boli i udaj się po diagnozę do ortopedy lub fizjoterapeuty.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2021