Rejs statkiem – co powinieneś o nim wiedzieć?

Jeśli rozważasz wypoczynek na morzu, a rejs statkiem wydaje Ci się bardzo kuszącą propozycją, nie wahaj się i śmiało podejmij decyzję o najbardziej ekscytujących wakacjach w życiu. Zanim jednak wybierzesz idealną ofertę wczasową, dowiedz się, jak odpowiednio przygotować się do rejsu, tak aby nie pominąć żadnego istotnego aspektu. Dzięki poniższym wskazówkom będziesz mógł w pełni cieszyć się wakacjami i wyjątkowym komfortem psychicznym.

Jak przygotować się do rejsu statkiem?

Planując wakacje na statku, miej na uwadze, że odpowiednie przygotowanie i spakowanie wszystkich niezbędnych przedmiotów to kwestie, bez których ciężko wyobrazić sobie udany rejs. Podczas zagranicznej wyprawy, w czasie której będziesz miał okazję zwiedzić wiele tropikalnych krajów, niezwykle ważne jest skompletowanie wszystkich potrzebnych dokumentów. W przypadku krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej (np. kursu po Morzu Bałtyckim lub Śródziemnym) wystarczający będzie dowód osobisty. Jeśli jednak planowany rejs zahaczy o bardziej odległe państwa, konieczne może okazać się wyrobienie wizy i posiadanie paszportu. Pamiętaj o tym przed rozpoczęciem podróży, gdyż wyrobienie potrzebnych dokumentów już na statku może być znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe.

Kolejnym aspektem, na który powinieneś zwrócić uwagę, planując zagraniczne wakacje na statku, są obowiązkowe szczepienia, które mogą być wymagane przez niektóre kraje. Warto, abyś zaszczepił się także w sytuacji, gdy nie jest to konieczne, ale w kraju destynacji występuje wysokie ryzyko zakażenia się niektórymi patogenami. Z pewnością zapewni Ci to większy komfort podróżowania i spokój podczas zwiedzania odległych zakątków.

Musisz również pamiętać o tym, że na statku dostęp do leków i przedmiotów higienicznych (np. strzykawek czy bandaży) może być utrudniony. Warto więc, abyś pomyślał o tym wcześniej i samodzielnie skompletował własną apteczkę. Jest to szczególnie istotne, jeśli stale przyjmujesz konkretne leki.

Bardzo istotne jest też prawidłowe spakowanie walizki. Przy tej czynności miej na uwadze, że pogoda na morzu potrafi być bardzo zmienna, a wahania temperatur są tam na porządku dziennym. Podczas kompletowania ubrań pamiętaj więc, aby zabrać ze sobą zarówno lekkie i przewiewne t-shirty, jak i ciepłe swetry czy bluzy. Przydatna może okazać się również kurtka przeciwdeszczowa, która zapewni Ci odpowiednią ochronę w krajach tropikalnych o dużej wilgotności powietrza, a także w czasie sztormów. Pamiętaj też, aby nie zabierać ze sobą zbyt dużej ilości gotówki. Znacznie bezpieczniejsze będzie dokonywanie wszelkich transakcji za pomocą karty płatniczej.

Rejs a ubezpieczenie – dlaczego warto je mieć?

Wybierając się na rejs statkiem, nie zapominaj o tym, że wykupienie ubezpieczenia powinno być obowiązkowym punktem przygotowań do zagranicznych wakacji. Nawet jeśli biuro podróży organizujące rejs zapewnia własną polisę, powinieneś zainwestować w prywatne ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu będziesz miał pewność, że jego zakres będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i specyfiki podróży, a Ty będziesz mógł w pełni cieszyć się wewnętrznym spokojem. Świadomość, że w razie wystąpienia jakiegokolwiek przykrego w skutkach zdarzenia będziesz mógł liczyć na pomoc i wypłatę odpowiedniego świadczenia, z pewnością korzystnie wpłynie na ogólny komfort psychiczny podczas podróży.

Inwestując we wspomnianą wyżej polisę, będziesz mógł liczyć na pełne pokrycie kosztów leczenia do nawet miliona złotych, a także praktyczną pomoc gwarantującą m.in. bezpieczny transport do Polski. Dodatkowym atutem jest fakt, że w razie odwołania lub skrócenia wycieczki z powodu nieprzewidzianych okoliczności możesz otrzymać zwrot pieniędzy, dzięki czemu nie poniesiesz żadnych finansowych strat.

Rejs statkiem może stanowić jedną z najbardziej ekscytujących przygód w Twoim życiu. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio się do niego przygotować, dzięki czemu będziesz mógł w pełni czerpać z oferowanych przez niego dobrodziejstw.

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021