Jak przygotować dziecko do pierwszej wizyty u dentysty?

American Academy of Pediatric Dentistry zaleca, aby na pierwszą wizytę u dentysty zabrać dziecko jeszcze zanim skończy roczek. Kolejny raz powinien przypaść na okres między drugim a trzecim rokiem życia. Choć jest konieczna, wizyta w gabinecie zazwyczaj wiąże się z ciężkim przeżyciem dla najmłodszych. Istnieją jednak sposoby na to, aby stres z tym związany nieco złagodzić.

Pierwsza wizyta u dentysty - jak przygotować dziecko?

Gdy dziecko kończy roczek, warto odwiedzić dentystę w celu skonsultowania tego, jak radzić sobie z ząbkowaniem. Pierwsza prawdziwa wizyta odbywa się między 2. a 3. rokiem życia malucha, gdy jest w stanie nawiązać współpracę z dentystą. Jak wskazuje lekarz stomatolog Marta Szymańska-Pawelec, wizyta ta „powinna mieć charakter adaptacyjny lub profilaktyczny, aby nie zrazić dziecka do wizyt u stomatologa (...) Odpowiedzialnym zadaniem rodziców jest nie dopuścić do tego, aby ich pociecha musiała przechodzić zabiegów, które narażają ich na stres. I tutaj właśnie rozwiązaniem jest profilaktyka” 

Wizyta adaptacyjna u dentysty – co to jest?

Na czym polega wspomniana wizyta adaptacyjna? Jest to swego rodzaju zapoznanie się dziecka z atmosferą panująca w takim gabinecie. Dentysta wytłumaczy mu, jak szczotkować zęby i jak ważne jest dbanie o uzębienie. Wizyta adaptacyjna często polega także na zabawie, na przykład sprzętem dentystycznym lub specjalnie przygotowanymi grami oraz zabawkami. Wszystko po to, aby dziecko miało pozytywne skojarzenia, które zaprocentują w przyszłości.

Rodzice często mają obawy odnośnie ewentualnych wypadków w gabinecie dentystycznym. Choć są one rzadkie, i tak warto się przed nimi zabezpieczyć poprzez wykupienie polisy, która obejmie także inne zdarzenia. Ubezpieczenie NNW dziecka online to dobry sposób na to, aby szybko zapewnić maluchowi należytą ochronę.

Kiedy pierwszy raz zaprowadzić dziecko do dentysty?

Niektórzy rodzice myślą o dentyście dopiero wówczas, gdy pojawi się problem, a więc ból zęba bądź zębów. Nie jest to jednak postawa korzystna, ponieważ przekłada się wyłącznie na złe przeżycia dziecka. Gabinet stomatologiczny będzie mu się bowiem kojarzył z samymi nieprzyjemnościami – bólem, stresem, nerwową atmosferą, a nawet z płaczem rodzica.

Dlatego też pierwsza wizyta u dentysty dziecka powinna odbyć się wcześniej, jeszcze wtedy, gdy żadne problemy z uzębieniem się nie pojawiły. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, swoją pociechę do dentysty warto zabrać wówczas, gdy kończy roczek. Będzie to pierwsza szansa, by zaznajomić się z atmosferą panująca w gabinecie. Rodzice mogą przy okazji dowiedzieć się wiele na temat tego, jak dbać o rosnące dopiero uzębienie malucha.

Jak przekonać dziecko do dentysty?

Nawet mimo wcześniejszych wizyt adaptacyjnych, dziecko może czuć wyraźny niepokój na samą wzmiankę o dentyście. Warto podkreślić, że często jest to wynik zachowania samych rodziców. Ich lęki zazwyczaj przenoszą się na pociechy. Jeśli więc mama i tata będą zestresowani wizytą ich dziecka u dentysty, ono samo także poczuje niepokój, co oczywiście odbije się negatywnie na całym „przedsięwzięciu”. 

Niezwykle przydatne okaże się także przećwiczenie wszystkiego w domu. Nic nie stoi na przeszkodzie,aby pobawić się trochę w dentystę i przygotować własny gabinet dentystyczny, w którym pojawią się wszystkie ulubione zabawki dziecka. W ten sposób pociecha dowie się, na czym to wszystko polega, a także podejdzie do tego, jak do kolejnej zabawy. Jeśli zafascynuje się tematem, prawdziwa wizyta przebiegnie w znacznie spokojniejszej atmosferze.

Specjaliści podkreślają, że ogromne znaczenie ma także to, jak rodzice zachowują się po wizycie. Jeśli dziecko było grzeczne, warto je nagrodzić – dobrym słowem, buziakiem, drobną zabawką czy też wizytą na placu zabaw. Wzmocni to pozytywne odczucia.

Leczenie zębów z gazem rozweselającym - czy jest bezpieczne?

Znieczulenie dziecka u dentysty nie zawsze jest takie proste. Zwłaszcza gdy wiąże się z koniecznością wykonania zastrzyku. Chcąc oszczędzić dzieciom bólu, lekarze często stosują inne środki. Jednym z ich jest gaz rozweselający. Metoda związana z użyciem tego środka nazywana jest sedacją wziewną i polega na wykorzystaniu tlenu oraz podtlenku azotu. Gaz rozluźnia organizm i wywołuje uczucie latania.

Gaz rozweselający u dentysty – kiedy stosować?

Metoda ta jest zalecana nie tylko w sytuacji, gdy dziecko boi się wizyty u dentysty. Wykorzystuje się ją u pacjentów nadpobudliwych, a także chorujących na astmę oraz padaczkę. Gaz nie jest groźny, jednak jego stosowanie wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. 

Dziecko nie powinno nic jeść 3 godziny przed zabiegiem. Warto również obserwować je przez cały dzień po podaniu środka. Gazu rozweselającego nie należy stosować w przypadku przeziębienia, rozedmy płuc czy też przerostu migdałków. Dojść może wówczas np. do zakrztuszenia. O tym jak postępować w takie sytuacji pisaliśmy w artykule: Zakrztuszenie u dziecka.

O czym pamiętać?

Dziecięce wizyty u dentysty czasem są wynikiem różnego rodzaju wypadków bądź innych, podobnych zdarzeń. Należy do nich np. niefortunny upadek. Zdarza się, że może on prowadzić do utraty zęba stałego, co wiąże się z koniecznością wizyty u specjalisty. Chcąc zapewnić sobie sfinansowanie wizyty prywatnej warto wykupić specjalną polisę, która pokryje tego typu wydatki. Co ciekawe, ochronę taką zapewnia ubezpieczenie NNW dziecka online. Takie usługi znaczne skracają wszystkie niezbędne procedury i jednocześnie chronią dziecko zarówno w szkole, jak i poza nią. Możemy być zatem pewnie, że niezależnie czy dziecko skręci rękę na boisku szkolnym, czy ulegnie wypadkowi na wakacjach, natychmiast otrzyma potrzebną pomoc. Więcej na ten temat w artykule: Wypadek dziecka w szkole - co robić?.

Choć pierwsza wizyta u dentysty może być dla dziecka stresującym doświadczeniem, istnieją sposoby ma to, aby wszystko to nieco załagodzić. 

  • Kluczowa jest rola rodziców, którzy nie powinni przenosić na dzieci swojego stresu.

  • Pierwsze wizyty adaptacyjne pozwolą przyzwyczaić malucha do atmosfery panującej w gabinecie, dlatego dobrze się na nie decydować.

  • Warto odwiedzić stomatologa z rocznym dzieckiem, aby dowiedzieć się więcej o ząbkowaniu.

  • Na pierwszą wizytę należy zabrać dziecko 2-3 letnie.

  • W przypadku strachu u dziecka, który trudno przełamać, na wizycie zastosować można gaz rozweselający.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020