Dni wolne od pracy w 2023 roku

Każdego roku, oprócz standardowego urlopu, pracownicy korzystają również z ustawowych dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają w 2023 roku.

Materiał marketingowy

Planujesz wypoczynek? Sprawdź, kiedy przypadają dni wolne od pracy w 2023 roku.

Płatny urlop przysługuje pracownikom w ustawowo ustalonym wymiarze. Z tego powodu wyjazdy warto planować z uwzględnieniem również dodatkowych dni wolnych od pracy. Łącząc je z urlopem, możesz zaplanować dłuższy wypoczynek. Dowiedz się, kiedy przypadają dni wolne od pracy w 2023 roku.

Kiedy brać urlop?

Urlop najlepiej połączyć z dniami ustawowo wolnymi od pracy. Przed zaplanowaniem wakacji sprawdź, kiedy w danym roku wypadają święta. Dzięki temu przedłużysz wypoczynek bez dodatkowych problemów. Dni wolne od pracy przypadające w piątek albo w poniedziałek to również świetny sposób na wydłużenie weekendu i organizację wyjazdu.

Urlop zazwyczaj planuje się z wyprzedzeniem. Z tego powodu jak najwcześniej zastanów się, jak chciałbyś spędzić wolne dni w 2023 roku i uzupełnij plan urlopowy. Jeśli pracujesz na podstawie umowy o pracę, przysługuje Ci 20 albo 26 dni urlopu. Gdy doliczysz do tego dni ustawowo wolne od pracy, liczba przysługujących ci dni wolnych od pracy znacznie wzrośnie.

Dni wolne od pracy w 2023

Dni ustawowo wolne od pracy zostały ustalone w ważne dla Polaków ustawowe święta. Sprawdź w kalendarzu, kiedy przypadają święta w 2023 roku.

 

Dni wolne od pracy w 2023 roku

 

Nazwa święta Data
Nowy Rok 1 stycznia (niedziela)
Trzech Króli 6 stycznia (piątek)
Wielkanoc 9-10 kwietnia (niedziela i poniedziałek)
Święto Pracy 1 maja (poniedziałek)
Święto Narodowe Trzeciego Maja 3 maja (środa)
Zielone Świątki 28 maja (niedziela)
Boże Ciało 8 czerwca (czwartek)
Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia (wtorek)
Wszystkich Świętych 1 listopada (środa)
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada (sobota)
Boże Narodzenie 25-26 grudnia (poniedziałek, wtorek)

 

Długi weekend 2023

Jednym z najlepszych momentów na zaplanowanie urlopu są tzw. długie weekendy. W tym czasie w tygodniu roboczym występują jeden, dwa dni ustawowo wolne od pracy. Wówczas wystarczy wziąć np. 3 dni dodatkowego urlopu, aby przedłużyć wypoczynek do tygodnia. Kiedy przypadają tzw. długie weekendy w 2023 roku?

Dni wolne – święta wielkanocne

W okresie wielkanocnym dzień ustawowo wolny od pracy przypada w tzw. lany poniedziałek, czyli 10 kwietnia. W ten sposób w kwietniu czeka Cię długi weekend. Możesz przedłużyć go dodatkowo, biorąc urlop w piątek przed świętami albo we wtorek po Wielkanocy.

Długi weekend majowy

Majówka w 2023 roku zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wystarczy, że weźmiesz urlop na wtorek, czwartek i piątek, aby wyjechać na cały tydzień, a nawet na 9 dni (łącznie z weekendami). To świetny czas nie tylko na podróże krajowe, ale również zagraniczne.

Boże Ciało – weekend

Długi weekend w czerwcu to kolejny świetny moment na wakacje. Boże Ciało zawsze wypada we czwartek, więc jeden dzień dodatkowego urlopu wystarczy, aby cieszyć się aż czterema dniami wolnymi od pracy . W czerwcu szansa na dobrą pogodę w kraju jest większa, więc nie musisz udawać się na zagraniczne wojaże, aby miło spędzić czas.

Przeczytaj także: Mazury na urlop – gdzie jechać i co zobaczyć na miejscu?

Długi weekend w sierpniu

Jeśli w wakacje planujesz dłuższy wypoczynek, pomyśl o zaplanowaniu go w sierpniu w okolicach święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku wypada ono we wtorek, więc wystarczy jeżeli weźmiesz 4 dni urlopu, abyś mógł wyjechać na cały tydzień. Dobrym pomysłem jest również wzięcie jednego dnia wolnego i zaplanowanie długiego weekendu.

Wszystkich Świętych – dni wolne

W listopadzie 2023 r. dni wolne od pracy przypadają tylko w związku ze świętem 1 listopada (Święto Niepodległości - 11 listopada przypada w tym roku w sobotę). Wszystkich Świętych to data, kiedy Polacy tradycyjnie odwiedzają groby swoich bliskich i spotykają się w gronie rodziny. W 2023 roku 1 listopada wypada w środę, więc żeby stworzyć długi weekend w listopadzie, musisz wziąć aż dwa dni urlopu.

Święta Bożego Narodzenia

Kolejna szansa na przedłużone wolne to okolice Bożego Narodzenia. W tym roku wypadają w poniedziałek i wtorek, dlatego biorąc urlop, możesz znacznie wydłużyć świąteczny odpoczynek.

Czy za święto w sobotę należy się dzień wolny?

W kalendarzu świąt sprawdzisz, kiedy przypadają dni wolne od pracy w bieżącym roku. Okazuje się, że tylko jeden z nich to sobota.

Chodzi o Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada, które jest tradycyjnie dniem uroczystych pochodów i rodzinnego świętowania. Gdy ustawowe wolne przypada w sobotę, to pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Termin wykorzystania dodatkowego dnia wolnego trzeba ustalić z pracodawcą. Czasami pracodawcy z góry ustalają, kiedy pracownicy będą mogli odebrać dodatkowe dni wolne. Może się więc okazać, że mimo święta wypadającego w sobotę, zorganizujesz ciekawy wyjazd podczas przedłużonego listopadowego weekendu.

Przeczytaj także: 5 najlepszych kierunków na wakacje samochodem

Planujesz wypoczynek? Zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie

Dni ustawowo wolne od pracy w połączeniu z urlopem wypoczynkowym to świetny moment na wyjazdy. Niezależnie od tego, czy wybierasz się na wakacje do Polski, czy za granicę, zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie.

W Nationale-Nederlanden znajdziesz ubezpieczenia turystyczne, które zabezpieczą Cię na różnego rodzaju wypadki w trakcie wyjazdu. W zależności od wybranej opcji możesz liczyć nie tylko na ubezpieczenie kosztów leczenia, ale również m.in. ubezpieczenie NNW, OC czy Assistance. Polisa zabezpieczy Cię przed finansowymi następstwami nieprzewidzianych zdarzeń, które mogą się przytrafić podczas wakacji.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadczenie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. 19.04.2023