Co spakować do szpitala? Lista niezbędnych rzeczy

Pobyt w szpitalu jest czasami nieunikniony. Jeśli musisz odbyć planowy zabieg albo wymaga tego Twój stan zdrowia, nie martw się na zapas. Aby pobyt przebiegł jak najbardziej komfortowo, zadbaj o odpowiednie spakowanie się. W czasie przyjęcia na oddział i hospitalizacji potrzebne będą określone rzeczy. Dowiedz się, co spakować do szpitala.

Lista niezbędnych rzeczy, które musisz spakować do szpitala

Materiał marketingowy

Pobyt w szpitalu jest czasami nieunikniony. Jeśli musisz odbyć planowy zabieg albo wymaga tego Twój stan zdrowia, nie martw się na zapas. Aby pobyt przebiegł jak najbardziej komfortowo, zadbaj o odpowiednie spakowanie się. W czasie przyjęcia na oddział i hospitalizacji potrzebne będą określone rzeczy. Dowiedz się, co spakować do szpitala.

Pakowanie do szpitala – bez tego możesz nie zostać przyjęty na oddział

Pakowanie do szpitala powinieneś rozpocząć od rzeczy, które są niezbędne do przyjęcia. To przede wszystkim dokument tożsamości – dowód osobisty. Warto mieć ze sobą również ważny dokument ubezpieczenia. Niezbędne do przyjęcia na oddział będzie też skierowanie do szpitala, które wystawił lekarz specjalista.

Aby leczenie przebiegło sprawnie, musisz dostarczyć również dokumentację medyczną. Zabierz wszystkie dokumenty, które mogą okazać się przydatne w czasie leczenia szpitalnego. To np. karty informacyjne z poprzednich pobytów w szpitalu czy wyniki badań (krwi, RTG, USG itp.).

Torba do szpitala – co spakować?

Walizka do szpitala nie powinna jednak ograniczać się tylko do rzeczy wymienionych powyżej. Dla własnego komfortu zadbaj o to, aby znalazły się w niej przede wszystkim wygodne ubrania. To przede wszystkim kapcie, szlafrok, miękkie i ciepłe skarpetki, spodnie dresowe, bawełniane koszulki i kilka piżam. Warto zabrać ze sobą również klapki pod prysznic i przybory toaletowe. Do kosmetyczki spakuj np. mydło, ręczniki, grzebień, szczoteczkę i pastę do zębów, krem nawilżający czy łagodny żel do mycia ciała. W przypadku osoby leżącej dodaj do tego również pieluchy jednorazowe, krem na odparzenia i chusteczki nawilżane.

Nie zapomnij również o rzeczach, z których korzystasz na co dzień, takich jak np. okulary, soczewki kontaktowe czy aparat słuchowy oraz opakowania do nich. Dodatkowo warto spakować także małe butelki wody mineralnej, książki, krzyżówki i gazety.

Do szpitala nie warto zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów. Nie potrzebujesz również dużych sum pieniędzy czy biżuterii.

Co spakować do szpitala na poród?

Pakowanie torby w tym przypadku przebiega podobnie. Nie musisz jednak mieć skierowania.

Zabierz ze sobą wyniki badań, w tym przede wszystkim VDRL, HBS, oznaczenie grupy krwi ze wskazaniem RH, morfologię, USG z 36 tygodnia ciąży, badanie moczu, wynik posiewu w kierunku Streptoccocus agalactiae oraz wyniki innych badań, które były przeprowadzane w czasie ciąży.

Do torby pakowanej włóż co najmniej dwie koszule nocne, kilka koszul do karmienia piersią, szlafrok, kapcie, klapki, podkłady, siateczkowe majtki, biustonosz do karmienia, skarpetki, wkładki laktacyjne, gumkę do włosów, ręczniki, ulubioną poduszkę oraz rzeczy dla dziecka (ubranka, skarpetki, ręczniki, kocyk, pieluchy i maść).

Pakowanie torby do szpitala – kiedy?

Jeśli masz wyznaczoną datę przyjęcia do szpitala, zadbaj o to, aby za pakowanie zabrać się odpowiednio wcześnie. Rozpocznij kompletowanie rzeczy co najmniej 3 dni przed terminem. Jeśli nie masz za dużo sił, najlepiej zabrać się za pakowanie już na tydzień przed datą przyjęcia. W ten sposób unikniesz nerwów i stresu oraz zmniejszysz prawdopodobieństwo, że zapomnisz o czymś ważnym.

Pakując się do przyjęcia na oddział porodowy, pamiętaj, aby zabrać się za to odpowiednio wcześniej – najlepiej najpóźniej w 36 tygodniu ciąży. Po tym okresie ryzyko nagłej akcji porodowej się zwiększa. Zbieranie najpotrzebniejszych rzeczy w pośpiechu byłoby niepotrzebnym źródłem nerwów. Pakowanie najlepiej przeprowadzić wspólnie z partnerem, tak aby wiedział, gdzie znajdują się najpotrzebniejsze rzeczy.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu – co daje?

Pobytu w szpitalu nie zawsze da się uniknąć. Aby zapewnić sobie ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, wykup ubezpieczenie na życie z  umową dodatkową  na wypadek pobytu w szpitalu.

Taka polisa zapewnia finansowe wsparcie w sytuacji, gdy konieczny będzie pobyt w szpitalu i rekonwalescencja. Jeśli zachorujesz albo ulegniesz wypadkowi, otrzymasz pieniądze za leczenie szpitalne. Jedyny warunek dotyczy czasu trwania pobytu – jest to minimum 2 dni. Świadczenie obejmuje też odbytą operację ( do 50 000 złotych) oraz hospitalizację w wyniku zachorowania na COVID-19. Jeśli Twój pobyt w szpitalu przekroczy 14 dni, świadczenie wzrośnie o dodatkową kwotę maksymalnie 2 500 zł.

Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu w Nationale-Nederlanden zapewnia też wsparcie w powrocie do zdrowia. Dzięki rozszerzeniu polisy o opcje dodatkowe  możesz otrzymać zwrot za dodatkowe badania, a także leki i konsultacje lekarskie po wyjściu ze szpitala, jeśli spędziłeś w nim ponad 10 dni.

Ubezpieczeniem może zostać objęta osoba w wieku od 1 roku do nieukończonych  61 lat. Umowę można zawrzeć na 5 lat. Sumę ubezpieczenia dobierasz według swojego uznania (od 5 000 do 40 000 zł).

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego lub operacji jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z Moniką Waśniewską, menadżerką produktów indywidulanych w Nationale-Nederlanden 02.06.2023