Sporty ekstremalne – jakie ubezpieczenie wybrać?

Uprawianie sportów ekstremalnych dostarcza niezapomnianych wrażeń. Panowanie nad emocjami to jedno, ale w ferworze zdarzeń nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie. Sprawdź, jak o siebie zadbać.

Mówi się, że sport to zdrowie. Ale są też takie dyscypliny, które mogą sprzyjać kontuzjom i urazom. Uprawiasz sporty ekstremalne? Oprócz odpowiedniego ekwipunku potrzebujesz też dobrego ubezpieczenia. Kiedy będziesz zdobywać kolejne szczyty lub skakać z dużych wysokości, będziesz mógł skoncentrować się wyłącznie na tym, co tu i teraz. Jeśli zajdzie taka potrzeba, całą resztą zajmiemy się my.

 
 

Ubezpieczenie turystyczne

  • nawet do 1 mln na pokrycie kosztów leczenia za granicą 
  • zwrot kosztów za odwołaną lub skróconą wycieczkę 
Oblicz składkę

Sporty ekstremalne – dlaczego są tak ekscytujące?

Codzienne życie dostarcza Ci coraz większych wyzwań, ale w związku z tym, że pewnie sporo czasu spędzasz w pracy, nie masz kiedy odreagować zawodowego stresu. Potrzeba mocnych wrażeń powoduje, że ćwiczenia na siłowni czy jazda na rowerze to za mało. I to jest właśnie przestrzeń dla ekstremalnych sportów, w których elementów rywalizacji i ryzyka nie brakuje. Co mogą Ci dać? Dzięki nim testujesz nie tylko swoją wytrzymałość, ale też nierzadko balansujesz na granicy życia i śmierci. Uprawianie ich gwarantuje wysoki poziom adrenaliny – hormonu, który sprawia, że w Twoim mózgu aktywują się obszary odpowiedzialne za pamięć i przetwarzanie emocji. Adrenalina gruntuje więc w Twojej głowie wspomnienia związane z bodźcem, które wywołały jej skok i wywołuje chęć powtarzania takich doświadczeń. Masz tendencję do naprawdę ekstremalnych wypraw? Bez ubezpieczenia turystycznego się nie obejdzie.

 

Ekstremalne sporty, czyli jakie?

W związku z tym, że sporty ekstremalne wymagają od ich amatorów ponadprzeciętnych zdolności psychicznych i fizycznych, wśród dyscyplin próżno szukać joggingu czy jogi. Zaliczamy do nich m.in.: wspinaczki, spadochroniarstwo, skoki na bungee i ekstremalne spływy sportowe. Szukasz mocnych wrażeń? Znajdziesz je, wspinając się bez zabezpieczeń na strome zbocza, na szczyty wieżowców (buildering), pokonując niebezpieczną rzekę w pontonie (rafting) lub biegając po miejskich ulicach i budynkach (parkour). A może należysz do fanów szaleńczych zjazdów rowerem górskim, motocyklem lub quadem? Prawdopodobnie o istnieniu wszystkich dyscyplin sportów ekstremalnych jeszcze nie wiesz – kreatywni sportowcy z pewnością wymyślą kolejne sposoby, by się sprawdzić.

Przy okazji, ciekawostka – czy wiesz, że to właśnie osoby uprawiające ekstremalne sporty są jednymi z najbardziej zrównoważonych emocjonalnie ludzi?

 

Sporty ekstremalne w Polsce

Warunki polskie są wprawdzie nieco ograniczające dla fanów sportów ekstremalnych, co nie oznacza, że w poszukiwaniu mocnych wrażeń musisz wyjeżdżać za granicę. Jesteś miłośnikiem wspinaczek górskich? Doskonale odnajdziesz się w Tatrach, Karkonoszach lub pośród skał Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Mówią, że Twoją pasją jest rafting? Powinieneś wybrać się na spływ Dunajcem w Pieninach lub rzeką Białką.

Niezależnie od tego, czy uprawiasz sporty ekstremalne w Polsce, czy poza nią, nie wolno Ci zapominać o swoim bezpieczeństwie. Odpowiednia odzież ochronna to konieczność. Buty, spodnie, kurtka, kask… Jeśli nie wiesz, w co jeszcze się zaopatrzyć, zapytaj kogoś bardziej doświadczonego, np. pracownika szkółki zajmującej się dyscypliną, która Cię zainteresowała.

 

Ubezpieczenie sportowe

Uprawianie sportów ekstremalnych wiąże się z większym ryzykiem wypadków, kontuzji czy groźniejszych urazów. To pewnie już wiesz. Odzież i akcesoria to jedno, ale jeśli masz skłonność do przekraczania granic własnej wytrzymałości, warto, abyś zainwestował w dobre ubezpieczenie. Ubezpieczenie turystyczne umożliwia pokrycie kosztów leczenia nawet do miliona złotych, a jeśli Twój sprzęt sportowy zostanie zgubiony, zniszczony lub skradziony, otrzymasz do 5 tysięcy złotych. Zwrócimy Ci też koszty, jeśli Twój zaplanowany wyjazd sportowy zostanie odwołany. A w pakiecie z naszym wsparciem otrzymujesz bezcenne poczucie bezpieczeństwa.

Zespół Nationale-Nederlanden 13.04.2020