Na czym polega oszustwo majątkowe? Jak się przed nim zabezpieczyć?

Każdy jest narażony na oszustwo majątkowe. Nie trzeba być lekkomyślnym, aby stracić pieniądze. Oszuści są coraz sprytniejsi. Dowiedz się, jak się chronić.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest oszustwo majątkowe. Omówimy najpopularniejsze metody działania oszustów. Poradzimy Ci również, jak się chronić przed utratą pieniędzy przy podpisywaniu umowy z ubezpieczycielem.

Obecnie oszuści mają bardzo wiele możliwości działania. Mogą podejmować próby wyłudzenia pieniędzy nie tylko stacjonarnie, lecz także przez Internet. Poza podstawowym zabezpieczeniem, jakim jest niepodawanie swoich danych osobowych firmom i osobom, których nie znasz, warto podjąć też inne kroki. Niestety zdarzają się sytuacje, że klienci padają ofiarą wyłudzenia albo oszustwa ze strony zakładu ubezpieczeń. Podpowiemy Ci, co możesz zrobić, aby nie stracić pieniędzy, podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Czym jest oszustwo majątkowe?

Jest to przestępstwo ujęte w Kodeksie karnym. Polega ono na osiągnięciu korzyści majątkowej przez wprowadzenie innej osoby w błąd albo przez wykorzystanie takiej pomyłki. Za takie działanie grozi sprawcy kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli jest to czyn mniejszej wagi, to maksymalna kara wynosi 2 lata więzienia.

Szczególnym rodzajem oszustwa majątkowego jest to popełnione przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Niestety, nie wszystkie firmy obecne rynku działają uczciwie, z korzyścią swoich klientów. Najczęściej mówi się o zaniżaniu odszkodowań z ubezpieczeń dla ofiar wypadków samochodowych. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, przy której należy zachować czujność.

Jakie nieuczciwe działania może podjąć ubezpieczyciel?

Nieuczciwe firmy ubezpieczeniowe robią wszystko, aby maksymalnie obniżyć wysokość świadczenia do wypłaty osobom ubezpieczonym. Czasami zdarza się też bezpodstawna odmowa wypłaty odszkodowania. W umowach ubezpieczeń możesz znaleźć wiele wyłączeń, które zwalniają towarzystwo ubezpieczeniowe z jego wypłaty, co jest dodatkowym utrudnieniem dla osób ubezpieczonych.

Inne praktyki, które stosują nieuczciwe towarzystwa ubezpieczeniowe, to: odmowa podstawienia auta zastępczego, zaniżanie cen części wykorzystywanych do napraw pojazdów czy brak rekompensaty za utratę wartości pojazdu. Te wszystkie oszustwa majątkowe odnoszą się tylko do ubezpieczeń komunikacyjnych, a towarzystwa ubezpieczeniowe oferują przecież jeszcze wiele innych umów.

Co możesz zrobić, aby zabezpieczyć się przed oszustwem majątkowym?

Zanim podpiszesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, sprawdź opinie o nim w Internecie. Jeżeli jego klienci wspominają o zaniżaniu odszkodowań albo o problemach z ich wypłatą, to lepiej poszukaj innego ubezpieczyciela.

Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie, od jak dawna dany podmiot jest na rynku. W Polsce jest kilka dużych firm z wieloletnią tradycją, które nieustannie cieszą się zaufaniem nowych klientów. Np. Nationale-Nederlanden w Polsce działa od 1994 roku, a obecnie ubezpieczenie na życie ma u nas wykupione ponad pół miliona klientów. W naszej ofercie znajdują się również inne polisy, na przykład ubezpieczenie domu i mieszkania. Zapewni Ci ono wsparcie finansowe w przypadku zalania, pożaru lub innego zdarzenia losowego.

Poza długą obecnością na rynku warto też sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF. Trafiają na nią firmy, w przypadku których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Lista jest ogólnodostępna i znajduje się na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Następną bardzo ważną kwestią jest to, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe działa legalnie. W jaki sposób możesz to sprawdzić? Najprostszą metodą jest zajrzenie do Krajowego Rejestru Sądowego. To w nim znajdują się wszystkie spółki prawa handlowego.

Warto również zwrócić uwagę na to, jakimi wartościami kieruje się wybrany przez Ciebie ubezpieczyciel. Nationale Nederlanden ma swój własny Kodeks Postępowania, który możesz  pobrać z naszej strony. Najważniejsze wartości w nim ujęte to zaangażowanie, jasne zasady, empatia w odniesieniu do klientów oraz uczciwość.

Ostatnim istotnym etapem przed podpisaniem umowy jest oczywiście dokładne jej przeczytanie. Należy zapoznać się nie tylko z informacjami na stronie towarzystwa, lecz także z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 09.09.2021