Rehabilitacja po złamaniu u dzieci

W przypadku dzieci rehabilitacja po złamaniu powinna zmierzać nie tylko w kierunku jak najszybszego odzyskania pełnej sprawności, ale i zapobiegać powikłaniom urazu w postaci zaburzeń wzrostu kości.

Zrośnięcie się kości to tylko część sukcesu w leczeniu jej złamania. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, kluczowym etapem terapii jest rehabilitacja, czyli przywrócenie złamanej kończyny (lub innej części ciała) do pełnej sprawności poprzez poddanie jej cyklowi zabiegów fizjoterapeutycznych.

Kości dzieci znacznie różnią się od kości osób dorosłych, co związane jest z trwającym rozwojem organizmu. Dziecięce kości są tylko częściowo uwapnione – niektóre miejsca składają się głównie z chrząstki, co sprawia, że są elastyczne. Złamania u dzieci zdarzają się więc rzadko i zwykle nie następuje całkowite przerwanie ciągłości kości. W takich przypadkach nie dochodzi do złamań otwartych ani nawet do istotnych przemieszczeń, utrudniających nastawienie złamania i jego wygojenie. U zdrowych dzieci nie spotyka się też osteoporozy, która utrudniałaby zrośnięcie się kości. Z tych względów złamania u dzieci rzadko prowadzą do trwałego zniekształcenia kości i upośledzenia ich funkcji. U młodych pacjentów szybciej też powstaje zrost, co zmniejsza dolegliwości i pozwala przyspieszyć rehabilitację.

 
 

Ubezpiecz dziecko online

Sprawdź indywidualne ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Już od 59 zł rocznie. Cztery pakiety do wyboru. 
 

Sprawdź

Dlaczego rehabilitacja po złamaniu jest niezbędna?

Zrost kości to tylko część procesu leczenia – jego celem jest powrót chorego do pełnej sprawności. Wynikające z urazu i leczenia unieruchomienie sprawia, że dochodzi do usztywnienia stawów oraz zmniejszenia siły mięśni i ich masy. Brak ruchu prowadzi do przykurczów, które ograniczają zakres ruchów kończyn, a przy późno podjętej fizjoterapii mogą być przyczyną dolegliwości bólowych lub wtórnych urazów. Utrudniony przepływ krwi i limfy powoduje powstawanie obrzęków w unieruchomionej części ciała. Dlatego olbrzymie znaczenie ma jak najwcześniejsze rozpoczęcie rehabilitacji w możliwie największym zakresie.

Zobacz też: Ile wynosi odszkodowanie za złamaną rękę?

Jak przebiega rehabilitacja po złamaniu u dziecka?

Rehabilitacja u dziecka przebiega w podobny sposób, jak u dorosłych. Ważne jest wczesne rozpoczęcie ćwiczeń biernych, prowadzonych przez fizjoterapeutę, a następnie – gdy tylko zrost to umożliwi – również ćwiczeń czynnych, wykonywanych przez dziecko własnymi siłami. Uzupełnieniem są oczywiście zabiegi fizykoterapeutyczne, czyli naświetlania czy pole magnetyczne, a także kąpiele i masaże.

Swoją pociechę powinieneś zapisać na rehabilitację do specjalisty pracującego na co dzień z dziećmi. Reagują one inaczej niż dorośli na dyscyplinę związaną z powtarzającymi się, niekiedy trudnymi i nawet bolesnymi ćwiczeniami. Na pewno zaakceptują je w większym stopniu, gdy terapeuta umiejętnie połączy rehabilitację z zabawą i okaże odpowiednią uwagę i empatię.

 

Rehabilitacja u dzieci – refundowana czy komercyjna?

Powrót dziecka do pełnej sprawności to kwestia minimum kilkunastu tygodni i to pod warunkiem, że złamanie nie było skomplikowane, a rehabilitację rozpoczęto niemal natychmiast. Ponieważ sam zrost i jego przebudowa w trwałą strukturę kostną trwają kilka miesięcy, przez ten czas trzeba szczególnie dbać o prawidłowe odtworzenie siły mięśniowej i zakresu ruchów.

Często największą trudnością związaną z rehabilitacją dzieci po złamaniach są długie kolejki oczekujących na zabiegi refundowane. W przypadku najmłodszych pacjentów czas podjęcia fizjoterapii ma szczególnie duże znaczenie, ponieważ ich kości zrastają się szybko i długie oczekiwanie na intensywne usprawnianie opóźnia tylko powrót do zdrowia. Dlatego nierzadko po prostu trzeba skorzystać z usług odpłatnych. W związku z długim czasem rehabilitacji, zwykle ich koszty są dość wysokie. Bardzo pomocne w takim przypadku jest zawarte wcześniej ubezpieczenie dziecka. Jeśli wybierzesz pakiet Opieka medyczna, w razie złamania czy innego nieszczęśliwego zdarzenia objętego zakresem ochrony, zapewnimy Twojemu dziecku zarówno wizyty u specjalistów, niezbędne zabiegi, jak i rehabilitację, która pozwoli mu szybko wrócić do pełnej sprawności.

Zespół Nationale-Nederlanden 01.09.2020