Jak wybrać ubezpieczenie i czy warto to zrobić przez internet?

Wybierając optymalną polisę, musisz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Sprawdź, czy warto, abyś kupił polisę przez internet i jak powinieneś porównywać ze sobą oferty.

Zakup optymalnej polisy to zabezpieczenie finansowe nie tylko dla Ciebie, ale także dla Twojej rodziny – zarówno w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, jak i ubezpieczenia turystycznego online. Dlatego dokonując tego wyboru, nie powinieneś się spieszyć, ale dokładnie zapoznać się ze wszystkimi aspektami. Jednak zanim to zrobisz, musisz zdecydować, czy skorzystasz z osobistej pomocy agenta, czy jednak zamówisz polisę przez internet.

Ubezpieczenie na życie – jak je wybrać?

Polisa na życie to przede wszystkim gwarancja finansowa dla bliskich. Dzięki niej nie będą oni musieli martwić się m.in. o zobowiązania finansowe, jeśli Ciebie zabraknie. Jednym z najważniejszych aspektów jest zakres obowiązywania umowy – optymalna polisa powinna zapewnić wypłatę świadczenia nie tylko po śmierci osoby ubezpieczonej, ale także w przypadku jej choroby, utraty zdolności do pracy lub gdy ulegnie ona wypadkowi. Możesz też rozważyć zakup ubezpieczenia z rozszerzeniem assistance, które ułatwi formalności np. w razie zachorowania poza miejscem zamieszkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz także liczyć na dostarczenie leków do domu, a także skorzystać z domowej wizyty lekarskiej, jeśli jesteś poważnie chory.

Jedną z pierwszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, porównując dostępne polisy na życie, jest suma gwarantowana, czyli maksymalne świadczenie, jakie mogą otrzymać uposażeni w razie śmierci bliskiej osoby. Oznacza to, że jeśli polisa opiewa na sumę 50 tysięcy złotych, to właśnie taką kwotę otrzymają uposażeni w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej. Jaką część tej sumy otrzyma każdy z nich, zależy od woli ubezpieczonego.

Zanim zdecydujesz się na zakup polisy, upewnij się, przez jaki czas będzie ona obowiązywać i czy w trakcie jej trwania będziesz mógł ją modyfikować. W przypadku naszej polisy na życie, przy 10-letniej umowie możesz liczyć na bardzo dużą elastyczność w kwestii zmian poszczególnych aspektów ubezpieczenia.

Bardzo istotne jest, abyś upewnił się, jakie wyłączenia odpowiedzialności znajdują się w Twojej polisie. Dla przykładu śmierć w wyniku wypadku podczas uprawiania sportów ekstremalnych może być jednym z takich wyłączeń. Zanim zdecydujesz się więc na zakup ubezpieczenia, dokładnie przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia, czyli tzw. OWU.

Ubezpieczenie turystyczne – na co zwrócić uwagę?

Porównując dostępne oferty ubezpieczeń turystycznych, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na wysokość sumy gwarantowanej kosztów leczenia. W przypadku zagranicznych wyjazdów rekomendowaną sumą dla państw Unii Europejskiej jest 30 tysięcy euro. Natomiast wyjeżdżając poza granice wspólnoty, powinieneś zdecydować się na polisę opiewającą na przynajmniej 60 tysięcy euro. Wyjątek stanowią jedynie kraje słynące z bardzo drogiej opieki medycznej. Przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii lub Japonii, warto, abyś zdecydował się na ubezpieczenie z sumą gwarantowaną opiewającą na minimum 120 tysięcy euro. Nie zapomnij też sprawdzić, czy polisa pokrywa koszt transportu medycznego do kraju, ponieważ w razie poważnego wypadku lub choroby leczenie na miejscu może okazać się zbyt kosztowne.

Optymalna polisa powinna także zapewniać jak największą ochronę w kwestii ratownictwa. Koszty udzielenia pomocy w razie wypadku na wakacjach za granicą potrafią być bardzo wysokie, szczególnie jeżeli do akcji ratunkowej zostanie użyty specjalistyczny sprzęt i środki transportu, takie jak np. śmigłowiec.

Bardzo ważne jest także ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. W wypadku tego rozszerzenia im wyższa kwota, tym większe świadczenie możesz otrzymać po wypadku, ponieważ kwota wypłacana jest na podstawie procentowego uszczerbku na zdrowiu.

 

Zobacz też: Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne?

Porównywarki ubezpieczeń online

Zakup polisy przez internet to wygodne i szybkie rozwiązanie. Możesz to zrobić nie tylko za pomocą komputera, ale także telefonu lub tabletu. Przejrzyste i klarowne zestawienia ofert pozwalają łatwo porównać różne warianty polisy. Skorzystanie z takiego rozwiązania to także bezpieczne wyjście w dobie pandemii koronawirusa. Całą procedurę możesz przeprowadzić za pomocą witryny internetowej lub poprzez kontakt telefoniczny i mailowy z agentem ubezpieczeniowym. Dzięki temu w łatwy sposób otrzymasz wszystkie niezbędne informacje dotyczące tych aspektów ubezpieczenia, które najbardziej Cię interesują. Kontakt z agentem ubezpieczeniowym zaoszczędzi Ci czas potrzebny na dokładne przestudiowanie OWU.

Zespół Nationale-Nederlanden 11.10.2021