Rozpocznij naukę jazdy na nartach bez obaw!

Rozważasz rozpoczęcie przygody z nauką jazdy na nartach? Dowiedz się, jak zacząć, czy korzystać z usług instruktora, kiedy kupić własny sprzęt, gdzie posłać dzieci na naukę jazdy i jak zabezpieczyć się przed kontuzją.

Ferie to nie jedyna okazja do białego szaleństwa na stokach narciarskich. W wielu miejscach na świecie sezon narciarski trwa cały rok. Oferty wyjazdów kuszą obniżkami cen i ciekawymi atrakcjami turystycznymi? Znajomi w mediach społecznościowych chwalą się zdjęciami z zimowych eskapad? Ty również chciałbyś odwiedzić stok narciarski, ale nie wiesz, od czego zacząć? Przekonaj się, że nauka jazdy na nartach wcale nie musi być trudna.

Jak nauczyć się jeździć na nartach? Zacznij od kondycji fizycznej

Chcąc rozpocząć naukę jazdy na nartach, najpierw zadbaj o swoją kondycję fizyczną. Skorzystaj z basenu (minimum raz w tygodniu) lub siłowni, a już na pewno ze świeżego powietrza, którego w górach przecież nie brakuje. Pamiętaj też o wzmocnieniu mięśni brzucha oraz nóg. Im wcześniej i lepiej zadbasz o dobrą kondycję, tym większa szansa, że unikniesz kontuzji.

Podstawy nauki jazdy na nartach – wybierz sprzęt

Podekscytowany rozpoczynającą się przygodą na stoku, możesz skusić się na zakup sprzętu narciarskiego. Zdecydowanie to odradzamy! Skorzystaj najpierw z oferty ośrodka, w którym rozpoczniesz naukę jazdy na nartach. Wypożyczenie butów i nart będzie kosztowało Cię dużo mniej niż zakup nowego sprzętu. Podczas nauki będziesz mógł sprawdzić, jakie narty będą dla Ciebie najlepsze. Jeśli złapiesz bakcyla, jazdę na nartach możesz udoskonalić już na własnym sprzęcie. A jeśli zakup nowego sprzętu, to tylko przy wsparciu fachowej obsługi sklepu. Koniecznie porównaj koszty w kilku punktach, bo różnice w wysokości cen mogą być duże. Nie zapomnij też o skompletowaniu stroju na narty. Odpowiednio dobrany uchroni Cię nie tylko przed zimnem, ale także urazami.

Zobacz też: Co zabrać na narty?

Jak jeździć na nartach? Początki pod okiem instruktora

Zastanawiasz się, jak nauczyć się jeździć na nartach? Odpowiedź nie jest prosta. Oczywiście możesz skorzystać z rad wprawionych znajomych, ale nie nauczą Cię wszystkiego. Najlepsza opcja to pomoc wykwalifikowanego instruktora. Wynajmując go, dostaniesz solidne podstawy jazdy na nartach – nauczysz się bezpiecznej i prawidłowej techniki skręcania czy hamowania. Pamiętaj, że w grę wchodzą tylko profesjonaliści. Poznasz ich po legitymacji wydanej przez Polski Związek Narciarstwa lub Urząd Kultury Fizycznej i Sportu. Wydatek na kilka pierwszych lekcji z kimś, kto zna się na rzeczy, będzie dobrą inwestycją.

Uważaj! W trakcie samodzielnej nauki lub korzystania z rad znajomych możesz wypracować złe nawyki w jeździe, które potem trudno będzie zmienić w prawidłowe. Dodatkowo dobry instruktor odpowie na każde Twoje pytanie, a przy pierwszym zjeździe ze stoku pewnie będziesz miał ich całkiem sporo. Przed rozpoczęciem nauki możesz przeczytać dekalog FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), który zawiera podstawowe zasady jazdy na nartach czy snowboardzie.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z nartami i obawiasz się, że możesz zrobić krzywdę sobie lub komuś, zabierz ze sobą ubezpieczenie turystyczne odpowiednie dla narciarzy. Dzięki niemu możesz całkowicie uchronić się przed konsekwencjami finansowymi przykrych zdarzeń na stoku. Proponowane ubezpieczenie turystyczne, które potocznie określa się nieraz jako OC dla narciarzy, nie kosztuje dużo, a gwarantuje wypłatę pieniędzy, jeśli dojdzie do kolizji z Twojej winy. Dzięki temu możesz całkowicie skupić się na nauce, a nie zamartwiać stłuczką czy wywrotką.

Zobacz też: Ubezpieczenie na narty - dlaczego warto?

Nauka jazdy na nartach dla dziecka – instruktor lub szkółka

Dobra zabawa pod czujnym okiem instruktora – oto jak Twoja pociecha najszybciej nauczy się jazdy na nartach. Lekcje może rozpocząć już od trzeciego roku życia. Dzieci szybciej przyswajają naukę balansowania ciałem i przenoszenia ciężaru z jednej nogi na drugą. Dorosłym zajmuje to trochę więcej czasu, nie zdziw się więc, jeśli maluch wyprzedzi Cię w nauce. Najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo dziecka podczas lekcji jazdy na nartach. Instruktora lub szkółkę narciarską wybierz starannie.

Dzieciaki miewają szalone pomysły, ogranicza je tylko wyobraźnia, a przecież odwagi im nie brakuje. Warto więc zadbać o zabezpieczenie dziecka od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Dzięki temu zyskasz spokój. Jak to zrobić? Wykup ubezpieczenie NNW dla dziecka, które chroni je nie tylko w czasie wyjazdu, ale również poza nauką jazdy na nartach. Ubezpieczenie to obejmuje dodatkowo wypadki w szkole, podczas zajęć, a nawet w domu czy na wycieczce zagranicznej. Wypłacimy Ci pieniądze zaraz po zgłoszeniu szkody, jeśli zdarzenie jest zgodne z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.

Zobacz też: Bezpieczne ferie zimowe z dziećmi - jak je spędzić?

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020