Rak płuc – jak szybko się rozwija? Objawy

Rak płuca to najczęstszy nowotwór złośliwy. Dowiedz się, jakie są czynniki ryzyka i jak rozpoznać chorobę.

Rak płuc powstaje, gdy pod wpływem czynników ryzyka w jego nabłonku dojdzie do mutacji genowych, na skutek których zaczynają namnażać się i rozrastać nieprawidłowe komórki. Wyróżnia się różne typy choroby. W 80% przypadków jest to rak niedrobnokomórkowy, a u 15% chorych rak drobnokomórkowy płuc.

Przyczyny raka płuc

Przyczyny raka płuc to zmiany w komórkach, które zachodzą pod wpływem czynników rakotwórczych. Najważniejszym z nich jest palenie tytoniu – w dymie papierosowym znajdują się ponad 4 tysiące substancji szkodliwych dla organizmu człowieka. Im dłużej i więcej palisz, tym większe ryzyko, że zachorujesz na nowotwór.

Na wystąpienie raka płuc jesteś narażony także wtedy, gdy palisz tylko sporadycznie lub sam nie sięgasz po papierosa, ale mimo to wdychasz dym tytoniowy. Około 20-50% chorych to właśnie osoby, które były biernymi palaczami. Do pozostałych czynników ryzyka wystąpienia raka płuc należą:

 • zanieczyszczenie powietrza,
 • długotrwały kontakt ze szkodliwymi substancjami (np. azbest, chrom, radon),
 • promieniowanie jonizujące.

Nie bez znaczenia są także czynniki genetyczne. Ryzyko wystąpienia raka płuc jest większe, jeżeli chorował na niego ktoś  w najbliższej rodzinie.

 
 

Ubezpiecz się na wypadek raka

Zyskaj dostęp do  profilaktyki i szybkiej diagnostyki, aby wykryć chorobę na wczesnym etapie oraz zapewnij sobie pieniądze na ewentualne leczenie (nawet do 900 tys. zł).
 

Dowiedz się więcej

Jakie są objawy raka płuc?

W większości przypadków objawy raka płuc pojawiają się dopiero wtedy, gdy choroba już się rozwinęła. Powinny zaniepokoić Cię:

 • kaszel utrzymujący się od kilku tygodni,
 • ból w klatce piersiowej,
 • duszność,
 • trudności w oddychaniu,
 • nawracające zapalenia płuc,
 • krwioplucie.

Mniej charakterystyczne objawy raka płuc to: chrypka, ból barku i trudności z połykaniem. Zdarza się także, że pierwsze dolegliwości będą pochodziły z przerzutów do odległych narządów, które w przypadku nowotworów złośliwych są dość częste. Wówczas może pojawić się ból kości, złamania, powiększenie węzłów chłonnych, zaburzenia czucia, ból brzucha, utrata masy ciała.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie objawy wskazujące na raka płuc, powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który wyda skierowanie na badania diagnostyczne: zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej, tomografię komputerową, bronchoskopię i testy laboratoryjne krwi.

Leczenie raka płuc

Leczenie raka płuc zależy od stanu ogólnego pacjenta, stopnia zaawansowania choroby oraz rodzaju nowotworu. Dostępne metody terapii to:

 • zabieg chirurgiczny (usunięcie płata lub całego płuca),
 • chemioterapia,
 • radioterapia.

Bardzo często metody te są ze sobą połączone i leczenie obejmuje kilka cykli. Możliwe jest także zastosowanie nowoczesnych metod, np. immunoterapii, której celem jest stymulacja układu odpornościowego.

Leczenie raka płuc oznacza długotrwały pobyt w szpitalu oraz duże koszty związane z transportem, badaniami oraz konsultacjami ze specjalistami. Ubezpieczenie na wypadek nowotworu to nie tylko niezbędne wsparcie finansowe. To także szybki dostęp do specjalistów i diagnostyki obrazowej, ponieważ wiemy, że w przypadku ciężkiej choroby liczy się czas. Walka z rakiem płuc może być trudna i wyczerpująca, dlatego zapewnimy Ci pomoc w opiece nad dzieckiem, codziennych obowiązkach, transporcie i zakupie leków, a Ty będziesz mógł skupić się wyłącznie na powrocie do zdrowia. Sprawdź też nasze pakiety dodatkowe i zapewnij sobie kompleksowe wsparcie w trudnej sytuacji.

Profilaktyka raka płuc

Najważniejszym elementem profilaktyki raka płuc jest ochrona dróg oddechowych. Przede wszystkim rzuć palenie i nie narażaj się na wdychanie dymu tytoniowego. W pracy korzystaj z maseczek ochronnych, które powinien zapewnić pracodawca. Jeżeli mieszkasz w dużym mieście, pomyśl o masce antysmogowej. Pamiętaj także o regularnych badaniach kontrolnych.

Zobacz też: Pacjent onkologiczny a koronawirus - porady lekarza

Zespół Nationale-Nederlanden 18.05.2020