Poród w wodzie – kalendarz porodu, jak się przygotować

Poród to bez wątpienia jedna z najważniejszych chwil w życiu, jednak generuje sporo stresu. Aby go zredukować oraz ograniczyć towarzyszący mu ból, ciężarnym oferuje się m.in. porody w domu i w wodzie. Sprawdź, jak się do nich przygotować i jakie mają zalety.

Kalendarz porodu

Ciąża obejmuje czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do przyjścia dziecka na świat. Trwa w rzeczywistości około 38 tygodni, czyli 266 dni. Ze względów praktycznych powszechnie przyjęte jest, że ciąża trwa 40 tygodni, czyli 280 dni. Skąd ta różnica? Drugie rozwiązanie uwzględnia czas od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki. I to właśnie taki sposób liczenia jest stosowany w tzw. kalendarzach ciąży i porodu. To aplikacje oparte na specjalnym algorytmie, który pozwala określić wiek ciąży i przewidywany termin porodu. Większość kalkulatorów porodu wskazuje też aktualny dzień i tydzień ciąży czy moment przejścia w następny trymestr.

 

Kalendarz porodu działa zgodnie z regułą Naegelego. Zakłada ona, że przeciętna ciąża trwa 9 miesięcy, a zapłodnienie ma miejsce 14. dnia cyklu. Zgodnie z nią do obliczenia daty porodu używa się wzoru, w którym do pierwszego dnia ostatniej miesiączki trzeba dodać 7 dni, następnie odjąć 3 miesiące, po czym dodać rok. Można też skorzystać z kalendarza porodu online – wystarczy wpisać takie zmienne jak średnia długość cyklu miesiączkowego i data pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

 

Nowe podejście do porodu

Mając możliwość oszacowania daty porodu, zdecydowanie lepiej można się do niego przygotować. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się porody w domu i porody w wodzie. O ile poród w wodzie to jedna z propozycji, z jakich ciężarne mogą skorzystać w placówce medycznej za darmo, o tyle w przypadku porodu w domu nie ma refundacji przez NFZ. Decydując się na takie rozwiązanie, należy mieć świadomość kosztów. Taki poród prywatny kosztuje około 2700–3500 zł.

 

Poród domowy nazywany jest też porodem rodzinnym. Odbywa się w atmosferze intymności i spokoju, co wpływa na samopoczucie i tym samym na przebieg porodu. Dla niektórych kobiet sam fakt przebywania w szpitalu generuje stres. W domu nie ma pośpiechu, a w porodzie mogą uczestniczyć bliskie osoby. Jednakże mimo licznych zalet poród domowy wiąże z brakiem możliwości udzielenia szybkiej specjalistycznej pomocy na wypadek zaistnienia nieoczekiwanych komplikacji. W związku z tym ciężarna musi uzyskać specjalną zgodę na poród domowy.

 

Dużo korzyści ma poród w wodzie. Według badań rodzące odczuwają mniejszy ból, co wiąże się z produkowaniem przez organizm większej ilości hormonów szczęścia. Poza tym woda wpływa korzystnie na tkanki krocza i pomaga „oszczędzać” energię – zmniejsza dodatkową masę ciała, łagodzi uczucie ucisku. Ze względu na działanie siły wyporu kobiecie łatwiej się poruszać i zmieniać pozycje. Ciepła woda obniża stres i działa rozluźniająco. Poród może mieć miejsce w wannie lub specjalnym basenie.

 

Jak przygotować się do porodu?

Poród w domu czy w wodzie wiąże się z koniecznością spełnienia wielu kryteriów medycznych i odpowiedniego przygotowania. W przypadku porodu w wodzie trzeba zadbać o m.in.: wygodny strój, dostatecznie duży basen lub wannę, maty i wykładziny antypoślizgowe, odpowiednią liczbę ręczników, częstą zmianę zabrudzonej wody, łóżko lub materac, gdyby porodu nie można było dokończyć w wodzie. Woda powinna mieć temperaturę 36–37,5°C i sięgać do wysokości klatki piersiowej. Jak przygotować się do porodu w domu? Najważniejsze to:

  • wybór doświadczonej i wykwalifikowanej położnej,

  • ułożenie planu porodu,

  • wybór szkoły rodzenia,

  • przygotowanie domu – wybór pomieszczenia, zadbanie o porządek,

  • zakup materiałów medycznych (np. podkłady higieniczne, duże podpaski, kilka ręczników, pieluchy tetrowe, gaziki jałowe),

  • kontakt z lekarzem w ciągu pierwszych dni życia dziecka, a najlepiej doby, aby je zbadał.

 

Ubezpieczenie a urodzenie dziecka

Istotną kwestią, którą powinni rozważyć rodzice, jest ubezpieczenie dla dziecka. Polisą można objąć maluchy już w dniu narodzin. To wsparcie finansowe i opieka medyczna na wypadek zaistnienia nieszczęśliwego wypadku w domu, na wakacjach, w podróży czy później, kiedy dziecko pójdzie do szkoły. Wszystko po to, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do powrotu do zdrowia. W ten sposób rodzice zyskują ogromny komfort psychiczny – poczucie zagwarantowania większego bezpieczeństwa dla potomstwa. Warto wiedzieć, że kiedy dziecko ukończy rok, może zostać włączone do ubezpieczenia na życie rodziców, co również wiąże się z licznymi korzyściami.

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021