Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać? Jakie są rodzaje apteczek pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy to absolutnie niezbędny przedmiot, do którego zawsze powinieneś mieć łatwy dostęp. Jest ona szczególnie ważna w podróży, kiedy doraźny dostęp do leków czy przychodni może być mocno ograniczony. Dlatego też dobrym pomysłem jest trzymanie apteczki w samochodzie lub traktowanie jej jako podstawowy element wyposażenia wyjazdowej walizki. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć.

Jakie są rodzaje apteczek pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy może przydać się w każdej, nawet najmniej spodziewanej sytuacji w życiu. Pomimo tego, że w systemie polskiego prawa nie znajdziesz żadnych obowiązujących regulacji dotyczących rodzajów bądź wyposażenia apteczek, w praktyce wyróżnić można kilka podstawowych typów.

Pierwszym z nich jest apteczka przemysłowa, wyjątkowa ze względu na jej umiejscowienie. Stanowi ona obowiązkowy element w zakładach pracy, takich jak biurowce, fabryki czy hale produkcji. Z reguły występuje w postaci podręcznej walizki, najczęściej zawieszonej na ścianie. Dzięki temu jest dobrze widoczna, łatwo znaleźć ją w stresujących sytuacjach i swobodnie można przenieść na miejsce ewentualnego wypadku.

Drugim rodzajem apteczek pierwszej pomocy jest model samochodowy, który stanowi niezbędne wsparcie w razie wypadku drogowego. W wyposażeniu, oprócz standardowych elementów, o których przeczytasz poniżej, znaleźć powinny się: dużo materiałów opatrunkowych oraz koc termoizolacyjny, który może przydać się w sytuacjach poważniejszych kontuzji i zranień lub w celu zapewnienia dodatkowego komfortu rannemu.

Kolejnym rodzajem jest apteczka domowa, stanowiąca punkt gromadzenia wszelkich leków i opatrunków przechowywanych w domu. Dobrze, jeśli wszystkie tego typu rzeczy przechowujesz w jednym miejscu, dzięki czemu w kryzysowych sytuacjach łatwiej znajdziesz wszystkie niezbędne elementy.

Ostatnim rodzajem apteczki pierwszej pomocy jest tzw. apteczka osobista, zwana również turystyczną. Idealnie nadaje się do zabrania w podróż, na dłuższe piesze wycieczki lub górskie wędrówki. Dzięki niej poczujesz większy komfort i spokój, wiedząc, że w sytuacji nieszczęśliwego wypadku będziesz odpowiednio wyposażony i przygotowany. Jeśli natomiast zależy Ci na jeszcze większym komforcie podróżowania i „spokojnej głowie”, powinieneś rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego, które skutecznie zaoszczędzi Ci nerwów związanych z podróżą.

Co powinno znaleźć się w apteczce?

Tak jak wspomnieliśmy, w przepisach prawa polskiego nie istnieje regulacja określająca obowiązkowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Musisz więc skomponować ją indywidualnie, w zależności od liczby osób, którym może się przydać, a także okoliczności, w jakich będziecie przebywać. Inny skład powinna mieć bowiem apteczka domowa, inny zaś model, który zamierzasz zabrać ze sobą na górską wycieczkę lub podróż w tropiki.

Warto jednak, abyś miał na uwadze kilka podstawowych elementów, które powinny znaleźć się w każdej apteczce pierwszej pomocy, bez względu na jej przeznaczenie i inne aspekty. Są to przede wszystkim:

  • plastry (na szpuli i z gazą),
  • opaski opatrunkowe,
  • bandaże (elastyczne i dziane),
  • rękawiczki ochronne,
  • płyn antybakteryjny do odkażania,
  • chusta trójkątna,
  • folia termoizolacyjna,
  • kompresy gazowe,
  • maseczka do sztucznego oddychania,
  • specjalne nożyczki ratownicze.

Pamiętaj, że wymienione wyżej elementy stanowią jedynie pewną podstawę i minimum tego, co powinna zawierać odpowiednio przygotowana apteczka pierwszej pomocy. W zależności od jej przeznaczenia, powinieneś uzupełnić ją chociażby o dodatkowe materiały opatrunkowe (w przypadku wersji samochodowej) lub instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Apteczka to absolutna podstawa – powinna towarzyszyć Ci niemalże w każdej chwili życia. Warto więc, abyś pamiętał o tym, że łatwy i szybki dostęp do niej oraz umiejętne skorzystanie z jej wyposażenia może uratować zdrowie, a nawet życie rannej czy poszkodowanej osoby.

Zespół Nationale-Nederlanden 21.05.2021