Włamanie do piwnicy w bloku. Co robić i jak się zabezpieczyć?

Kradzież z włamaniem do piwnicy to bardzo stresująca sytuacja. Niesie ona za sobą nie tylko straty materialne, ale również utratę poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest, aby znać zasady postępowania po zdarzeniu. Zobacz, co robić, gdy dojdzie do włamania do piwnicy.

Kradzieże z włamaniem to bardzo poważny problem. Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2020 roku miało miejsce ponad 72 tysiące takich zdarzeń. Niestety te same dane pokazują, że wykrywalność sprawców wynosi zaledwie niecałe 48%. Każdy incydent powinien być odpowiednio zgłoszony, a miejsce zabezpieczone.

Co to jest włamanie?

Zgodnie z polskim prawem włamanie charakteryzuje się usunięciem przez sprawcę przeszkody materialnej, która stanowi zabezpieczenie danego pomieszczenia i utrudnia dostęp do niego. Przeszkoda może stanowić element konstrukcji lub być dodatkowym przedmiotem. Uznaje się za nią m.in. zamknięte okno, kłódkę, zamknięty zamek w drzwiach, kod zamka cyfrowego.

Warto pamiętać, że włamanie nie oznacza, że dane zabezpieczenie musi zostać uszkodzone lub zepsute. Z przestępstwem mamy do czynienia również wtedy, gdy sprawca użyje oryginalnego klucza do zamka – ale zrobi to wbrew woli osoby dysponującej danym pomieszczeniem. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że włamanie dotyczy wyłącznie zamkniętych przestrzeni.

Co zrobić po włamaniu do piwnicy?

Włamania do piwnicy są bardzo częste. Zwykle zdarzają się, gdy właściciele nieruchomości są nieobecni przez dłuższy czas. Dlatego szczególnie wrażliwy jest okres wakacyjny. Niekiedy jednak piwnica zostaje okradziona, gdy jej użytkownicy znajdują się w tym samym budynku. Włamanie może być wynikiem zaplanowanego działania lub zdarzyć się przypadkowo.

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, co robić po włamaniu do piwnicy. Przede wszystkim zaobserwowanie śladów, które wskazują, że mogło dojść do przestępstwa, wymaga zachowania ostrożności. Możliwe, że przestępca znajduje się w pobliżu. Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, jest powiadomienie policji.

Po zgłoszeniu włamania do piwnicy należy poczekać na funkcjonariuszy. Nie należy niczego dotykać. Dzięki temu policjanci będą mogli zabezpieczyć ślady. Są one kluczowe przy ustalaniu sprawców. Dobrym pomysłem jest udanie się do sąsiadów. Należy zapytać, czy oni również padli ofiarą włamania lub zaobserwowali coś niepokojącego.

Policja po zabezpieczeniu śladów wyda instrukcje dotyczące dalszego postępowania. Zostaniesz poproszony o przygotowanie listy przedmiotów, które zostały skradzione. Podaj również ich wartość (np. na podstawie obowiązującej ceny rynkowej).

Włamanie do piwnicy a ubezpieczenie

Jeżeli masz ubezpieczenie mieszkania, powinieneś zgłosić włamanie do piwnicy swojemu ubezpieczycielowi. Pomieszczenie to najczęściej również jest objęte ochroną ubezpieczeniową. Spełnienie określonych warunków w OWU skutkuje wypłatą odszkodowania.

Włamanie do piwnicy możesz zgłosić ubezpieczycielowi telefonicznie, listownie lub przy pomocy formularza online. Pamiętaj, aby zrobić to jak najszybciej od zaistnienia zdarzenia. Ubezpieczyciel poinformuje Cię, jakie dokumenty powinieneś dostarczyć, aby szkoda mogła zostać rozpatrzona.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed włamaniem?

Przede wszystkim pomyśl o dobrej jakości zabezpieczeniach. Pierwszym z nich są drzwi. Nie mogą być one lekkie lub zbite z desek. Uważaj, aby szczelina między nimi a ścianą nie była zbyt szeroka – w takim przypadku włożenie łomu nie stanowi problemu. Drzwi powinny być zabezpieczone zamkiem (najlepiej dwoma sztukami) lub solidną kłódką. Możesz zainstalować też kratownicę. Jeżeli Twoja piwnica ma duże okna, zabezpiecz je kratami, które uniemożliwiają człowiekowi przedostanie się do środka. Pamiętaj też (i uczul na to sąsiadów), aby zawsze zamykać drzwi do klatki i nie wpuszczać do niej nieznanych osób.

Zespół Nationale-Nederlanden 05.04.2022