Zabezpieczenie domu przed zdarzeniami losowymi. Jak zabezpieczyć nieruchomość?

Zabezpieczenie domu przed różnymi zdarzeniami jest bardzo ważne nie tylko dla portfela, ale przede wszystkim dla poczucia bezpieczeństwa. Warto też pamiętać, że są takie straty, których nie da się odbudować. Dlatego warto przygotować się wcześniej. Zobacz, jak zabezpieczyć dom przed różnymi zdarzeniami losowymi.

Właściciele domów powinni przewidzieć, z jakimi zagrożeniami mogą się zmagać. Najbardziej oczywiste to pożar, włamanie, zalanie, silny wiatr i przepięcie. Istnieje jednak jeszcze szereg innych zdarzeń. Część z nich zależy od terenu, na którym znajduje się nieruchomość. Mowa o lawinach, powodziach, osuwiskach. Ważne jest, aby wyłapać możliwie jak najwięcej zagrożeń i dopasować do nich działania zabezpieczające.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem

Istnieje wiele sposobów na zabezpieczenie domu przed włamaniem. Różnią się one skutecznością, a także wymaganym nakładem finansowym. Wśród najbardziej popularnych metod można wymienić:

  • montaż drzwi i rolet antywłamaniowych,
  • montaż alarmu lub monitoringu,
  • zabezpieczenie komórek i pomieszczeń gospodarczych porządną kłódką,
  • wsparcie się systemem „inteligentny dom”, który umożliwia zdalne sterowanie zamkiem, oświetleniem i urządzeniami.

Zabezpieczenie domu przed włamaniem może obejmować także pomoc sąsiadów i bliskich osób. Przy długich wyjazdach warto zadbać o wrażenie, że nieruchomość nie została opuszczona. Osoba z zewnątrz powinna opróżnić skrzynkę, zebrać reklamy, włączyć światło (w ostatnim przypadku pomóc może nietypowe zabezpieczenie domu, jakim jest system zdalnego sterowania).

Zabezpieczenie mieszkania przed pożarem

Podstawą zabezpieczenia domu na wypadek pożaru jest instalacja czujników dymu. Informują one o niebezpieczeństwie niemal od razu, gdy się ono pojawia. Daje to czas na reakcję.

Najskuteczniejsze zabezpieczenie domu to prewencja. Trzeba zatem też wyposażyć dom w gaśnice czy koce przeciwpożarowe. Powinny się one znajdować przede wszystkim w kuchni i kotłowni, ale też przy kominku. Musi być do nich łatwy dostęp. Pamiętaj o tym, aby poddawać je okresowym kontrolom.

Unikaj też ryzykownych zachowań, które mogą skutkować pożarem. Nie zostawiaj zapalonych świec i kominka bez nadzoru. Nie kładź ubrań i koców na lampę lub grzejnik elektryczny. Często wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe. 

Zabezpieczenie domu przed zalaniem lub powodzią

Odpowiednie działania trzeba podjąć już na etapie budowania nieruchomości. Zabezpieczenie może obejmować:

  • hydroizolację gruntu,
  • podwyższenie wejścia do domu,
  • studzienki (szczególnie przy oknach piwnicznych),
  • zagospodarowanie przestrzeni wokół domu, które ułatwia odpływ wody.

Możesz zaopatrzyć się również w specjalne przegrody przeciwpowodziowe oraz zasłony na okna i drzwi.

O czym jeszcze pamiętać w ramach zabezpieczenia domu?

Pamiętaj o tym, aby regularnie robić wszystkie niezbędne przeglądy techniczne w domu. Pozwalają one na wykrycie usterek, których oznak możesz na co dzień nie obserwować. Gdy coś wymaga naprawy, rozpocznij działania niezwłocznie. Odwlekanie ich w czasie może skutkować awarią i zniszczeniami.

Częstym zdarzeniem losowym jest przepięcie. Może być ono wywołane przez piorun, zwarcie lub nieprawidłowości ze strony sieci. Zamontuj ograniczniki przepięć oraz listwy antyprzepięciowe. Chronią one Twój sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem.

Obserwuj również alerty ostrzegawcze, które dotyczą Twojego regionu. Gdy pojawią się ostrzeżenia o silnym wietrze, zabezpiecz wszystkie elementy (zwłaszcza ruchome), które mogą ulec uszkodzeniu. Analogicznie postępuj przy burzy lub obfitych opadach deszczu.

Nawet najlepsze zabezpieczenia domu nie zawsze są skuteczne. Nie musisz się jednak obawiać. Zapewnij sobie poczucie bezpieczeństwa poprzez ubezpieczenie domu. Dzięki polisie nie poniesiesz strat finansowych, gdy dojdzie do pożaru, włamania, powodzi, katastrofy budowlanej i innych zdarzeń losowych – w zależności od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujesz. Pamiętaj, że to nie tylko odszkodowanie, ale również praktyczna pomoc po zdarzeniu (m.in. działania specjalistów, zakwaterowanie tymczasowe).

Zespół Nationale-Nederlanden 25.04.2022