Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym i podręcznym?

Podróż samolotem z bagażem rejestrowanym jest komfortowa, ale posiada swoje ograniczenia. Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym i podręcznym?

Materiał marketingowy

Bagaż rejestrowany – tego nie spakujesz do walizki, udając się w podróż samolotem

Większość osób udających się na wakacje wybiera podróż z bagażem rejestrowanym, który nadaje się do luku. Mimo że w tym przypadku zasady bezpieczeństwa są mniej restrykcyjne niż w zakresie bagażu podręcznego, to musisz wiedzieć, że linie lotnicze również wprowadzają ograniczenia co do rzeczy, które możesz ze sobą zabrać. Dowiedz się, czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym, aby uniknąć nieprzyjemności.

Co można zabrać do samolotu w bagażu głównym?

Bagaż główny (rejestrowany) to zazwyczaj podstawa w przypadku wyjazdów na wakacje. Można przewieźć w nim nie tylko ubrania i kosmetyki, ale również m.in. sprzęt sportowy, narzędzia, a nawet nożyczki, leki lub alkohol. Co do zasady spakujesz do niego te rzeczy, których nie możesz przewieźć w bagażu podręcznym. Kluczowe jest odpowiednie zabezpieczenie przewożonych, delikatnych przedmiotów tak, aby nie uległy uszkodzeniu. Przewiezienie wózka i sprzętu sportowego może być dodatkowo płatne.

Ilość alkoholu, którą możesz przewieźć w bagażu rejestrowanym, jest również ograniczona przez przepisy celne obowiązujące w danym kraju. O ile większość linii lotniczych umożliwia przewiezienie sporej ilości płynów, może się okazać, że masz prawo zabrać do domu np. tylko litr mocnego alkoholu.

Czego nie wolno przewozić w bagażu rejestrowanym?

Zastanawiasz się, czego nie można przewozić samolotem? Ograniczeń nie ma zbyt wiele, jeśli chodzi o bagaż rejestrowany. Cenne przedmioty – takie jak np. biżuteria czy gotówka – lepiej mieć przy sobie w bagażu podręcznym. Nie zapakujesz jednak do niego przedmiotów niebezpiecznych. Broń możesz przewozić w bagażu rejestrowanym, o ile zgłosisz ten fakt i przedstawisz odpowiednie dokumenty. Niektóre linie wprowadzają zasadę, że np. amunicję można zabrać ze sobą dopiero po uzyskaniu zgody przewoźnika.

W bagażu rejestrowanym nie przewieziesz przede wszystkim materiałów łatwopalnych, wybuchowych czy toksycznych. Ograniczenia często obejmują duże baterie, których nie można wyjąć. Akumulatory czasami trzeba zabrać ze sobą do kabiny. Sytuacja wygląda podobnie z e-papierosami czy ogniwami paliwowymi. Linie lotnicze zabraniają również przewożenia m.in. materiałów obezwładniających.

Szczegółowe informacje dotyczące tego, czego nie można przewozić w bagażu głównym, najlepiej sprawdzić u przewoźnika, u którego dokonano zakupu biletów lotniczych.

Sprawdź też: Zgubienie bagażu na lotnisku – co robić?

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Bagaż podręczny do samolotu musi być dostosowany nie tylko pod względem wielkości, ale również rodzaju przewożonych przedmiotów. Ograniczenia są wprowadzane przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo.

Jeśli podróżujesz w granicach Unii Europejskiej w bagażu podręcznym bez problemu przewieziesz najczęściej żywność. W przypadku dalszych lotów – np. do Kanady – nie zabierzesz ze sobą np. wędlin.

Niezależnie od kierunku i wybranej linii lotniczej do bagażu podręcznego nie spakujesz ostrych przedmiotów, którymi możesz zranić innych pasażerów, broni palnej, materiałów wybuchowych czy substancji trujących. Przewóz kosmetyków w formie płynnej jest dozwolony tylko w granicach 100 ml. Takie produkty muszą być przelane do przezroczystych opakowań i zapakowane w transparentną torebkę. Takie samo ograniczenie dotyczy płynnych leków i akcesoriów dla dzieci.

Ile bagażu można zabrać do samolotu?

Oprócz weryfikacji tego, co można przewieźć w samolocie, zwróć również uwagę na dopuszczalne gabaryty bagażu. Zasady różnią się w zależności od wybranej linii lotniczej.

Tanie linie prawie zawsze pozwalają przewieźć za darmo jedynie mały bagaż podręczny, który musi zmieścić się pod fotelem poprzedzającym miejsce pasażera. Wymiary odpowiadają rozmiarom średniego plecaka, a limit wagowy – o ile jest określony – to najczęściej kilka kilogramów. Pamiętaj, że obecnie często będziesz zmuszony dopłacić za przewóz małej walizki podręcznej.

Bagaż rejestrowany również jest objęty limitami. To najczęściej ograniczenia wagowe. Standardem jest wprowadzenie limitu 18-20 kilogramów. Czasami zasady są mniej restrykcyjne i pasażerowie mogą przewozić bagaż o wadze nawet 25 kilogramów. Zazwyczaj dopłacić trzeba do dużego bagażu głównego (np. 32 kilogramy).

Jeśli przekroczysz ustalone limity bagażu, konieczna będzie dopłata. Jej wysokość to nawet kilkadziesiąt euro za kilogram w zależności od konkretnej linii lotniczej.

Sprawdź też: Ubezpieczenie bagażu – co obejmuje? Zasady

Najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia bagażu:

Jaki bagaż jest przedmiotem ubezpieczenia?

Jako bagaż traktujemy walizy, plecaki, torby, nesesery, paczki oraz ich zawartość. Mogą one zawierać odzież i rzeczy osobiste, w tym np. sprzęt fotograficzny i wideo czy przenośny sprzęt komputerowy, ochroną obejmujemy też instrumenty muzyczne, wózek dziecięcy, a nawet wózek inwalidzki.

Ile pieniędzy możesz otrzymać w przypadku kradzieży lub zagubienia bagażu?

Wypłacimy Ci do 5 tysięcy zł, gdy Twój bagaż zostanie skradziony, zgubiony lub zniszczony jeszcze w trakcie podróży lub już podczas Twojego pobytu w miejscu docelowym;

 

Otrzymasz do 2 tysięcy zł, jeśli Twój bagaż przyleci na miejsce co najmniej 6 godzin później niż Ty, jeśli w takiej sytuacji poniesiesz wydatki na zakup artykułów pierwszej potrzeby. Zwrócimy Ci pieniądze na podstawie rachunków.

W jakich sytuacjach możesz liczyć na wypłatę odszkodowania?

Wypłacimy Ci pieniądze, jeśli stracisz bagaż lub zostanie on uszkodzony na skutek zdarzeń losowych, akcji ratowniczej lub poszukiwawczej, wypadku środka transportu, kradzieży z włamaniem, a także nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania przez które nie masz możliwości pilnowania swojego bagażu – wesprzemy Cię w różnych sytuacjach, byś mógł bezpiecznie kontynuować wyjazd lub wrócić do domu

W jakich sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie?

Nie wypłacimy Ci pieniędzy, jeśli nie zadbasz o odpowiednie zabezpieczenie bagażu i rzeczy znajdujących się w nim lub pozostawisz go w miejscu, gdzie będzie narażony na kradzież.

 

Ubezpieczenie na wakacje – dlaczego jest tak ważne?

Przed wyjazdem na wakacje trzeba zweryfikować, jaki bagaż można zabrać do samolotu. To jednak nie wszystkie ważne kwestie, o których musisz pamiętać.

Udając się na wakacje, zadbaj o wykupienie dostosowanej do swoich potrzeb polisy podróżnej. Ubezpieczenie – w zależności od wybranych opcji – może obejmować również m.in. NNW, OC i Assistance. Dzięki polisie zabezpieczysz siebie i swoje finanse na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Jeśli podczas wyjazdu zachorujesz albo ulegniesz wypadkowi, otrzymasz niezbędną pomoc i będziesz mógł liczyć na zwrot kosztów leczenia. Swoje ubezpieczenie turystyczne możesz również rozszerzyć o ubezpieczenie bagażu. Dzięki temu otrzymasz zwrot nawet do 5000 złotych w razie jego zniszczenia, zgubienia albo kradzieży. Nie ma przy tym znaczenia, czy do zdarzenia doszło podczas podróży, czy w czasie pobytu na miejscu.

Materiał przedstawia wybrane informacje o ubezpieczeniu. Ubezpieczenie turystyczne jest oferowane przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Szczegółowe informacje na temat zakresu ubezpieczenia, ograniczeń odpowiedzialności ubezpieczyciela i warunków realizacji świadczeń znajdują się w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

O autorce: Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista. Swoje zainteresowania skupia wokół szeroko pojętego prawa cywilnego i handlowego, a także finansów i ubezpieczeń. Ma doświadczenie w pracy w kancelariach zajmujących się dochodzeniem roszczeń i obsługą przedsiębiorstw. Tworzy teksty specjalistyczne związane z wykształceniem kierunkowym, ale również regularnie poszerza wiedzę w obszarach z nim powiązanych.

Marta Kościecha-Karkowska – prawnik i ekonomista 26.05.2023