Co to jest slow jogging i jak zacząć go uprawiać?

Slow jogging jest techniką biegania w bardzo wolnym tempie. Zobacz, jakie można uzyskać dzięki niemu efekty.

O tym, że sport to zdrowie, wiedzą wszyscy. Nie każdy jednak łatwo daje się przekonać do regularnej aktywności. Właśnie dla nich powstał slow jogging. To technika, która nie wymaga dużego wysiłku oraz przynosi zadowalające efekty. Ponadto jej zasady są niezwykle proste. Zobacz, jak zacząć uprawiać slow jogging.

Regularna aktywność fizyczna jest zalecana każdemu. Pozwala ona poprawić ogólną wydolność organizmu, zachować lepsze samopoczucie i zmniejszyć ryzyko zachorowania na niektóre choroby. W przypadku seniorów, chorych przewlekle lub osób po wypadkach i urazach sport jest jednym z elementów leczenia i procesu powrotu do sprawności. Aktywność fizyczna musi być dopasowana do możliwości i stanu zdrowia. Za jedną z najmniej intensywnych uznawany jest slow jogging.

Czym jest slow jogging?

Slow jogging jest techniką biegania. Charakteryzuje się ona powolnym tempem, które nie powoduje zbyt dużego obciążenia organizmu, zmęczenia i zadyszki. Wiele osób twierdzi, że jest ono wolniejsze niż trucht i jedynie nieco szybsze niż spacer. Slow jogging jest bardzo prosty. Nie wymaga żadnych specjalnych i długotrwałych przygotowań. Natomiast może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Slow jogging pochodzi z Japonii. Jego twórcą jest profesor Hiroaki Tanaka. Bardzo szybko technika ta zdobyła swoich zwolenników na całym świecie. Powstają nawet stowarzyszenia, które łączą miłośników wolnego biegania. W Polsce jest to Slow Jogging Polska.

Efekty slow joggingu mogą być imponujące. Przy zachowaniu systematyczności można zaobserwować przyspieszenie metabolizmu i ogólną poprawę wydolności. W połączeniu ze zdrową dietą wolne bieganie to sposób na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Najważniejsze zasady slow joggingu

Slow jogging to przede wszystkim odpowiednie tempo. Powinno ono wynosić 70% tętna maksymalnego. Mówiąc prościej – ma być ono wolne, nie powodować zadyszki oraz pozwalać na swobodną rozmowę z towarzyszem. Zaleca się, aby wykonywać około 180 kroków na minutę. Z liczbą 180 wiąże się także inna zasada slow joggingu. Właśnie przez tyle minut należy biegać w tygodniu, aby uzyskać oczekiwane efekty.

Jak zacząć uprawiać slow jogging?

Mimo że slow jogging nie wymaga dużych przygotowań, warto pomyśleć o kilku podstawowych kwestiach. Przede wszystkim konieczne jest skompletowanie odpowiedniego stroju. Nie musi być on drogi. Ważne, aby był wygodny, przewiewny i dopasowany do pogody. Wiele osób stawia na legginsy i obcisły top.

Istotne są też buty do slow joggingu. Powinny być one dobrze wyprofilowane i mieć wygodną podeszwę. W przypadku obuwia nie warto oszczędzać, ponieważ zapobiega ono kontuzjom.

Jeżeli chodzi o kontuzje, nie zawsze udaje się im zapobiec. Często nie wynikają one z winy biegacza, ale wpływ na ich powstawanie mają czynniki zewnętrzne (np. zderzenie z inną osobą, nierówności terenu). Warto mieć ubezpieczenie na życie rozszerzone o ubezpieczenie NNW. Dzięki nim można liczyć na wsparcie finansowe w razie wypadku podczas aktywności fizycznej.

Kto może uprawiać slow jogging?

Slow jogging może być uprawiany niemal przez każdą osobę. Nie jest to bieg, który wymaga pewnej sprawności i odpowiedniej wydolności organizmu. Ktoś, kto może spacerować, może też wprowadzić do swojej codziennej aktywności technikę opracowaną przez profesora Tanakę.

Slow jogging powstał z myślą o seniorach oraz osobach, które z różnych powodów nie mogą uprawiać intensywniejszej aktywności fizycznej. Dodatkową zaletą slow joggingu jest to, że odbywa się na świeżym powietrzu, co również nie pozostaje bez pozytywnego wpływu na organizm.

Technika wolnego biegania może zostać wprowadzona do planu treningowego doświadczonych sportowców. Mowa przede wszystkim o biegaczach. W ich przypadku pozwala na wyrobienie odpowiedniej techniki stawiania stopy na podłożu oraz może pełnić funkcję treningu zwiększającego wytrzymałość. Slow jogging może być łączony z innymi rodzajami treningu.

Zespół Nationale-Nederlanden 07.12.2021