Skręcenie i naderwanie stawu skokowego – ubezpieczenie

Skręcenie kostki to jeden z najczęstszych urazów nóg. Sprawdź, jak się chronić przed kosztami, które wiążą się z leczeniem.

Materiał marketingowy

Urazy stawu skokowego uchodzą za jedne z najczęstszych urazów kończyn dolnych. Ból, opuchlizna i trudności z poruszaniem to podstawowe objawy skręcenia bądź naderwania.Leczenie urazu wiąże się ze znacznymi kosztami, ponieważ oprócz leczenia specjalistycznego potrzebna jest zazwyczaj późniejsza rehabilitacja. Jak zabezpieczyć się na wypadek skręcenia i naderwania stawu skokowego?

Jak powstaje skręcenie kostki?

Sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia stawu skokowego, są różne. Najczęściej to skutek nadmiernego skręcenia w bok, czasem połączony ze zbyt dużym obciążeniem krawędzi stopy. Na taki uraz szczególnie narażone są osoby uprawiające sport taki jak np. jazda na rowerze lub bieganie (np. wpadnięcie nogą w niezauważoną dziurę w czasie treningu).

W praktyce skręcenie i naderwanie stawu skokowego może wystąpić nawet podczas zwykłego spaceru czy zakupów. Chwila nieuwagi może doprowadzić do uciążliwych następstw.

Objawy skręcenia i naderwania stawu skokowego

Objawów skręcenia kostki nie sposób przegapić. Pojawiają się niezwłocznie po zdarzeniu wywołującym uraz i są bardzo uciążliwe. Ostry ból, niemożność chodzenia i opuchlizna wraz z zaczerwienieniem okolic stawu skokowego – to podstawowe objawy jego skręcenia bądź naderwania.

Uraz kostki nie powinien pozostać bez uwagi chorego, ponieważ może prowadzić do poważnych utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Czasami skręcenie może nawet uszkodzić mięśnie i kości.

Zobacz także: Ćwiczenia core stability – jak wygląda trening?

Leczenie urazów stawu skokowego

Z tych względów zaraz po powstaniu urazu należy zadbać o odpowiednie leczenie. W pierwszych minutach po zdarzeniu najlepiej chłodzić kostkę, tak aby ograniczyć opuchliznę. Warto najszybciej jak to możliwe udać się do lekarza, który wykona RTG lub USG stawu skokowego.

Urazy kostki są klasyfikowane według trzech stopni. Najlżejszy – pierwszy – da się wyleczyć, wykonując zimne okłady oraz wprowadzając ograniczenie poruszania i usztywnienie stawu. Drugi stopień wymaga dodatkowo stosowania leków przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych. W najtrudniejszych przypadkach lekarz zdecyduje o założeniu gipsu. W razie naderwania stawu skokowego konieczna może się okazać operacja.

Im szybciej zostanie udzielona pomoc medyczna, tym większe szanse na szybki powrót do formy. Nie warto również zwlekać z podjęciem leczenia. Tylko szczegółowe badania pozwolą specjaliście ocenić stopień urazu i wdrożyć odpowiednie rozwiązania.

Po zakończeniu leczenia urazu stawu skokowego najczęściej potrzebna jest rehabilitacja. Wszystko po to, aby kostka wróciła do dawnej sprawności i była odporna na podobne urazy w przyszłości. Pakiet leczenia to dla chorego zazwyczaj znaczne koszty. Czy za skręcenie kostki i naderwanie stawu skokowego przysługuje odszkodowanie?

Zobacz także: Jak długo trwa leczenie złamanej nogi? Na jakie świadczenia można liczyć?

Skręcenie i naderwanie stawu skokowego – odszkodowanie

Aby uzyskać odszkodowanie za skręcenie i naderwanie stawu skokowego, trzeba ustalić, kto ponosi winę za zdarzenie. Jeśli do uszkodzenia ciała doszło np. na nieodśnieżonym chodniku, do wypłaty odszkodowania może być zobowiązany zarządca miejsca.

Warto też mieć wykupione odpowiednie ubezpieczenie. W Nationale-Nederlanden jest to ubezpieczenie NNW na wypadek uszkodzenia ciała, które zapewnia pomoc, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Dokupisz je jako umowę dodatkową do ubezpieczenia na życie.

Maksymalna suma ubezpieczenia to 150 000 złotych, które jest wypłacane za trwałe i bardzo poważne uszkodzenie ciała. W przypadku złamania lub zwichnięcia – możesz otrzymać nawet 15 000 złotych. Wysokość świadczenia jest wyliczana na bazie tabel uszczerbków na zdrowiu, które zamieszczone są w OWU i z uwzględnieniem sumy ubezpieczenia i rodzaju urazu.

Skręcenie stawu skokowego – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wybierz polisę na życie i rozszerz ją o umowę dodatkową NNW na wypadek uszkodzenia ciała.

Jaka jest maksymalna suma ubezpieczenia NNW?

Maksymalna suma ubezpieczenia to 150 000 zł. Jeśli kupisz umowę z maksymalną sumą ubezpieczenia, to za skręcenie stawu skokowego otrzymasz 4500 zł, zgodnie z danymi w tabeli dotyczącej uszkodzenia ciała.

Kto może wykupić ubezpieczenie NNW?

Polisę na życie z rozszerzeniem NNW mogą wykupić osoby w wieku od 17 do 65 lat, więc także uczniowie szkół policealnych i studenci.

Jak można rozszerzyć ubezpieczenie NNW?

Sięgnij po Pakiet Ortopeda Plus, który ułatwi Ci powrót do sprawności. W ramach tej umowy zorganizujemy i pokryjemy koszty wizyt i konsultacji specjalistycznych, badań różnego rodzaju (w tym np. tomografii komputerowej) oraz rehabilitacji w przypadku powikłań po złamaniu, zwichnięciu, skręceniu, poważnym oparzeniu, odmrożeniu, ranach wymagających zaopatrzenia chirurgicznego.

 

Ubezpieczenie NNW na wypadek uszkodzenia ciała można kupić dla osoby w wieku od 17 do 65 lat, więc jest także odpowiednie dla uczniów szkół policealnych i studentów.

Ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała możesz rozszerzyć zgodnie ze swoimi potrzebami. Pakiet Ortopeda Plus ułatwia powrót do sprawności – w tym m.in. po skręceniu i naderwaniu stawu skokowego. Polisa zapewnia pokrycie kosztów wizyt i konsultacji specjalistycznych, badań różnego rodzaju (w tym np. tomografii komputerowej) oraz rehabilitacji w przypadku powikłań po złamaniu i zwichnięciu.

Możesz również dokupić do swojego ubezpieczenia na życie inne dodatkowe umowy.

Ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego lub operacji to gwarancja wypłaty środków za każdy dzień pobytu w szpitalu (powyżej doby bądź za przebytą operację). Masz również możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia na wypadek poważnego zachorowania albo nowotworu. Dzięki temu w przypadku, gdy zachorujesz na poważną chorobę, nie będziesz musiał martwić się o to, jak pokryjesz koszty leczenia. W ofercie znajdują się również m.in. ubezpieczenia na wypadek cukrzycy czy na pokrycie kosztów leczenia za granicą.

Ubezpieczenie na życie rozszerzone o dopasowane do Twoich potrzeb umowy dodatkowe zabezpiecza Cię finansowo w razie wystąpienia różnego rodzaju chorób, ułatwiając powrót do zdrowia. Szczegóły dotyczące oferty znajdziesz na stronie www i w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia poszczególnych produktów.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie na życie wraz z umowami dodatkowymi jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia tych produktów.

Artykuł przygotowany we współpracy z Moniką Sachajko-Dryl, menadżerką produktów indywidualnych w Nationale-Nederlanden. 28.08.2023