Wakacje bez paszportu – dokąd się wybrać?

Planujesz wakacje, ale nie masz ważnego paszportu? Sprawdź, jakie kraje odwiedzisz na podstawie dowodu osobistego.

Materiał marketingowy Nationale-Nederlanden TU S.A.

Gdzie udać się na wakacje bez paszportu?

Termin Twojego urlopu przypada niebawem, ale nie masz paszportu i nie zdążysz go wyrobić? Nie musisz ograniczać się do krajowych wyjazdów. Wiele ciekawych miejsc odwiedzisz z samym dowodem osobistym. Dowiedz się, gdzie spędzisz wczasy za granicą bez paszportu.

Co to jest paszport?

Paszport jest dokumentem, który potwierdza tożsamość i obywatelstwo danej osoby. Umożliwia podróżowanie za granicę, w tym do krajów położonych poza granicami Unii Europejskiej. Paszport może otrzymać każdy obywatel Polski. Wyrobienie dokumentu jest płatne i bez zniżek kosztuje 140 złotych (według stanu na kwiecień 2023). Szczegóły na temat zasad uiszczania opłat znajdziesz na stronie internetowej wybranego punktu paszportowego.

Na wyrobienie paszportu czeka się około miesiąca od chwili złożenia wniosku. Czasami dokument zostanie wystawiony szybciej, jednak nigdy nie masz gwarancji konkretnego terminu. Z tego powodu – jeśli nie masz paszportu – możesz nie być w stanie go uzyskać niezwłocznie przed wyjazdem.

Wakacje za granicą bez paszportu – wyjazd na podstawie dowodu osobistego

W takiej sytuacji pozostają wycieczki bez paszportu. Wbrew pozorom miejsc, w które możesz się udać, jest sporo. Na wczasy bez paszportu, ale z dowodem osobistym udasz się m.in. do krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Obywatele Unii Europejskiej w strefie Schengen nie muszą w ogóle okazywać dowodu osobistego ani paszportu w czasie wjazdu do danego kraju. Powinno się jednak mieć ze sobą dokument tożsamości, aby móc potwierdzić tożsamość.

Kraje, które zniosły kontrolę na granicach

Kraje strefy Schengen Kraje nienależące do strefy Schengen
Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy Bułgaria, Cypr, Irlandia, Rumunia

Gdzie na wakacje bez paszportu?

W praktyce nie ma problemu, aby odwiedzić ciepłe kraje bez paszportu. Masz również możliwość udania się w kierunki słynące z tras trekkingowych, dobrych stoków narciarskich czy imponujących stolic. „Wczasy na dowód osobisty” zaplanujesz w wymienionych powyżej krajach strefy Schengen. Część państw nie wymaga od turystów paszportu, mimo że nie należy do tej grupy. To Albania, Andora, Chorwacja, Czarnogóra, Gibraltar, Gruzja, Irlandia, Macedonia, Mołdawia, Monako, Rumunia, San Marino, Serbia i Watykan.

Wycieczki zagraniczne bez paszportu możesz odbyć nawet na dalekich trasach. Co ciekawe, dowód osobisty wystarczy, aby wjechać do francuskich departamentów zamorskich, takich jak np. Martynika czy Gwadelupa. Nawet jeśli nie zdążysz wyrobić paszportu przed wakacjami, możesz odwiedzić Karaiby, Azory czy Bora-Bora. Ciepłe kraje zimą (bez paszportu) to świetny pomysł na odpoczynek i naładowanie baterii słońcem.

Gdzie na wakacje w październiku bez paszportu?

Jesienią wakacje last minute bez paszportu spędzisz np. w Turcji. Ten uwielbiany przez Polaków kierunek obecnie można odwiedzić na podstawie dowodu osobistego. To idealny wybór, jeśli chcesz korzystać z dużej liczby atrakcji w niskiej cenie. Przyjazny klimat i niewielka odległość od Polski sprawiają, że spędzisz tam udane, rodzinne wakacje bez paszportu.

Jeśli nie masz paszportu, uważaj podczas wyjazdu na Cypr. Kraj należy do Unii Europejskiej, więc nie potrzebujesz paszportu, aby przekroczyć jego granice. Wystarczający będzie dowód osobisty. Weź jednak pod uwagę, że Polska nie uznaje tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego i nie otrzymasz tam pomocy konsularnej.

Pamiętaj, że możesz udać się bez paszportu do kraju, który wymaga jedynie ważnego dowodu osobistego, z przesiadką w kraju, w którym paszport jest obowiązkowy, o ile nie opuszczasz lotniska. Jeśli rezerwacja biletów lotniczych na poszczególne odcinki została wykonana osobno i będziesz musiał wyjść poza teren terminalu, paszport będzie prawdopodobnie niezbędny.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na zagraniczne wyjazdy?

Wiesz już, jak zaplanować wakacje bez paszportu. W przypadku każdego zagranicznego wyjazdu zadbaj o ubezpieczenie turystyczne.

Ubezpieczenie turystyczne za granicą – co warto wiedzieć?

Jaki jest koszt polisy turystycznej?

Koszt polisy turystycznej zależy od wielu czynników takich jak: liczba podróżujących osób, zakres ochrony, liczba dni, wybrana destynacja. Opłata jest jednorazowa i wynosi już od 3,50 zł za dzień!

Czy rodziny mogą liczyć na zniżki?

Jeśli w ramach polisy ubezpieczasz przynajmniej jedno dziecko, automatycznie nalicza się zniżka w wysokości 10%.

Czy ubezpieczenie turystyczne obejmuje akcje ratownicze?

W wielu krajach koszty akcji ratowniczych lub poszukiwawczych w górach są ekstremalnie wysokie. Jeśli zaginiesz i nie będzie z Tobą kontaktu nasze ubezpieczenie pokryje koszty akcji ratowniczych lub poszukiwawczych w górach i na morzu aż do 100 000 zł.

Jakie dyscypliny sportu, które uprawiasz w czasie urlopu zaliczane są do kategorii sportów ekstremalnych?

Wśród dyscyplin ekstremalnych wymagających dodatkowej ochrony są m.in.: jazda na quadach, pływanie na skuterze wodnym, kolarstwo górskie, alpinizm, biathlon, canyoning, chodzenie po linie, jazda łodzią odrzutową, jazda na rowerze w bikeparku, jazda na snowboardzie lub nartach poza oznakowanymi trasami, jazda samochodem po wydmach i inne wymienione w OWU.

Czy możesz ubezpieczyć wakacje w Polsce?

Tak, jeśli planujesz urlop w Polsce, wybierz ubezpieczenie turystyczne w Polsce i w pasie przygranicznym.

 

W Nationale-Nederlanden masz do wyboru kilka opcji polisy. Dzięki temu dopasujesz ubezpieczenie do celu i charakteru wyjazdu. Dobierzesz również opcje dodatkowe oraz odpowiednią sumę ubezpieczenia na pokrycie ewentualnych kosztów leczenia. Możesz wykupić między innymi ubezpieczenie NW, OC i Assistance samochodu. Dzięki temu zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i bez stresu udasz się na wakacje z paszportem czy bez paszportu do wybranego kraju.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadcze-nie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista 24.04.2023