Zwichnięcie ręki – pierwsza pomoc i leczenie

Zwichnięcie ręki jest dosyć częstym urazem. Może przytrafić się osobom w każdym wieku. Jest on na tyle poważny, że konieczne jest jego leczenie oraz rehabilitacja. Istotną rolę w zdrowieniu odgrywa także pierwsza pomoc, która zostanie udzielona osobie poszkodowanej. Zobacz, na czym polega i jak rozpoznać zwichnięcie ręki.

Przyczyną zwichnięcia ręki w większości przypadków jest uraz mechaniczny. Może do niego dojść na skutek nieszczęśliwego wypadku w życiu codziennym (np. potknięcia się na schodach), podczas uprawiania sportu, a także na skutek uderzenia lub szarpnięcia przez inną osobę. Zdarza się także, że jest efektem nawracających stanów zapalnych w stawach ręki. Ryzyko zwichnięcia wzrasta u osób, które przechodziły przez ten uraz w przeszłości.

Na czym polega zwichnięcie ręki?

Zwichnięcie ręki jest urazem, który polega na nieprawidłowym przesunięciu się powierzchni stawowych względem siebie. Jednocześnie rozerwaniu ulegają tkanki przystawowe, więzadła i torebka stawowa. Dochodzi także do przykurczu mięśni. Zwichnięciu ręki może towarzyszyć złamanie. Uraz ten nie powinien być mylony ze skręceniem stawu.

Jakie są objawy zwichnięcia ręki?

Możliwe objawy zwichnięcia ręki to:

 

  • ból w obrębie stawu, który uległ urazowi (najczęściej silny),

  • niemożność wykonywania ruchów w zwichniętym stawie,

  • obrzęk,

  • nieprawidłowe ułożenie ręki,

  • zniekształcenie obrysu stawu,

  • krwiak lub zasinienie skóry nad uszkodzonym stawem (jeżeli dojdzie do uszkodzenia naczyń krwionośnych).

 

Pamiętaj, że powyższe objawy zwichnięcia ręki nie są charakterystyczne dla tego urazu. Oznacza to, że nie można postawić diagnozy wyłącznie na ich podstawie. Konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań.

Jak rozpoznać zwichnięcie ręki?

Jeżeli doszło u Ciebie do zwichnięcia ręki, powinieneś udać się do lekarza. Tam zostanie przeprowadzone badanie przedmiotowe (oglądanie, dotykanie) uszkodzonego stawu, a także dodatkowe testy. Są to przede wszystkim badania obrazowe – głównie zdjęcie rentgenowskie (RTG) ręki.

Zwichnięcie ręki a pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc przy zwichnięciu ręki polega na unieruchomieniu i ustabilizowaniu stawów, które uległy urazowi. Możesz do tego wykorzystać chustę medyczną lub szalik oraz sztywny przedmiot (np. kij, patyk, zwiniętą tekturę). Pamiętaj, że ręka musi pozostać w pozycji, która jest wygodna dla poszkodowanego. Celem unieruchomienia nie jest nastawienie kończyny, ale zapobieganie jej ruchom, a tym samym pogłębianiu uszkodzeń. Następnym krokiem jest udanie się na szpitalny oddział ratunkowy (SOR).

Zwichnięta ręka – jak wygląda leczenie?

Leczenie zwichniętej ręki polega na nastawieniu stawu. Wykorzystuje się do tego metody nieoperacyjne. Aby ograniczyć nieprzyjemne doznania, przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Zdarza się, że takie postępowanie nie przynosi oczekiwanego efektu. Wówczas konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego.

Po nastawieniu stawu w zwichniętej ręce, konieczne jest jego unieruchomienie (np. przy pomocy szyny gipsowej). Trwa ono kilka tygodni (czas zależy od tego, który staw uległ uszkodzeniu). Wówczas powinieneś oszczędzać rękę. Kolejnym krokiem w procesie zdrowienia jest rehabilitacja, która polega na wykonywaniu ćwiczeń (czynnych i biernych) dopasowanych indywidualnie przez fizjoterapeutę. Leczenie zwichnięcia należy podjąć niezwłocznie, aby zmniejszyć ryzyko powikłań (np. uszkodzenia nerwów).

Leczenie i rehabilitacja zwichniętej ręki może potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie nie możesz pracować. Wiąże się to z utratą części pensji. Aby się przed tym zabezpieczyć, możesz wykupić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Gdy dojdzie do urazu, otrzymasz wsparcie finansowe, a także pomoc w zorganizowaniu konsultacji lekarskich, badań i rehabilitacji (jeżeli wybierzesz dodatkowo pakiet Ortopeda).

Zespół Nationale-Nederlanden 06.10.2021