Szkoła muzyczna - czy posłać do niej dziecko?

Wszechstronny rozwój dziecka jest dla wielu rodziców niezwykle ważny – wiek młodzieńczy to bowiem idealny czas, aby zaszczepić w nim jakąś pasję i umożliwić naukę nowych umiejętności, z których skorzysta w przyszłości. Między innymi właśnie dlatego rodzice muzykalnych dzieci postanawiają zapisać je do szkół muzycznych. Czy jest to jednak dobry wybór?

Kiedy posłać dziecko do szkoły muzycznej

Ogólnokształcąca szkoła muzyczna, pod względem planu zajęć, nie różni się od placówek standardowych tak bardzo, jak może się wydawać. Nauczane są bowiem te same przedmioty, z tą różnicą, że obok nich odbywają się także lekcje typowo muzyczne – polegają one na nauce grania na instrumencie, ale również na kształceniu słuchu czy też rozwijaniu rytmiki.

Wszystko to przekłada się więc na większe obciążenia w porównaniu do zwykłej podstawówki czy też liceum. Wielu rodziców zastanawia się więc nad tym, czy dziecko podoła i czy będzie w stanie skupić się w równym stopniu na kształceniu ogólnym, a także stricte muzycznym. W wielu przypadkach dużo zależy od wieku, w jakim pociecha rozpocznie tak rozumianą naukę.

 
 

Ubezpiecz dziecko online

Sprawdź indywidualne ubezpieczenie szkolne dla swojego dziecka. Już od 59 zł rocznie. Cztery pakiety do wyboru. 
 

Sprawdź

W jakim wieku zapisać dziecko do szkoły muzycznej?

Decydując się na zapisanie dziecka do placówki muzycznej, należy wziąć pod uwagę jego potrzeby i zainteresowania, ale również szeroko rozumianą dojrzałość szkolną oraz wytrzymałość na obciążenie związane z dodatkowymi zajęciami. Jeśli dziecko aż rwie się do nauki gry na instrumencie i jest na tyle zdolne, że połączenie standardowych lekcji z poznawaniem świata muzyki nie będzie dla niego problemem, warto się na to zdecydować. O tym, jak rozpoznać talent u dziecka można więcej przeczytać pod adresem: https://www.nn.pl/blog/posts/2019/Jak-odkryc-predyspozycje-swojego-dziecka.html Nauka pierwszego stopnia rozpocząć może się już od 6. roku życia. Oczywiście na samym początku intensywność jest niższa, jeśli jednak rodzic nie chce obciążać dziecka już w pierwszej klasie podstawówki, może zaczekać rok-dwa i przenieść pociechę do szkoły muzycznej wówczas, gdy nauczy się czytać i pisać, a także oswoi się z atmosferą szkolną.

Placówki przyjmują również starsze dzieci (od 10. roku życia), które tworzą tak zwane grupy młodzieżowe. Istnieje również możliwość zapisania dziecka do szkoły popołudniowej. W takiej sytuacji uczęszcza ono do zwykłej podstawówki, a popołudniami odbywa lekcje w szkole muzycznej. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak wiąże się z ograniczeniem ilości wolnego czasu.

Niezależnie od typu edukacji, warto pomyśleć o korzyściach, jakie gwarantuje szkolne ubezpieczenie dla dziecka. Okażę się one przydatnym uzupełnieniem świadczeń zapewnianych przez szkołę. Między innymi rozszerzy ono zakres ochrony (obejmuje bowiem wypadki zarówno w szkole, jak i poza nią), a także zapewni wyższe świadczenia.

Jak przygotować dziecko do szkoły muzycznej?

W przypadku decyzji o przystąpieniu do rekrutacji, należy dziecku dokładnie wyjaśnić, na czym polegać będzie nauka w szkole muzycznej. Powinno być świadome, że poza szlifowaniem umiejętności gry na instrumencie, kształtowaniem głosu i słuchu czy też poznawaniem różnych technik, odbywać się będą także lekcje polskiego, matematyki etc.

Najważniejsze są oczywiście chęci dziecka. Należy pamiętać również o tym, że w większości przypadku w szkołach jest mniej miejsc niż chętnych. Organizowane są więc specjalne rekrutacje na dwa cykle nauczania (6-letnie i 4-letnie), w których udział mogą wziąć dzieci w wieku od 6 do 16 lat. O tym, czy nauka dla 6latka jest dobrym pomysłem, może przeczytać w artykule: Czy posłać 6 latka do szkoły?

Rekrutacja zazwyczaj wiąże się z tak zwany badaniem umiejętności kandydatów. I choć szkoły zazwyczaj nie wymagają wcześniejszego przygotowania muzycznego, podczas badania sprawdzane jest między innymi wyczucie rytmu, zdolności koncentracji czy też tak zwany słuch muzyczny. Potrzebne będzie również zaświadczenie od pediatry o braku przeciwwskazań do nauki gry na instrumentach.

Szkoła muzyczna I i II stopnia

Całościowa edukacja muzyczna realizowana jest w dwóch etapach. Szkoła muzyczna I stopnia przygotowuje muzykalne dzieci do dalszego kształcenia w tym kierunku – jej zadaniem jest przedstawienie podstaw, nauka teorii (dotyczącej między innymi rytmiki), a także szlifowanie umiejętności gry na instrumentach – na początku podstawowych, dopiero po kilku latach dzieci wybierają instrument główny, w obsłudze którego będą się doskonalić.

W ramach szkoły muzycznej II stopnia realizowane są zajęcia specjalistyczne, skupione na konkretnym instrumencie lub zagadnieniu. Nauka kończy się egzaminem dyplomowym – jego zdanie jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu zawodowego.

Co daje szkoła muzyczna I stopnia

Na początku edukacji muzycznej, dziecko uczęszcza na zajęcia grupowe, w trakcie których zapoznaje się z teorią, związaną między innymi z kształceniem słuchu, rytmiką i emisją głosu. Do tego dochodzą również zajęcia z nauki gry na instrumencie – zarówno w grupach, jak i indywidualnie.

Jest to doskonała okazja do tego, aby dziecko odkryło swój ulubiony instrument, a także skorzystało z doświadczenia swojego nauczyciela. Jeśli jest to szkoła ogólnokształcąca, poza zajęciami muzycznymi odbywają się także standardowe lekcje.

Ile trwa szkoła muzyczna I stopnia
Do szkoły muzycznej I stopnia przyjmowani są kandydaci w wieku od 6 do 16 lat. Realizowane są dwa cykle kształcenia trwające 4 lub 6 lat. O przyjęciu do szkoły najczęściej decyduje badanie predyspozycji kandydata. 

Szkoła muzyczna II stopnia

Kolejnym etapem nauczania jest szkoła muzyczna II stopnia, która również trwa 4 lub 6 lat. Program skupia się na specjalizacjach, dotyczących między innymi doskonalenia umiejętności gry na konkretnym instrumencie lub wybranej dziedziny (np. lutnictwa – nauki budowy instrumentów).

Szkoła II stopnia kończy się egzaminem dyplomowym. Dziecko zapisać można również do ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, która zapewnia uzyskanie świadectwa dojrzałości (po zdaniu egzaminu maturalnego).

Korzyści z edukacji muzycznej

Przejście całej ścieżki edukacji muzycznej gwarantuje przede wszystkim dyplom i tytuł zawodowy. Korzyści są jednak większe. Wspomnieć należy o wszechstronnym rozwoju dziecka. Poznaje ono nie tylko „standardową” wiedzę, ale również zagadnienia, z którymi w zwykłej szkole nie miałoby styczności. Jak dodaje Adam Januszkiewicz, dyrektor szkoły muzycznej w Wysokiem Mazowieckiem: “Szkoła muzyczna oprócz nauki gry na wybranych instrumentach kształci również teoretycznie. Abyśmy praktycznie mogli cokolwiek pokazać, musimy mieć jakąś elementarną wiedzę, zatem szkoła muzyczna rozwija także słuch, poczucie rytmu oraz wpaja pewne zasady muzyki1”.

Uczy się także wytrwałości, ciężkiej, regularnej pracy i konsekwencji w dążeniu do celu. Do tego dochodzi wrażliwość artystyczna, umiejętność pracy zespołowej czy też wyeliminowanie stresu występowania przed publicznością. 

Podobnie jak w przypadku standardowych placówek, także podczas edukacji muzycznej warto pomyśleć o wykupieniu polisy dla swojej pociechy. Szkolne ubezpiecznie dla dziecka posiada ograniczony zakres, dlatego warto pomyśleć o jego rozszerzeniu. Odpowiednio dobrana polisa zapewni ochronę dziecku zarówno w szkole, na zajęciach muzycznych, a także w domu czy na wakacjach!

1) http://gimwm.psis.edu.pl/co-piszczy-w-szkole/wydarzenia/aktualnosci/214-muzyka-coraz-blizej-mieszkancow-powiatu-wywiad-z-dyrektorem-szkoly-muzycznej.html

Zespół Nationale-Nederlanden 01.03.2020