Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Zasady leczenia za granicą są inne niż te, które obowiązują w Polsce. Sprawdź, jak działa ubezpieczenie zdrowotne za granicą.

Materiał marketingowy

W Polsce osoby, które są ubezpieczone w NFZ, mają dostęp do bezpłatnego leczenia. W przypadku wyjazdu za granicę ochrona jest jednak ograniczona – a w niektórych przypadkach w ogóle jej nie ma. Z tego powodu przed wyjazdem trzeba zadbać o dobre ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą.

Zasady korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej za granicą

Osoby zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego oraz te, które mają prawo do świadczeń publicznej opieki zdrowotnej, mają możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ. Dokument poświadcza, że dany pacjent jest uprawniony do leczenia w krajach Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także na niektórych terytoriach zamorskich.

Karta EKUZ jest bezpłatna i umożliwia korzystanie ze świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne w konkretnym przypadku. Nie ma możliwości przeprowadzenia na jej podstawie leczenia planowanego. Musisz również pamiętać, że leczenie odbywa się na tych samych warunkach, jak dla obywateli danego kraju. Może się więc okazać, że w przypadku niektórych usług medycznych będziesz zobowiązany do współuczestniczenia w kosztach. Z tego powodu w razie wyjazdu z kraju rekomendowane jest ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę.

Prywatne ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą – dlaczego warto?

W przypadku wykupienia ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą jesteś chroniony również w przypadku, gdy dane świadczenie nie wchodzi w zakres objęty publiczną opieką zdrowotną w krajach europejskich. Dodatkowo nie zrujnujesz swojego portfela, jeżeli zachorujesz albo ulegniesz wypadkowi poza granicami naszego kraju. Bez ubezpieczenia np. w Stanach Zjednoczonych wszystkie wydatki trzeba ponieść na własną rękę.

Ubezpieczenie chroni nie tylko w przypadku choroby. Jeśli ulegniesz wypadkowi albo będziesz potrzebować pomocy medycznej w trudnym terenie np. w górach i wymagana będzie akcja ratownicza, ubezpieczenie pokryje koszty z tym związane. Dlaczego to takie ważne?

W niektórych krajach koszty opieki medycznej są bardzo wysokie. Już jeden dzień pobytu w szpitalu może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Rachunek wzrośnie, jeżeli konieczna będzie operacja. Nawet zwykłe wizyty u lekarza z powodu choroby mogą być równoznaczne ze znacznie większym wydatkiem niż w Polsce.

Ubezpieczenie turystyczne dostosowane do potrzeb

Ubezpieczenie turystyczne należy dostosować do swoich potrzeb i okoliczności wyjazdu. Jeśli wybierasz się do obcego kraju w celach zarobkowych, wybierz przeznaczoną do tego opcję polisy. Dzięki temu będziesz chroniony przez cały okres pobytu. Zwróć uwagę, że ważny jest rodzaj wykonywanej pracy – zwykle dla pracowników umysłowych dostępna jest szersza oferta.

Gdy wykupuje się ubezpieczenie turystyczne należy zwrócić uwagę na zakres ochrony i wybrać odpowiednie opcje. Bardzo popularna jest między innymi opcja obejmująca ochronę podczas uprawiania sportów zimowych lub ekstremalnych. Przed wykupieniem polisy sprawdź, czy sport, który zamierzasz trenować, wchodzi w zakres ochrony. Wszystkie szczegóły znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Zobacz także: Ubezpieczenie za granicą – co powinno zawierać?

Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd za granicę – jakie wybrać?

Jeśli wyjeżdżasz za granicę, wybierz ubezpieczenie turystyczne, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą w Nationale Nederlanden działa od początku podróży – jeszcze na terytorium Polski np. w drodze na lotnisko. Możesz ubezpieczyć się od kosztów leczenia nawet do 1 000 000 złotych. Dzięki temu np. kiedy zachorujesz, nie poniesiesz wydatków związanych z konsultacjami medycznymi czy leczeniem szpitalnym. Ochrona obejmuje także zachorowanie na koronawirusa, czy koszty ratownictwa. Kupując Ubezpieczenie turystyczne możesz uniknąć wysokiego rachunku za koszty leczenia lub w sytuacji, gdy niezbędny będzie transport helikopterem albo karetką.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest rozszerzenie ochrony w ubezpieczeniu turystycznym o ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Dzięki temu, jeśli dojdzie do takiego wypadku, możesz otrzymać świadczenie, które zrekompensuje jego następstwa.

Dobrze skomponowana polisa na wyjazd za granicę powinna też obejmować OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wyrządzisz szkodę osobie trzeciej, OC może ochronić Twoje finanse i nie poniesiesz ciężaru finansowego związanego z naprawieniem szkody.

W ramach ubezpieczenia turystycznego ochroną możesz objąć również swój bagaż. W sytuacji, gdy zostanie on uszkodzony lub ukradziony, otrzymasz odpowiednie świadczenie.

Pamiętaj, aby sumę ubezpieczenia dostosować do zasad i kosztów leczenia panujących w kraju, do którego się udajesz.

Ubezpieczenie turystyczne Nationale-Nederlanden wykupisz online. Możesz skorzystać ze zniżki jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Zespół Nationale-Nederlanden 28.03.2023