Badania krwi a nowotwór – jakie warto wykonać?

Badania krwi dostarczają wartościowych informacji na temat stanu zdrowia Twojego organizmu. Dowiedz się, co w morfologii wskazuje na raka

Materiał marketingowy

Morfologia krwi to badanie, które dostarcza wszechstronnych informacji na temat kondycji Twojego organizmu. Lekarze zalecają jej wykonywanie co najmniej raz w roku. Profilaktyka jest kluczowa, aby szybko wykryć ewentualne choroby i mieć czas na wdrożenie skutecznego leczenia. Sprawdź, czy morfologia wykryje raka.

Badanie krwi a nowotwór – czy zwykła morfologia wykryje raka?

Morfologia to stosunkowo niedrogie badanie, które można wykonać od ręki. W jej trakcie pobiera się próbkę o pojemności 5 mililitrów. Krew bada się zarówno pod kątem ilościowym, jak i jakościowym. Jeśli pacjent czuje się dobrze, wystarczy, że wykona morfologię raz w roku. Pamiętaj, że gdy czujesz się źle, warto przeprowadzić badanie częściej.

Do morfologii krwi trzeba się odpowiednio przygotować. Przed badaniem nie przesadzaj z wysiłkiem fizycznym, nie spożywaj alkoholu i trzymaj się zdrowej diety. Morfologia nie pokaże jednoznacznie, czy jesteś chory na raka, ale pozwoli dowiedzieć się sporo o stanie Twojego zdrowia. Dla lekarza prowadzącego będzie to wszechstronna informacja, na podstawie której może zlecić dodatkowe badania lub postawić wstępną diagnozę.

OB a nowotwór

Odczyn Biernackiego (OB) to proste badanie, które pozwala ocenić szybkość opadania erytrocytów w krwi. Jest mało precyzyjne, dlatego na jego podstawie nie można postawić jednoznacznej diagnozy. OB w połączeniu z innymi badaniami krwi umożliwia jednak wykrycie nieprawidłowości.

Odczyn Biernackiego wykonuje się, gdy lekarz podejrzewa chorobę zapalną. Może chodzić np. o schorzenia tkanki łącznej i zakażenia. W ostrych stanach zapalnych badanie OB zastępuje się zazwyczaj CRP.

Wyniki krwi przy nowotworze – co powinno Cię zaniepokoić?

Chcesz wiedzieć, co w morfologii wskazuje na raka? Nie ma jednego wyznacznika, który przesądza, że w organizmie rozwija się nowotwór. Są jednak wyniki, które powinny zaniepokoić. Mowa tu przede wszystkim o:

  • podwyższonych albo obniżonych leukocytach, czyli białych krwinkach. Ich nadmiar to leukocytoza, a niedobór – leukopenia. Oba wyniki mogą, ale nie muszą oznaczać nowotworu. Nieprawidłowości warto skonsultować z lekarzem;
  • zbyt wysokim albo zbyt niskim poziomie erytrocytów, czyli krwinek czerwonych. Niepokojąca powinna być zarówno nadkrwistość, jak i niedokrwistość. Nieprawidłowości w poziomie erytrocytów obserwuje się w przebiegu chorób nowotworowych, dlatego odstępstwa od normy należy skonsultować ze specjalistą;
  • niemieszczącym się w normie poziomie trombocytów (płytek krwi). Nadpłytkowość i małopłytkowość wymagają obserwacji, a w niektórych przypadkach również dodatkowych badań.

Badanie krwi w kierunku raka może wykazać nieprawidłowości w jednej albo w wielu pozycjach. Istotny jest też poziom odchyleń. Warto pamiętać, że diagnozę w konkretnym przypadku zawsze wydaje lekarz, dlatego z wynikami morfologii najlepiej umówić się na wizytę.

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi?

Wyniki morfologii obrazują stan zdrowia, jednak nie zawsze są dokładne. Może się więc okazać, że mimo dobrych wyników dana osoba jest chora na nowotwór, np. w początkowym stadium. Z tego powodu profilaktykę należy uzupełnić o dodatkowe punkty. Do okresowych badań krwi czasami warto dołączyć, chociażby, cytologię, badania ultrasonograficzne, badania RTG, badania obrazowe czy cytometrię komórek. Szczegółowe wytyczne poda lekarz po przeanalizowaniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta i wyników morfologii.

lek. Wiktor Trela, absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, obecnie odbywający staż podyplomowy w Klinicznym Oddziale Toksykologiczno-Kardiologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. Autor publikacji naukowych oraz prac prezentowanych na konferencjach medycznych. 19.09.2024