W jakim wieku najlepiej mieć dziecko? Przygotowania do rodzicielstwa

Decyzja o rodzicielstwie powinna być przemyślana. Zobacz, w jakim wieku najlepiej mieć dzieci.

Pojawienie się na świecie dziecka potrafi wywrócić życie do góry nogami. Potomek to nie tylko szczęśliwe chwile, lecz także nakłady finansowe, czas i duża odpowiedzialność. Kobieta i mężczyzna muszą wiedzieć, co wiąże się z rodzicielstwem i odpowiednio się do niego przygotować. Zobacz, w jakim wieku najlepiej mieć dzieci.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce najczęściej rodzą kobiety między 25. a 29. rokiem życia oraz 30. a 34. rokiem życia [1]. Średni wiek na posiadanie pierwszego dziecka to prawie 28 lat. Dwie dekady temu było to o 3 lata mniej [1]. Można zatem zauważyć, że pary później decydują się na rodzicielstwo. Wpływ na taką sytuację ma wiele czynników. Chodzi nie tylko o studia, karierę, ustabilizowanie sytuacji ekonomicznej, lecz także wewnętrzną gotowość na zostanie rodzicami. Z tego powodu coraz częściej pojawiają się debaty na temat tego, w jakim wieku najlepiej mieć dziecko.

W jakim wieku mieć dziecko?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, w jakim wieku mieć dziecko. Decyzja ta powinna być podjęta wspólnie przez kobietę i mężczyznę. Należy pamiętać, że maluch to ogromna odpowiedzialność. Trzeba poświęcić mu czas, wychować, zmienić swój styl życia, umieć poświęcić (lub odłożyć na inny czas) niektóre swoje plany. Posiadanie dziecka wiąże się też z nakładami finansowymi.

Są osoby, które czują się gotowe na posiadanie dziecka zaraz po zakończeniu edukacji. Są też takie, które muszą dłużej zapracować na ustabilizowanie swojej sytuacji lub w pierwszej kolejności stawiają na samorealizację. Żadne postępowanie nie jest prawidłowe lub błędne. To, w jakim wieku mieć dziecko, musi wynikać z wewnętrznego poczucia i gotowości.

Płodność a wiek

Mimo że w ogólnym rozumieniu nie można powiedzieć, w jakim wieku mieć dziecko, warto wiedzieć, co na ten temat mówi biologia. Tutaj da się określić pewne ramy czasowe. Dzieje się tak, ponieważ płodność kobiety i mężczyzny jest ograniczona.

Każda kobieta rodzi się z określoną liczbą oocytów, czyli pęcherzyków, z których powstaje komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Maleje ona wraz z wiekiem. W czasie menopauzy, która najczęściej ma miejsce między 45. a 55. rokiem życia, zasoby oocytów są już całkowicie wyczerpane. Wówczas niemożliwe jest zajście w ciążę. W okresie największej płodności znajdują się kobiety, które mają 20–25 lat. Po tym czasie zdolność do poczęcia dziecka stopniowo się obniża. Warto pamiętać, że nie tylko maleje liczba oocytów, ale także ich jakość.

Również płodność mężczyzny maleje wraz z wiekiem. Panowie produkują plemniki przez całe życie. Jednak z roku na rok spada ich liczba, ruchliwość i jakość. Uważa się, że ma to miejsce już po 37. roku życia.

Sytuacja finansowa

Wiele osób odkłada decyzję o posiadaniu dziecka, dopóki nie ustabilizują one swojej sytuacji finansowej. Chodzi nie tylko o zgromadzenie dodatkowych środków, lecz także o zwiększenie wypłaty lub otrzymanie umowy o pracę (zwłaszcza na czas nieokreślony). Z tym ostatnim wiąże się prawo do wielu świadczeń socjalnych, które mogą pokryć część wydatków na dziecko.

Osoby, które chcą zabezpieczyć środki finansowe dla swojej rodziny, mogą zdecydować się na ubezpieczenie na życie. Jest to wsparcie w sytuacji śmierci lub utraty zdolności do pracy (po wybraniu rozszerzonego wariantu). Dodatkowo istnieje możliwość inwestycji po to, aby pomnożyć swoje środki. Dzięki polisie wzrasta poczucie bezpieczeństwa, co może przełożyć się na przyspieszenie decyzji o dziecku.

O czym jeszcze pamiętać przed zdecydowaniem się na dziecko?

Na podjęcie decyzji o dziecku wpływ ma także psychiczna gotowość oraz jakość relacji z partnerem. Ciąża nie powinna być sposobem  rozwiązania kryzysu. Pod uwagę trzeba wziąć również swój stan zdrowia. Przed rozpoczęciem starań o dziecko należy ustabilizować poziom hormonów, wyrównać niedobory, wyleczyć zęby oraz podjąć odpowiednią terapię chorób przewlekłych.

 

Źródła:

  1. Główny Urząd Statystyczny Departament Badań Demograficznych i Rynku Pracy, Małżeństwa oraz dzietność w Polsce https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5468/23/1/1/malzenstwa_i_dzietnosc_w_polsce.pdf (dostęp 11.03.2021).
Zespół Nationale-Nederlanden 28.04.2021