Operacja – jak się do niej przygotować?

Operacja – niezależnie od tego, czy planowa czy nagła – to sytuacja, która zawsze wiąże się z obawami i wątpliwościami. Stres można zredukować, dobrze przygotowując się do zabiegu, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Zabiegi chirurgiczne ratują zdrowie, a nawet życie. Ponieważ same w sobie często są inwazyjne, decyzja o poddaniu się im nie jest łatwa. Aby zmniejszyć obawy związane z operacją, powinieneś dobrze się do niej przygotować.

Jak dobrze przygotować się do operacji? Aby nie wiązała się ona z silnym stresem, dopytaj lekarza o szczegóły jej przebiegu, a także możliwe następstwa. Ryzyko ewentualnych powikłań możesz ograniczyć, jeśli w okresie poprzedzającym operację szczególnie zadbasz o swoje zdrowie. Musisz też pamiętać, że pobyt w szpitalu i późniejsza rekonwalescencja to czas, w którym w codzienne sprawy (życie rodzinne i zawodowe) angażować się będziesz znacznie mniej, więc przyda Ci się odpowiednie wsparcie.

 

Porozmawiaj z lekarzem przed operacją

Do szpitala możesz udać się na podstawie skierowania otrzymanego od lekarza pierwszego kontaktu lub od specjalisty. Gdy zgłosisz się do wybranej placówki, aby wyznaczyć termin operacji, będziesz miał okazję porozmawiać m.in. z anestezjologiem i osobą z personelu medycznego, która będzie Cię przygotowywać do operacji. Możesz wówczas zadać pytanie choćby o dokładny przebieg planowanego zabiegu. Powinieneś uzyskać też informacje na temat możliwych powikłań związanych z operacją. Przy okazji zostaniesz zapytany o przewlekłe choroby, na które cierpisz, oraz leki, które regularnie bierzesz. Dane te mają ogromne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo pacjenta w czasie zabiegu, więc nie zapomnij o najważniejszych szczegółach dotyczących stanu Twojego zdrowia.

 

Jak przygotować się do operacji?

W ciągu kilku tygodni przed operacją powinieneś szczególnie zadbać o swoje zdrowie – im lepsza będzie Twoja kondycja, tym lepiej Twój organizm zareaguje na zabieg i poradzi sobie w okresie rekonwalescencji.

Nim udasz się do szpitala, postaraj się wyleczyć wszelkie stany zapalne (w tym choroby zębów i przyzębia) i staraj się unikać nowych infekcji. Jeśli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie czy inne przewlekłe schorzenia, koniecznie zgłoś się do lekarza prowadzącego, aby odpowiednio przygotował Cię do zabiegu. Wskazane jest także, abyś przed operacją zaszczepił się przeciwko WZW B (wirusowemu zapaleniu wątroby typu B), ponieważ zawsze istnieje ryzyko zakażenia tym wirusem podczas pobytu w szpitalu.

Jeśli do tej pory nie dbałeś o swoją dietę, to czas najwyższy wdrożyć zasady ujęte w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Tuż przed operacją zastosuj dietę lekkostrawną. Unikaj palenia tytoniu, a co najmniej na dobę przed zabiegiem nie spożywaj alkoholu.

Co zabrać ze sobą do szpitala?

Do szpitala zgłoś się ze skierowaniem i aktualnymi wynikami badań (np. morfologii krwi) zleconych podczas przyjęcia na oddział. Powinieneś mieć przy sobie także dowód osobisty, dokumentację dotychczasowego przebiegu choroby, zaświadczenia od lekarzy specjalistów (jeśli leczysz się przewlekle na inne schorzenia) oraz leki, które stale przyjmujesz (w opakowaniach z ulotką). Nie zapomnij o osobistym bagażu – piżamie, przyborach toaletowych, lekturze itp. W dniu operacji nie możesz mieć na sobie biżuterii, makijażu czy lakieru do paznokci. Nie używaj też perfum i dezodorantów. Wyjmij szkła kontaktowe i ruchome protezy zębowe.

O co zadbać przed operacją?

Operacja, pobyt w szpitalu oraz późniejsza rekonwalescencja to czas, w którym będziesz potrzebował wsparcia innych osób. Aby oszczędzić sobie stresu, jeszcze przed zabiegiem poproś bliskich, aby przejęli Twoje codzienne obowiązki (np. opiekę nad domowymi zwierzętami). Zapewnij sobie pomoc w wymagających wysiłku czynnościach po powrocie ze szpitala. Pomyśl wcześniej także o tym, że na pewien czas będziesz musiał ograniczyć aktywność zawodową, co będzie wiązało się z uszczupleniem miesięcznych dochodów. Tymczasem operacja i powrót do zdrowia to czas, w którym możesz potrzebować dodatkowych środków na leczenie. Zawarte wcześniej ubezpieczenie na wypadek leczenia szpitalnego lub operacji może stanowić dla Ciebie wsparcie w czasie leczenia poszpitalnego czy zrekompensować utracone w związku z hospitalizacją dochody.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020