Czy do USA potrzebna jest wiza w 2023 roku?

Przez wiele lat prawo wjazdu Polaków do Stanów Zjednoczonych było ograniczone. Uzyskanie wizy wiązało się z obowiązkiem spełnienia szeregu formalności. Od dłuższego czasu podejmowane były działania w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli naszego kraju. Czy starania przyniosły efekt? Czy do Stanów potrzebna jest wiza w 2023 roku?

Materiał marketingowy

Zasady wjazdu do USA – czy wiza jest niezbędna?

Przez wiele lat prawo wjazdu Polaków do Stanów Zjednoczonych było ograniczone. Uzyskanie wizy wiązało się z obowiązkiem spełnienia szeregu formalności. Od dłuższego czasu podejmowane były działania w kierunku zniesienia obowiązku wizowego dla obywateli naszego kraju. Czy starania przyniosły efekt? Czy do Stanów potrzebna jest wiza w 2023 roku?

Wiza do USA – co to jest?

Wiza do USA to dokument, który jest wydawany przez Konsulat Stanów Zjednoczonych lub Ambasadę USA. Nakleja się ją na jedną ze stron paszportu. Przez wiele lat była podstawą wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie wizy nie gwarantuje wjazdu do USA. To informacja, że konsul amerykański stwierdził, że dana osoba może ubiegać się o wjazd do kraju w określonym celu. Ostateczną decyzję o zezwoleniu podejmuje zawsze urzędnik imigracyjny Departament Bezpieczeństwa Narodowego.

Przed wjazdem do Stanów określa się datę upływu ważności wizy i dozwolony czas pobytu na terytorium USA. Pierwsza informacja wskazuje, w jakim okresie można korzystać z wizy w celu podróży do punktu granicznego. Długość zezwolenia na pobyt w USA określa z kolei urzędnik imigracyjny bezpośrednio w punkcie granicznym.

Głównym problemem dla Polaków związanym z obowiązkiem wizowym był brak pewności co do sposobu rozpatrzenia wniosku. Proces formalny w sprawie uzyskania dokumentu w praktyce okazywał się skomplikowany. Czas jego trwania mógł wynieść nawet kilka miesięcy. W tym czasie nie można było wziąć urlopu, kupić biletów lotniczych czy noclegów, ponieważ nie było gwarancji, że wiza zostanie wydana. Uzyskanie wizy wiązało się również z kosztami.

Czy obecnie wyjazd do USA bez wizy jest możliwy?

Czy do USA potrzebna jest wiza?

Po latach istnienia obowiązku wizowego 30 września 2019 roku Polska i Stany Zjednoczone dopełniły warunków umów dwustronnych w zakresie bezpieczeństwa. Dodatkowo odsetek odmów wizowych spadł do wymaganego poziomu (poniżej 3%). Dzięki temu Polsce udało się zakwalifikować do nominacji do amerykańskiego Programu Ruchu Bezwizowego. Czy zatem do Stanów potrzebna jest wiza w 2023 roku?

Po 11 listopada 2019 roku nastąpiło zniesienie wiz do USA. Obecnie większość podróżujących w celach turystycznych i zawodowych nie potrzebuje wizy. Konieczne jest jednak wystąpienie o zezwolenie na wjazd za pośrednictwem ESTA (Electronic System for Travel Authorization, czyli Elektronicznego Systemu Autoryzacji Podróży). Trzeba to zrobić co najmniej na 72 godziny przed wyjazdem. Do uzyskania zezwolenia niezbędny jest paszport z chipem, który umożliwia odczyt komputerowy. Dokument jest płatny i kosztuje 14 USD.

Wyjazd do USA bez wizy jest możliwy. Jeśli jednak planujesz dłuższy pobyt (powyżej 90 dni, do pracy czy na studia), musisz ubiegać się o wizę odpowiedniej kategorii. Przed wyjazdem najlepiej dokładnie zweryfikować warunki Programu Ruchu Bezwizowego.

Przeczytaj także: Wycieczka do USA – jak się przygotować?

Wybierasz się za granicę? Pamiętaj o ubezpieczeniu

Jeśli wybierasz się za granicę, pamiętaj o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. To polisa, która chroni na wypadek nagłego zachorowania, wypadku czy uszczerbku na zdrowiu.

W Polsce osoby odprowadzające składki na ubezpieczenie społeczne mają prawo do korzystania z bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej. W czasie zagranicznego wyjazdu sytuacja wygląda inaczej. W granicach Unii Europejskiej posiadając kartę EKUZ możesz korzystać z niektórych świadczeń medycznych na zasadach obowiązujących obywateli danego kraju i nie poniesiesz kosztów tych usług (o ile są one również nieodpłatne dla obywateli danego kraju, w którym się znajdujesz). Z własnej kieszeni zapłacisz jednak np. za koszty ratownictwa. Jeśli podróżujesz do USA, polskie ubezpieczenie zdrowotne nie będzie przydatne.

Ubezpieczenie turystyczne w Nationale-Nederlanden umożliwia pokrycie  kosztów leczenia nawet do 1 000 000 złotych. Polisa działa również w przypadku zachorowania na COVID-19. Kupisz ją szybko i wygodnie za pośrednictwem internetu. Ochrona działa jeszcze przed opuszczeniem terytorium Polski.

W przypadku problemów zdrowotnych, nie będziesz musiał martwić się o koszty leczenia. Zapewnimy też prywatną wizytę u lekarza. Jeśli podczas konfigurowania ubezpieczenia wybierzesz odpowiednią opcję, będziesz miał zapewniony transport medyczny czy powrót do kraju. Ubezpieczenie może objąć pomoc w razie problemów z bagażem, sprzętem lub autem, pokrycie kosztów akcji ratunkowej czy ochronę podczas uprawiania sportów ekstremalnych.

Sprawdź: Ubezpieczenie organizacji i pokrycia kosztów leczenia za granicą

Dla dużych rodzin przewidziane są dedykowane zniżki (aż 20%). Wystarczy, że podczas wypełniania wniosku podasz numer swojej Karty Dużej Rodziny. Rodziny z dziećmi bez Karty Dużej Rodziny mogą z kolei liczyć na zniżkę 10%.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadczenie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

arta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista 18.05.2023